Donanım

Notebook Ekran Sorunu Ve Değişimi

Notebook bilgisayarlarda ekran sorunu ve değişimi nasıl yapıldığına dair bilgi edinmek veya merak edenler için bu yazımızda LCD panelin nasıl yeni panel ile değişimi ve görüntü problemlerinin oluşabilecek sebeplerini öğrenebilirsiniz. Notebook ekran sorunları ve LCD panel kırılması zarar görmesi veya arızalanması pek hoş bir durum değildir fakat yaşanabilecek sorunlar arasındadır. LCD (Liquid Crystal Display) ekranlar çok hassas yapıda olan bir parçadır ve oluşabilecek darbelerde zarar görme ihtimali yüksektir.

Notebook Ekran Sorunu Ve Değişimi

Notebook ekranlarda oluşabilecek ekran arızalarında bazı nedenlere bağlı olarak gerçekleşir LCD panelin darbe ile sonuçlanan arızalar dışında bazı sebeplerde bilgisayarınızın görüntü sağlamamasına etken olabilir. LCD panel ile anakart arasında görüntü transferini sağlayan kablonun arızalanması görüntü transferini sağlıklı olarak yapamayacağı veya tamamen sağlanmamasına sebep verebilir.

Bir örnek ile açıklamak gerekirse bir LCD Panel ile Ana kart arasındaki görüntü kablosunun arızalı olması LCD ekranda beyaz bir görüntü sağlayabilir veya Notebook kapağını açıp kapatıldığında görüntü kayıpları veya görüntü kesilmesine sebep verebilir çünkü bu kablonun içerisinde bir çok görüntüyü iletilebilmesi için kablolar bulunmakta bunlarda biri veya bir kaçı zarar görmesi görüntünün sağlıklı olarak sağlanmaması veya bozuk kesintili bir görüntüye sebep verebileceği anlamına gelebilir.

Notebook Ekran Sorunu Ve Değişimi

Aşağıdaki Görselde Örnek Olarak Notebook LCD Panel ile Ana kart arası Görüntü Kablosu Verilmiştir.

Notebook Ekran Sorunu Ve Değişimi

Notebook kullanıcıların ekran sorununa bir diğer sebepleri ise Grafik kartı Notebook Ana kartınız veya grafik kartınız arızalı ise görüntü sağlıklı olarak sağlamayabilir.

Notebook Ekran Sorunu Ve Değişimi

Notebook bilgisayarınızın Ana kart üzerindeki slotlarda bulunan Ram (Random Access Memory) kartı arızalı ise bilgisayarınız görüntü sağlamaz.

Notebook Ekran Sorunu Ve Değişimi

LCD Panel Değişimi

Aşağıdaki video ve bu yazı içerisindeki bilgiler sadece bilgilendirmek amacı ile verilmektedir. Notebook ekran değişiminde veya yapılacak işlemlerde uzman servisler tarafından destek almanız önerilir.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu