Donanım

Nvidia VRSS Teknolojisi Nedir? Nasıl Artılar Sağlıyor?

CES 2020 etkinliğinde boy gösteren Nvidia, yeni ekran kartı teknolojilerini duyurdu. Markanın en çok dikkat çeken teknolojisi ise Nvidia RTX serisi ekran kartları için yayınlanan yeni sürücü güncellemesi oldu. Güncellemenin hemen sonrasında Nvidia VRSS teknolojisi de yayınlandı.

Değişken hızlı süper örnekleme adı verilen yeni özellik, oyunlarda önemli ölçüde bir değişiklik sunuyor. Desteklenen oyunların sürekli artış göstereceği VRSS teknolojisinden daha yakından söz edelim.

VRSS Nedir?

Oyunlardaki grafik kalitesini arttırmak adına sunulan teknoloji, yapay zeka üzerinden işliyor. Aslında bakarsanız sistemin işleyişi oldukça basit. VRSS teknolojisi, kullanıcılar oyunda nereye bakıyorsa o bölgenin grafiklerinde düzenleme yapıyor. 8 kata kadar daha yüksek çözünürlük için ayarlama yapılıyor ve bakılan noktanın görüntü kalitesinde ciddi oranda artış sağlıyor.

Kullanıcının oyunda baktığı noktanın görüntü kalitesi yapay zeka desteğiyle bu şekilde iyileştirilirken, diğer noktalarda ise herhangi bir oynama yapılmıyor. Böylece ekstra yük oluşturmadan ve sistem zorlanmadan görüntü kalitesinin yükseltilmesi sağlanıyor. Özellikle VR oyunlarda doğrudan görüş açısına odaklanılan bir oyun yapısı sunulduğu için, bu sistemle beraber gözle görülür bir kalite artışı sağlanacak.

Nvidia VRSS Teknolojisi Nedir? Nasıl Artılar Sağlıyor?

VRSS Hangi Oyunlarda, Hangi Ekran Kartları ile Kullanılabilecek?

Nvidia bu konuda da sürpriz bir haber verdi. Firma tarafından yapılan açıklama sonrasında bunun için geliştiricilerin oyunlarda herhangi bir ekstra düzenleme yapmasına gerek olmadığı duyuruldu. İlk etapta 20 oyun seçildi ve sistem bu 20 oyun üzerinden denemelere açıldı. Zaman içerisinde oyunlara verilen desteğin artması bekleniyor.

Kullanıcıların bu özelliği kullanması için ise Nvidia RTX serisi ekran kartlarına sahip olması gerekecek. RTX serisi ekran kartlarında özelliği aktifleştirmek için yapmanız gereken işlemler şöyle:

  • “Nvidia Denetim Masası” bölümüne giriş yapın.
  • “3D Ayarları Yönetimi” bölümüne girin.
  • Buradan “Sanal Gerçeklik – Değişken Hızlı Süper Örnekleme” özelliğini açık konuma getirmeniz gerekiyor.

Yeni nesil oyunları düşündüğümüz zaman VRSS sisteminin sinematik grafiklere erişmemizi sağlayacağı kesin. Yapay zeka destekli sistemin yeni versiyonlarının da geliştirilmeye devam edeceği duyuruldu. Yani bu teknoloji daha da geliştirilecek ve grafik performansı çok daha üst seviyelere çıkacak gibi duruyor.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu