Donanım

No Video İnput Hatası ve Çözüm Yolları

No video input hatası, masaüstü bilgisayar kullanıcılarının sık sık karşılaştıkları hatalardan birisi olarak biliniyor. Her hatanın olduğu gibi bu hatanın da çeşitli nedenleri ve çözüm yolları bulunuyor. Dilerseniz sözü hiç uzatmayalım ve hem hatadan hem de kullanıcıların uygulaması gereken çözüm yollarından söz edelim. Öyle ki bu hata ile karşılaşan kullanıcıların birkaç farklı çözüm yoluna başvurması gerekebiliyor.

No Video İnput Hatası Nedir? Nasıl Bir Soruna Neden Oluyor?

Bu hatanın ne olduğundan söz ederek başlayalım. Bilgisayarınızın tüm bağlantılarını gerçekleştirdiniz. Kasanızın güç kablosu ve ekrana görüntü giden kablosu da takılı. Bilgisayarı çalıştırmak için tuşa bastığınız zaman, ekrana görüntü gelmesi gerekirken “No Video İnput” şeklinde bir hata mesajıyla karşı karşıya kalıyorsunuz. “Video Girişi Yok” şeklinde çevireceğiniz bu hata nedeniyle ekrana görüntü gelmiyor. Bilgisayarı yeniden başlatsanız bile sorun devam ediyor. Peki, bu sorunu yaşayan kullanıcıların neler yapması gerekiyor?

VGA Kablosunu Kontrol Etmek

No Video İnput Hatası ve Çözüm Yolları

En basit işlemlerden en kapsamlı işlemlere doğru devam edelim. İlk kontrol edeceğinz kısım VGA kablonuz olacak. Ekrana görüntü gitmesi için kullanılan kablo olarak gösterebileceğimiz kablonun, baş kısmında bozulmalar meydana gelmiş olabilir. Bunun için kabloyu tamamen çıkarın ve dişlerin sorunsuz olduğundan emin olun.

Kablonun uç kısmında yer alan dişlerde eğilme ya da kırılma varsa kablonun değiştirilmesi gerekir. Burada gözden kaçırılan bir detay daha var. Uç kısımda yer alan dişlerde oksitlenme meydana gelmiş olabilir. Bu da görüntünün gelmemesine, kablonun gücü aktaramamasına neden olur. Böyle bir durumda uç kısmı iyice temizlemeniz gerekiyor.

Temizlediniz ve dişlerde de sorun yok. Yine de iç kısımda kopmalar meydana gelmiş olabilir. Mümkünse kablonun değiştirilmesini sağlayın. Daha doğrusu farklı bir kablo ile deneme yapın. Sorununuz çözüldüyse şanslısınız. Eğer sorununuz çözülmedi ve kablo ihtimalini de ortadan kaldırdıysak, bu durumda ikinci aşamaya geçiş sağlayalım.

Bilgisayar Güç Tuşunu Kullanmak

No Video İnput Hatası ve Çözüm Yolları

No video input hatası almaya devam ediyorsanız, okumaya da devam ediyorsunuzdur. Bir sonraki yöntem güç tuşunu kullanmak olacak. Daha iyi anlaşılması adına madde madde yapacaklarınızı aktarmaya çalışalım.

 1. Güç kablosunu tamamen çıkarın.
 2. Kasaya bağlanan herhangi bir çevre birimi varsa (klavye, mouse gibi) bu cihazların da bağlantı kablolarını tamamen çıkarın. İnternet kablosu da buna dahil. Sadece ekranın kasaya bağlandığı VGA kablosunun takılı olduğuna emin olun.
 3. Şimdi kasanın “Güç Tuşuna” 10 saniye kadar basın. Tuşu bırakın. Tekrar bir 10 saniye basın. Tekrar tuşu bırakın ve üçüncü kez 10 saniye kadar basın.
 4. Şimdi tüm kablo bağlantılarınızı yeniden gerçekleştirin ve cihazınızı açın.
 5. Sorununuzun çözülmüş olması gerekiyor. Ekrana ilk etapta çizgiler halinde görüntü gelebilir, sonrasında düzelecektir.

Güç Kablosunu Kontrol Edin:

Birinci ve ikinci adım işe yaramadıysa, üçüncü kontrolümüze geçelim. Burada güç kablosunu kontrol etmeniz gerekecek. Bilgisayarınıza hiç güç gelmiyorsa, yani klavye ışığı ya da kasa ışığı yanmıyorsa, bu durumda sorun güç kablosunda olabilir. Kabloyu farklı bir kablo ile değiştirerek deneme yapın.

RAM’lerin Kontrol Edilmesi

No Video İnput Hatası ve Çözüm Yolları

Sorununuzun kaynağını bulmak için yavaş yavaş detaylara inerek devam ediyoruz. Bir sonraki aşamada RAM kontrolü yapmanız gerekiyor.

 1. Kasanın güç kablosunu çekin ve diğer tüm çevre birimlerini çıkarın.
 2. Kasanın yan kapağını açın ve anakart üzerinde takılı olan RAM’i çıkarın. (Birden fazla RAM takılıysa, tek tek çıkarın ve slotları zorlamadan belleklerin çıkarılmasını sağlayın. Ayrıca bu konuda daha önce deneyiminiz yoksa detaylı anlatım için tıklayın.)
 3. RAM’lerin alt kısmında slota oturan sarı bir alan (markaya ve modele göre siyah ya da farklı bir renk olabilir) olduğunu göreceksiniz. Bu alanı ucu sert olmayan bir fırça ile iyice temizlemeniz gerekiyor. Çok bastırmadan sarı kısmı temizleyin.
 4. Sonrasında RAM’i yeniden slota takın. ( Eğer çok sayıda RAM kullanıyorsanız, tek tek slota takmanız gerekiyor. Yani önce bir RAM’i tam anlamıyla sorunsuz bir şekilde takın ve sonrasında ikinci slota geçin.)
 5. Tüm kablo bağlantılarını bir kez daha yapın ve bilgisayarınızın güç tuşuna basın.

Sorun RAM kaynaklı bir sorun ise no video input hatası almamanız gerekiyor. Ekrana görüntü gelmesi lazım. Eğer sorun devam ediyorsa, aşamalara devam edin.

Ekran Kartının Kontrol Edilmesi

No Video İnput Hatası ve Çözüm Yolları

Bu aşamaya kadar gelmişseniz, sorununuz ekran kartından kaynaklı olabilir. Burada iki farklı noktaya dikkat ederek kontrol sağlayacağız.

1. Durum: İşlemcim Intel ve Dahili Grafik Birimi Var (Onboard grafik kartı bulunuyor Intel HD Graphics)

 • İlk olarak kasanızın tüm bağlantılarını çıkarın. Güç kablosunu da mutlaka çıkarmayı unutmayın.
 • Ardından cihazınızın kapağını açın ve ekran kartınızı slotundan çıkarın. Burada dikkatli olmanız gerekiyor. Ekran kartı RAM gibi direkt olarak slota takılıyor olsa da üzerinde sabitlemek için kullanılan vidalar bulunacaktır. Kesinlikle kartı çıkarmak için zorlamayın. Varsa önce vidaları sökün ve slotlardan kartı çıkarın. (Daha kapsamlı bilgi için buradan yararlanabilirsiniz.)
 • Şimdi VGA (görüntü için kullandığınız, ekrana takılan kablo) kablosunu doğrudan anakart üzerinde yer alan VGA girişine takın.
 • Tüm kablo bağlantılarını yapın ve bilgisayarınızı açın.
 • Eğer sorununuz çözülmüşse, ekran kartınızda bir sıkıntı var ve bu yüzden “no video input” hatasıyla karşılaşıyorsunuz demektir. Ekran kartınız için onarım desteği alabilirsiniz.

2. Durum: İşlemcim AMD ya da Dahili Bir Intel Grafik Birimim Yok

Böyle bir durumda, ekran kartınızın temizlenmesini sağlayarak kontrol yapabilirsiniz:

 • Yine ekran kartını aynı şekilde çıkarın ve sarı kısmı (markaya ve modele göre bu alan siyah ya da farklı bir renk olabilir) iyice temizleyin. Ardından ekran kartını yeniden takın ve bağlantıları yaparak, bilgisayarı açmayı deneyin.

Sorunun çözülmüş olması gerekiyor. Sorun çözülmemiş ve ekran kartı arızalanmışsa profesyonel destek almanız gerekecek.

Güç Kaynağının Yetersiz Kalması

No Video İnput Hatası ve Çözüm Yolları

Tam olarak donanım sorunlarına doğru ilerliyoruz. Hala no video input hatası alıyorsanız, güç kaynağınızda bir sorun olabilir. Peki, bunu nasıl kontrol edeceğiz? Aslında bunun kontrolü basit. Biraz sizin anlamanız gerekiyor. Eğer güç tuşuna bastığınız zaman kasadan herhangi bir çalışma sesi gelmiyorsa ya da klavye ışıklarınız yanmıyorsa ve fanlar çalışmaya başlamıyorsa, bilgisayar güç almıyor veya alınan güç yeterli gelmiyordur. Bu durumda da no video input hatası alabilirsiniz çünkü ekran için yeterli güç gelmiyor demektir. Böyle bir durumda güç kaynağının ömrünü tamamladığını söyleyebiliriz. Bunun için teknik servislerden destek alın. Güç kaynağını mutlaka yetkin birinin değiştirmesi gerekiyor.

 • Anakart Arızalanmış Olabilir:

Ne yazık ki bu aşamaya geldiğimizde en büyük sorun ile karşı karşıya kalıyoruz. Güç kaynağında da bir sorun yoksa, anakartınızda arıza meydana gelmiş olabilir. Bu durumda tek yapacağınız teknik servis desteği almak. Ayrıca şunu da belirtelim ki anakart en pahalı parçalar arasında yer alıyor.

 • Monitör Arızalanmış Olabilir:

Biz hep bilgisayardan söz ettik ancak monitörden de kaynaklı bir sorun yaşanabileceğini ekleyelim. Başka bir ekranda cihazınızı deneme fırsatınız varsa no video input hatasının olup olmadığını kontrol edin.

No video input hatası ve bu hatanın nasıl giderileceği konusunda çözüm yöntemlerinden söz ettik. Burada dikkat edeceğinzi nokta, sizi aşan durumlarda (anakart arızası gibi) teknik servis desteğine başvurmak. Daha ciddi sorunlar yaşamamak adına profesyonel destek önemli.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu