Yazılım

Nvidia Ekran Kartı Güncelleme Nasıl Yapılır (Programsız)?

Günümüzde, bilgisayar donanımlarını üreten firmalar arasında AMD ve Nvidia öne çıkıyor. Öyle ki söz konusu ekran kartı olduğunda da yine bu iki firmanın ürettiği donanımlar piyasanın büyük bir çoğunluğunu kapsamış durumda. Dolayısıyla muhtemelen sizler de bu iki ekran kartı markasından birisini kullanıyorsunuz. Bu yüzden bugünkü makalemizde sizlere hiçbir programa ihtiyaç duymadan Nvidia ekran kartı güncelleme işleminin nasıl yapılacağını tüm detaylarıyla anlatmaya çalışacağız. İşlemi gerçekleştirmek için:

DxDiag

  • Öncelikle bilgisayarınızda yer alan ekran kartının modelini bilmeniz gerekiyor. Bunun için başlat menüsünde yer alan arama çubuğuna “dxdiag” yazın ve karşınıza çıkan “dxdiag” seçeneğine tıklayın.

Ekran Kartı Modelini Öğrenme

  • Daha sonra, ekranda açılan “DirectX Tanı Aracı” penceresinde yer alan “Oluşturucu” sekmesine tıklayın ve buradan erkan kartınızın modelini öğrenin (Bazı sistemlerde ekran kartı bilgileriniz “Ekran” sekmesinde görüntülenebilir). Örneğin yukarıdaki görselde ekran kartı adı: NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti olarak görünmektedir.

İşletim Sistemini Öğrenme

  • Şimdiyse, aynı pencerede “Sistem” sekmesine tıklayın ve “İşletim Sistemi” başlığının karşısında yer alan ifadeyi okuyarak Windows işletim sisteminizin kaç bit olduğunu öğrenin (Örneğin yukarıdaki görselde Windows işletim sisteminin 64 bit olduğu belirtilmektedir).

Böylece ekran kartı modelinizi de Windows işletim sisteminizin kaç bit olduğunu da öğrenmiş oldunuz. Dolayısıyla artık Nvidia ekran kartı güncelleme işlemine devam edebiliriz.

Ekran Kartı Güncelleme

  • Belirttiğimiz adrese gittikten sonra, ekranda yer alan “Manuel Arama” bölümündeki “Tip”, “Seri”, “Ürün”, “Sistem” ve “Dil” sekmelerinin her birine tıklayarak ekran kartı modelinize, kullandığınız işletim sistemin ve bilgisayarınızın tipine göre (Notebook veya masaüstü) gerekli seçimleri yapın ve “Aramaya Başla” butonuna tıklayın (Dilerseniz otomatik cihaz belirleme butonuna tıklayarak ekran kartınızın Nvidia tarafından otomatik olarak tespit edilmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda bu işlem gerçekleştirilemediği için veya işlem esnasında hatalar olabildiği için biz sizlere “Manuel Arama” bölümünü kullanmanızı öneriyoruz).

Sürücüleri İndir

  • “Aramaya Başla” butonuna tıkladıktan sonra Nvidia bilgisayarınızdaki ekran kartı için en güncel sürücüyü bulur ve yukarıdaki gibi sizlere sunar. Bu bölümde “Kabul Et ve Yükle” butonuna tıklayın. Böylece ekranda “Sürücü Yükleniyor” ifadesi belirecek ve sürücünüz otomatik olarak indirilmeye başlayacaktır (Eğer indirme başlamazsa farklı bir tarayıcı kullanarak işlemi tekrar edebilirsiniz).

Bu bölüme kadar anlattıklarımız sayesinde ekran kartınız için en güncel Nvidia sürücüsünü nasıl indirebileceğinizi sizlere aktarmış olduk. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra indirmiş olduğunuz sürücüyü çalıştırıp kurulumu tamamladığınızda Nvidia ekran kartı güncelleme işlemi de tamamlanmış olacaktır.

Böylece programsız bir şekilde Nvidia ekran kartı güncelleme nasıl yapılır? Sorusunu da yanıtlamış olduk. Dolayısıyla makalemiz burada sona eriyor. Ancak Nvidia ekran kartı güncelleme işlemiyle ilgili herhangi bir sorun yaşıyorsanız ya da bizlere sormak istediğiniz bir soru varsa makalemizin sonunda yer alan “yorum yap” bölümü aracılığıyla bizlere ulaşabilir ve bizlerden destek alabilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu