Ana Sayfa Oyun Noob Ne Anlama Gelir? Noob Ne Demek?

Noob Ne Anlama Gelir? Noob Ne Demek?

Noob Ne Anlama Gelir?

Günümüzde online oyunların yaygınlaşmasıyla beraber oyuncular da çeşitli oyunların sohbet bölümünden oyun esnasında iletişime geçmeye başladı. Öyle ki kısa zamanda oyuncuların kendi dilini oluşturduğundan bahsedebiliriz. Çünkü Noob gibi bazı terimler yalnızca online oyunlarda kullanılan ve online oyun platformlarına ait olan terimler olarak karşımıza çıkıyor. Eğer ki oyun oynamaya yeni başladıysanız veya oyunlar dışında bir yerde kulağınıza Noob kelimesi gelmişse pek bir şey anlamayabilirsiniz.

Aslında Noob ne demek? Sorusunun cevabının “Çaylak” olduğu söylenebilir. Ancak Noob terimi İngilizce olduğu için kelime anlamının tam karşılığını da İngilizcede aramak gerekiyor. Bu açıdan Noob ne anlama Gelir? Diye bakıldığında Noob’un İngilizcede halk arasında bir şeyde yeni olan kişilere verilen bir lakap olarak ortaya çıktığı bilinmektedir. Dolayısıyla aslında Noob bir halk deyimi ve yine aynı anlama gelen bir diğer halk deyimi Newbie’nin argolaştırılmış halidir. Bu yüzden günümüzde LOL, PUBG vb. birçok oyunda özellikle oyuna yeni başlayanlara Noob deniyor. Ancak oyuna yeni başlamak her zaman tek kriter olmuyor.

Genelde kötü oynadığı düşünülen oyunculara da sıklıkla Noob deniyor. Noob her ne kadar kelime anlamı olarak “Çaylak”, “Tecrübesiz” ve “Toy” anlamına gelse de online oyunlarda Noob genellikle kötü oynadığı düşünülen oyunculara söyleniyor ve bir çeşit hakaretmiş gibi algılanıyor. Bu yüzden de yapılan birçok tartışmada ilk söylenen kelimelerden birisi “Noob” oluyor.

Online oyunlarda Noob terimi yerine Türkçe karşılığı olan “Çaylak” kelimesinin kullanılmaması veya yaygın olmasının sebebi ise online oyunlarda her ülkeden ve her milletten çeşitli insanların katılıyor olması. Dolayısıyla tüm oyunlarda iletişim kurmak için doğal olarak dünyanın en yaygın dili olan İngilizce kullanılıyor. Bu yüzden de genellikle “Noob” gibi İngilizce terimler yaygınlaşıyor.

Böylece Noob ne anlama gelir? ve Noob ne demek? Sorularına cevap vermiş olduk. Öyle ki önceleri sadece online oyun platformlarında kullanılan Noob terimi özellikle gençler arasında günlük hayata da geçmiş durumda. Dolayısıyla artık günlük hayatta bu terimin ne anlama geldiğini de sizlere aktarmış olduk.

Süregelen zaman içerisinde teknoloji ve bilgisayar konusunda edindiğim deneyimleri Help724 aracılığıyla sizlerle paylaşıyorum. Ürettiğim içeriklerde hem size konuyla ilgili bilgi vermeyi hem de teknoloji dünyasında hepimizin karşılaştığı sorunları çözmeyi amaçlıyorum. Dilerseniz içeriklerimi takip ederek paylaşabilir ve sizlere de faydalı olan bu platformun gelişmesine katkı sunabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin