Ana Sayfa Oyun Nvidia GeForce Experience FPS Gösterme Nasıl Yapılır?

Nvidia GeForce Experience FPS Gösterme Nasıl Yapılır?

Nvidia GeForce Experience FPS Gösterme

Nvidia oyun dünyasının en sevilen markalarından biri olarak ön plana çıkmaktadır. Bu kadar sevilmesinin arkasında sağlam donanım gücü ve yüksek FPS performansı yatmaktadır. Son dönemde kendini donanımsal boyutta geliştiren Nvidia yazılımsal olarak da birçok güncellemeler sağladı.

Bu güncellemelerden biri de GeForce Experience programıdır. GeForce Experience ile artık optimum performans için birçok ayarlamalar sağlayabildiğimiz gibi oyunda aldığımız değerleri ekrana yansıtabiliyoruz. Bunlardan en önemlisi olan FPS için bu yazımızda sizlere eşlik edeceğiz. GeForce Experience FPS gösterme adımını sizlere görsel anlatım ile sunacağız.

Nvidia Experience FPS Gösterme

Nvidia Experience FPS gösterme işlemine geçmeden önce yazılımın son sürümünü bilgisayarınıza yüklemeniz gerekmektedir. Eğer eski sürümü kullanıyorsanız işlem adımlarında farklılıklar görebilirsiniz. Güncel sürüme ulaşmak için GEFORCE® EXPERIENCE™ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 • GeForce Experience programını açın. (İşlem adımlarındaki sürüm: GeForce Experience v3.21.0.36)

Settings (Ayarlar) Bölümü

 • Programın sağ üst köşesinde yer alan “Dişli Çark” simgesinden Settings (Ayarlar) bölümüne ulaşın.

SHARE (OYUN İÇİ YER PAYLAŞIMI) Ayarlar

 • Ayarlar ekranından “SHARE (OYUN İÇİ YER PAYLAŞIMI)” alanına gelin ve “SETTINGS (AYARLAR)” butonuna tıklayın.

HUD Layout (HUD Düzeni) Seçeneği

 • Açılan pencereden “HUD Layout (HUD Düzeni)” seçeneğine girin.

FPS Gösterme Alanı

 • HUD Layout içerisinden FPS seçeneğine geçiş yapın ve FPS değerinin görüntüleneceği alanı seçin.
 • İşlem sonunda “Back (Geri)” ardından “Done (Tamamlandı)” butonuna tıklamanız yeterlidir. Artık belirtiğiniz alanda FPS gösterilecektir.

Nvidia FPS gösterme adımlarını hem İngilizce hem de Türkçe olarak sizlere aktardık. Dilerseniz diğer başlığımızdan Experience dışında farklı FPS programlarını da inceleyebilirsiniz. Eğer Nvidia size bu konuda istediğiniz performansı vermiyorsa bu programlara kesinlikle göz atmalısınız.

MSI Afterburner ile FPS Gösterme

MSI tarafından yayınlanan Afterburner, FPS ölçme programları arasında en çok tercih edilendir. Donanım markası ayırt etmeksizin çalışan program sadece FPS değerlerini değil GPU, Bellek ve CPU kullanımı da ekstra olarak sizlere sunmaktadır. Programın ilk kurulumda FPS değerleri aktif olarak gelmemektedir. Bunu aktif etmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • MSI Afterburner programını https://www.msi.com/Landing/afterburner bu adres üzerinden bilgisayarınıza indirin.
 • MSIAfterburnerSetup.zip şeklinde inen dosyayı WinRAR programı ile açın ve kurulumu sağlayın.
 • Kurulumun ardından programı çalıştırıp, “Çark İşaretine (Ayarlar)” tıklayın.
 • MSI Afterburner ayarları penceresinden “İzleme” sekmesine geçiş yapın.
 • Aktif donanım izleme grafiği alanından “FPS” seçeneğini bulun ve yanındaki tik işaretine tıklayın.
 • GPU kullanımı grafik ayarları bölümünden de “OSD’de göster (Bilgi Ekranı)” kutucuğunu işaretleyin.
 • Tüm bu ayarların ardından “Tamam” butonuna tıklayarak işlemleri kaydedin.

MSI Afterburner ile FPS gösterme adımlarının sonuna geldik. Bu işlemlerin sonucunda artık FPS değerlerini anlık olarak ekranın sol üst kısmından takip edebileceksiniz. FPS değerleri sadece oyun ekranında karşınıza çıkacaktır. Oyun ekranı haricinde FPS değerleri görüntülenmeyecektir.

Diğer FPS Gösterme Programları Neler?

Nvidia Experience ve MSI Afterburner ile FPS göstermenin yanı sıra farklı başarılı programlarda bulunmaktadır. Hepsinde amaç FPS göstermek fakat bazı kullanıcılar arayüz kolaylığı sunan programları tercih etmek istiyor. Bizlerde bu kullanıcılar için diğer FPS programlarını sıraladık…

 • FRAPS
 • Steam (Yerleşik Özellik)
 • NZXT CAM
 • FPS Monitor
 • DXtory

Yukarıda paylaştığımız programlardan en başarılı olanı “FRAPS” ve “Steam” olmaktadır. Fakat yine de kullanım kolaylığınıza göre deneyimleyip tercih edebilirsiniz.

Steam üzerinden bu işlemi sağlamak isteyenler “Ayarlar” bölümünden “Oyun İçi FPS Sayacı” seçeneğini kullanabilirler.

Sonuç:

İçeriğimizde sizlere başta Nvidia Experience programı olmak üzere ekstra programlarla FPS gösterme işlemini aktardık. Sizlere önerimiz donanım üreticinizin sizlere sunduğu imkanları ilk olarak değerlendirmenizdir. Bunlar size kullanım kolaylığı sağlamıyorsa diğer FPS gösterme programlarını değerlendirebilirsiniz. Bu konuda da MSI Afterburner ve FRAPS programı sizlere yardımcı olacaktır.

Uzun yıllar boyunca bilişim şirketlerinde faaliyet gösterdikten sonra, teknoloji, bilgisayar, webmaster konularında edindiğim bilgi ve birikimlerimi burada sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bu platform içerisinde sizlere, önemli bulduğum konularda kaliteli içerikler üretmeye çalışıyorum. Dilerseniz paylaştığım içerikler hakkında yorum yazarak hem görüşlerinizi belirtebilir hem de bana destek olabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin