Donanım

Notebook’larda Sistem Kurtarma Tuşları (Recovery Tuşları)

Bu yazımızda birçok notebook markasının recovery tuşlarını sizlerle paylaşacağız. Bu markalar arasında Asus, Lenovo, Toshiba, Samsung ve daha birçok notebook markasının recovery tuşları bu yazımızda bulunmaktadır. Eskiden bilgisayarların çoğunda kurtarma bölümü yer almazdı.

Genellikle iyi seviyede olan bilgisayar kullanıcıları Windows yükledikten sonra ghost ile Windows’un yedeğini alır. Herhangi bir aksilik olursa imajdan tekrar yüklerlerdi. Bilgisayar üreticileri bu zorluğu görmüş olacak ki yeni nesil üretilen bilgisayarlarda ekstra kurtarma bölümü ekleyerek çoğu kullanıcıyı büyük bir zahmetten kurtardı.

Recovery yapmak yaklaşık 15-20 dakikanızı alacaktır. Recovery ile bilgisayarınıza format atmadan ilk haline getirecek ve kullanmaya devam edeceksiniz. Recovery’de ayrıca driver arama yükleme gibi bir derdiniz de olmayacaktır.

Notebook’larda Recovery Tuşları

Her bilgisayar üreticisi kendi kurtarma tuşu olarak farklı tuşlar seçmektedir. Biz burada Windows 8 ve Windows 10 için tuşları genel olarak ele almaya çalışacağız.

Lenovo Recovery Tuşu

Lenovo: Lenovo marka bir bilgisayarınız varsa genellikle sol alt köşede recovery çukuru bulunmaktadır. Buraya ucu sivri ve sağlam olan bir cisim ile bastırırsanız kurtarma bölümüne girebilirsiniz. Kurtarma bölümünden bilgisayarınızı kolaylıkla sıfırlayabilirsiniz veya F11 recovery tuşunu kullanın.

Asus Recovery Tuşu

Asus: Asus marka cihazlarda F9 tuşu ile recovery yapabilirsiniz. Windows 8.1 sürümü varsa “Fabrika ayarlarına sıfırla” bölümünde Windows 10 sürümü varsa kurtarma bölümünden gerekli adımları takip ederek recovery yapabilirsiniz.

Toshiba Recovery Tuşu

Toshiba: Toshiba markalı bilgisayarlarda recovery tuşu F8’dir. Bilgisayarı başlatırken F8 tuşuna basarak “repair your computer” seçerek recovery yapabilirsiniz. Bazı Toshiba modellerinde bu işlem takılabiliyor o zaman 0 (sıfır) tuşuna basarak bilgisayarı açabilir ve tekrar recovery etmeyi deneyebilirsiniz.

Samsung Recovery Tuşu

Samsung: Samsung marka cihazlarda bilgisayarı başlatırken F4 tuşuna sürekli ve seri bir şekilde basarak recovery ekranına girebilir ve geri yüklemeyi seçerek recovery yapabilirsiniz. Samsung birçok modele göre daha kolay recovery yapabilme imkanı sağlamaktadır.

Diğer Modeller İçin Recovery Tuşları

Acer için recovery tuşları ; Alt + F10 tuşlarına basın.

Casper için recovery tuşları ; Açılışta F11 tuşuna sürekli basın.

Compaq için recovery tuşları ; Açılışta F11 tuşuna sürekli basın.

Exper için recovery tuşları ; Açılışta F8 tuşuna sürekli basın.

Fujıtsu için recovery tuşları ; Açılışta F8 tuşuna sürekli basın.

Gıgabyte için recovery tuşları ; Açılışta F9 tuşuna sürekli basın.

Gateway için recovery tuşları ; Açılışta F11 veya R tuşuna sürekli basın.

MSI için recovery tuşları ; Açılışta F3, F8 veya F11 tuşuna sürekli basın.

Sony için recovery tuşları ; Açılışta F10 tuşuna sürekli basın.

Önemli Not: Recovery tuşları her marka ve model için değişebilir. Aynı markada bile farklı tuşlar olabilir. Recovery yapmadan önce bilgisayarınızın marka ve modelini resmi web sitesine girerek recovery tuşlarını öğrenin ve ona göre işleme başlayın. Ayrıca recovery yapılmadan önce bilgisayarınızda bulunan tüm dosyaları yedeklemeniz gerekmektedir.

10 Yorum

 1. Merhaba.. Lenovo PC kapalıydı. Günlerdir geçici modda oturum açtınız diyordu. Bugün açtığımda kendiliğinden onekey recovery diye bir ekran geliyor. İlk seçenek ile işlem yapıyor ardından done tuşu ve PC yeniden başlatıyorum. Ancak bir değişiklik yok. Tekrar o onekey recovery ekranı geliyor. Ne yapmalı, nasıl kurtulmalıyım.

  1. Merhaba, sanırım Windows’un zarar görmesinin ardından sistem kendini sürekli recovery moduna alıyor. Recovery işlemi yapmalısınız. Fakat bu durumda verilerinizin silineceği bilmelisiniz. Bazı revocery yazılımları verileri koru seçeneği sunuyor buna dikkat etmeniz gerekmektedir.

 2. Asus marka laptop mevcut virüs nedeni ile hiç bir program yüklenmiyor bende kurtarma yapmak istemiştim hatta işleme başladım sonra ise d hard diskide siler mi diye tedirgin oldum iptal ettim yedekleme yapmak için ama pc kurtarma ekranında kaldı pc yi kapatıp açıyorum power düğmesinden açılınca gene kurtarma ekranı geliyor nasıl düzeltebilirim acaba?

  1. Merhaba, bazı notebook üreticileri kendi recovery yazılımlarını kullanmaktadır. Bu sebepten şu an hangi kurtarma ekranında olduğunuzu bilmediğimiz için kesin olarak yönlendirme yapamıyoruz. Bu sebepten daha hakim olmak adına ekran görüntüsü gönderme şansınız var mı?

   1. Windows’u sadece ilk bölüme geri yükleyin.

    Bu seçenek sadece ilk bölümü siler ve diğer bölümleri korumanızı ve “C” Sürücüsü olarak yeni bir sistem bölümü oluşturmanızı sağlar.

    Windows’u tüm Hard Disk’e geri yükleme.

    Bu seçenek hard diskinizdeki tüm bölümleri sildikten sonra “C” Sürücüsü olarak yeni bir sistem bölümü oluşturur.

    Windows’u tüm Hard Disk’e iki bölümle yükleme.

    Bu seçenek hard diskinizdeki tüm bölümleri sildikten sonra “C” (%25) ve “D” (%75) olarak iki yeni bölüm oluşturur.

    1. Seçenekle devam etsem d deki fotoğraflar zarar görür mü?

    1. Merhaba, “Windows’u sadece ilk bölüme geri yükleyin.” seçeneği sadece “C” sürücüsü için işlem yapılacağını belirtiyor. Diğer seçenekler tüm disk bölümleri için işlem yapar. Bu sebepten ilk seçenek “C” diskiniz dışındaki verileriniz için uygun görülmektedir. Bu arada geç cevaptan dolayı özür dileriz…

    2. Rica ederim sorun değil ama garantiye almak için benim bu kurtarma ekranından çıkıp Windows’u başlayıp d yi yedeklemek için tekrardan normal başlatma şansım var mı?

     1. Bahsettiğimiz ilk seçenek bu konuda sorun yaşatmaması lazım, fakat yine size bu yönde de yardımcı olmaya çalışalım. Bize kurtarma ekranının ekran görüntüsünü e-posta yoluyla iletebilir misiniz? E-posta adresimiz sitenin en alt bölümünde yer almaktadır.

      Gerekli incelemenin ardından tekrar buradan size durum hakkında bilgilendirme sağlayacağız…

 3. Casper nvidia optimus i7 model laptopun recovery tuşu çalışmıyor.

  Ne yapmam lazım?

  1. Merhaba, recovery tuşu çalışmıyor derken kurtarma ekranına erişemediğinizi belirtiyorsunuz demi? Eğer tam tersi bir durumsa lütfen bildirin bize. Tam model belirtmediğiniz için Casper için genel recovery tuşlarını ileteceğim. Eğer bunlar çalışmazsa tam model belirtirseniz daha sağlıklı bilgi iletebilirim size.

   Bilgisayarı tamamen kapattıktan sonra:

   Shift – F11 veya F8 tuşlarından birisi ile Casper marka cihazlarda kurtarma ekranına ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu