Ana Sayfa Oyun Nvidia GeForce Now Nedir? Nasıl Kullanılır?

Nvidia GeForce Now Nedir? Nasıl Kullanılır?

Nvidia GeForce Now Nedir? Nasıl Kullanılır?

Dijital oyun sektöründe sürekli bir yenilenme ve gelişim söz konusu. Oyunların geldiği nokta bir yana, artık bu alanda çok farklı sistemler de kullanılıyor. Son dönemde gündem olan teknoloji ise bulut tabanlı oyun servisleri. Uzaktan erişimle dijital oyunları oynamanıza izin veren bulut oyun servislerinin sayısı da günden güne artış gösteriyor. Bu alanda gündeme gelen yeni sistemlerden birisi de Nvidia GeForce Now.

Bulut oyun servisi kategorisinde yer alan Nvidia GeForce Now teknolojisi, kullanıcılara önemli artılar sunuyor ve bir nevi gelecekte çok sık karşılaşacağımız bulut teknolojisine iyi bir örnek oluşturuyor. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmayalım ve Nvidia GeForce Now servisinin ne olduğundan ve nasıl kullanıldığından söz edelim.

Nvidia GeForce Now Nedir?

Nvidia GeForce Now Nedir? Nasıl Kullanılır?

Nvidia GeForce Now; uzak sunucu bağlantısıyla, Nvidia sunucuları üzerinde oyun oynamanızı sağlayan bir bulut oyun hizmetidir. Temel olarak alınan donanımlar, Nvidia’nın kurmuş olduğu sunucu donanımlarıdır.

Bilgisayarınızla internet bağlantısını kullanarak bu oluşturulan sunuculara bağlanırsınız. Oyun bilgisayarınızda değil de Nvidia tarafından hazırlanmış olan sunucularda oynanır. Siz oyunu tıpkı kendi bilgisayarınızda oynuyormuş gibi yönetirsiniz ancak oyun sizin bilgisayarınızda değil de bulut oyun hizmetinde çalıştığı için, bilgisayarınızın kaynakları kullanılmaz.

Now’un Amacı Ne?

Nvidia GeForce Now Nedir? Nasıl Kullanılır?

Nvidia tarafından sunulan bulut oyun hizmetinin ne olduğundan söz ettik. Dilerseniz bu teknolojinin amacından da söz edelim. Amaç, oyunları çalıştıracak kadar donanıma sahip olmayan bilgisayarlarda, istenilen herhangi bir oyunun oynanabilmesini sağlamak. Bunu bir örnek ile açıklayalım. Diyelim ki elinizde 6 sene öncesinde almış olduğunuz ya da yeni aldığınız fakat yeteri kadar iyi bir donanıma sahip olmayan bir bilgisayar var.

Bu bilgisayar istediğiniz oyunun sistem gereksinimlerini karşılamıyor. Normal şartlar altında oyunu oynamanız mümkün değil. Bilgisayarınız kaldırmadığı için, oyun sizin cihazınızda kararlı bir şekilde çalışmayacaktır. Bu aşamada devreye Nvidia GeForce Now giriyor. Direkt olarak Now’a bağlanıyorsunuz ve istediğiniz oyunu Nvidia sunucuları üzerinden çalıştırıyorsunuz. Bunun için sadece sağlam bir internet bağlantısı yeterli oluyor.

Nasıl Çalışıyor?

Nvidia GeForce Now Nedir? Nasıl Kullanılır?

Gelelim yeni bulut hizmetinin nasıl çalıştığına. Nvidia GeForce Now kullanmak için öncelikle Nvidia hesabınıza giriş yapıp Now bulut teknolojisine abone olmanız gerekiyor. Bulut hizmetine girdikten sonra kendi Steam hesabınızı sunucu üzerinde açmanız lazım.

Yani Steam’de oturum açmanız gerekiyor. Sonra oynamak istediğiniz oyunu seçip, sunucuya yüklemeniz yeterli oluyor. Sunucu içerisinde yer alan donanım özellikleri, oyunu sorunsuz bir şekilde oynamanıza izin veriyor. Tabii ki bunun için sağlam bir internet bağlantısına ihtiyacınız var.

Nasıl Kullanılır?

Nvidia GeForce Now Nedir? Nasıl Kullanılır?

Nvidia GeForce Now şu an için beta sürümünde kullanılan bir servis. Henüz kararlı sürüm için yayın yapılmadı. Servisi kullanmak isteyenlerin buradan beta kaydı oluşturması gerekiyor. Nvidia hesabınızla verdiğimiz adresten giriş yapıp, beta listesinde sıraya girmeniz lazım.

Sıranız geldiğinde, giriş yapmak için kullandığınız hesabınız üzerinden bilgilendiriliyorsunuz ve sistemi kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Beta sürümde herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Final sürümü yayınlandıktan sonra ise 7.99 dolar gibi bir abonelik ücreti ödemek gerekecek.

Now’u Kullanmak için Gereksinimler Neler?

Nvidia GeForce Now Nedir? Nasıl Kullanılır?

Nvidia GeForce Now teknolojisini kullanmak için bazı gereksinimler var. Burada ilk dikkat çeken nokta kullandığınız cihazın işletim sistemi.

Windows için; en az Windows 7 ve üzeri işletim sistemine sahip olmanız gerekiyor. Ayrıca 64 Bit zorunluluğu var.

Mac için; en az macOS 10.10 sürümüne ihtiyacınız var.

İnternet bağlantısı konusunda ise yine bazı sınırları karşılamanız gerekiyor. 15 Mbps internet minimum olarak kullanılacak olan bağlantı. 15 Mbps ile 720p 60 FPS çözünürlükte oyun oynayabiliyorsunuz. 25 Mbps internet bağlantısında ise 1080p 60 FPS çözünürlükte oyun oynayabiliyorsunuz.

Her Oyun Destekleniyor mu?

Nvidia GeForce Now Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ne yazık ki hayır. Destekli olan oyunların sayısı sürekli olarak artış gösteriyor ancak tabii ki her oyun desteklenmiyor. Ayrıca oyunları kendi hesaplarınız üzerinde açmanız lazım. Yani zaten oyunu satın almış olmanız gerekiyor.

Mobilden Kullanılabiliyor mu?

Nvidia GeForce Now Nedir? Nasıl Kullanılır?

Nvidia bu konuda kısa süre önce bir haber verdi. Bulut hizmetinin geliştirilmeye devam ettiği ve Android cihazlarda da kullanılabileceği konusunda paylaşımlar yapıldı. Bu konuda bilgilendirmelere yer vermiştik. Buradan, mobil konusunda verdiğimiz detaylı bilgilere bakabilirsiniz.

Nvidia GeForce Now hakkında merak edilen tüm detayları açıkladık. Yeni bulut oyun servisi final sürümüyle kullanıma girdiği zaman, çok daha fazla detayı öğrenmiş olacağız. Özellikle hangi oyunların destekleneceği konusunda yeni bilgiler paylaşmaya devam edeceğiz.

Uzun yıllar boyunca bilişim şirketlerinde faaliyet gösterdikten sonra, teknoloji, bilgisayar, webmaster konularında edindiğim bilgi ve birikimlerimi burada sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bu platform içerisinde sizlere, önemli bulduğum konularda kaliteli içerikler üretmeye çalışıyorum. Dilerseniz paylaştığım içerikler hakkında yorum yazarak hem görüşlerinizi belirtebilir hem de bana destek olabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin