Teknoloji

NVIDIA Quadro RTX 8000 İncelemesi

NVIDIA, geliştiriciler için sunduğu ekran kartı modellerine sürekli yenilerini ekliyor. Bir süredir yeni bir mimari üzerinde çalışmalarını sürdüren ve artık RTX serisine geçen markanın, geliştiricilere özel olarak sunduğu son ekran kartlarından birisi de NVIDIA Quadro RTX 8000 modeli.

Tamamen yenilenmiş bir yapıyla beraber gelen yeni serinin tam bir canavar olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Geliştiricilere özel olarak sunulan serinin nasıl özellikleri olduğuna ve çekirdek yapısına daha yakından bakalım.

NVIDIA Quadro RTX 8000 Nasıl Özelliklerle Geliyor?

Yenilenmiş ekran kartlarının ilk olarak mimari kısmında değişiklik gösterdiğini belirtelim. NVIDIA bu seride uzun bir süredir çalıştığı Turing mimarisini kullanmayı tercih etti. Yenilenmiş olan mimari, eski serilere göre en az %40’lık bir performans artışı sağlamakta.

Yeni mimarinin yanında çekirdekler kısmında da değişiklikler var. Yine bu modelde de NVIDIA ekran kartlarının ünlenen çekirdekleri olan CUDA çekirdekleri var ancak ek olarak Tensor çekirdeklerinin de sunulduğunu görüyoruz. Yapay zeka çıkarımını hızlandırma görevinde olan çekirdeklere, RT çekirdekleri de eşlik ediyor. Kart üzerinde toplamda:

  • 4,608 CUDA çekirdeği,
  • 576 Tensor çekirdeği bulunuyor.

NVIDIA Quadro RTX 8000 İncelemesi

Ray Tracing (ışın izleme) teknolojisiyle gelen ekran kartının, NVIDIA NVLink desteği de bulunuyor. Yine hem VR desteğini hem de çoklu GPU desteğini de görmekteyiz.

Bellek kısmına geçtiğimiz zaman ise Samsung’un GDDR6 belleklerine yer veriliyor. 48 GB gibi oldukça iddialı bir bellek kapasitesine sahip olan NVIDIA Quadro RTX 8000, 1750 MHz değerinde bellek hızı sunuyor. Efektif olarak değerlendirildiği zaman ise bellek hızının 14000 MHz seviyesine kadar çıkabildiğini görüyoruz.

4 adet port çıkış desteği sayesinde 4 ekrana kadar destek sunan kart konusunda son bahsedeceğimiz detay ise çözünürlük değeri olacak. Öyle ki bu seri 7680 X 4320 piksel çözünürlük değerine kadar destek verilebiliyor.

NVIDIA Quadro RTX 8000 Ek Detaylar

  • Bellek Arayüzü Genişliği: 384 bit
  • Grafik Kartı Gücü: 295W
  • Temel Frekans: 1395 MHz
  • Artırılmış Frekans: 1770 MHz
  • Bellek Bant Genişliği: 624 GB/s

Tüm bu özelliklerle NVIDIA Quadro RTX 8000 fiyatı ise 48 bin TL ile 50 bin TL arasında değişiklik gösteriyor. Yazımıza bu kart ile hazırlanmış olan videoları da ekleyelim. Kartın neler sunabildiği konusunda daha iyi fikir elde etme açısından videolarda yer alan detaylar önemli.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu