Teknoloji

NASA’nın Elektrikli Uçağı Maxwell X-57 Tanıtıldı

NASA, Armstrong Uçuş Araştırma Merkezi içerisinde çeşitli hava araçlarının testlerini yapıyor. Daha önce NASA’ya teslim edilen ve yine uçuş araştırma merkezinde testleri yapılacak olan elektrikli uçaklardan söz etmiştik. Şimdi ise bu uçaklara bir yenisi daha eklendi. Daha önce NASA’ya verilen modelin, modifiye edilmiş versiyonu olarak duyurulan ve tamamen elektrikli olan Maxwell X-57 uçağı için ilk testler de tamamlandı.

Gücünü Tamamen Elektrikten Alan Uçak Maxwell X-57

Aslında İtalyan yapımı P2006T modeli uçaklardan biri olan seri, NASA’nın sipariş ettiği elektrikli uçak modellerinin 2.versiyonu olarak duyuruldu. NASA’nın toplamda 3 farklı modeli sipariş etmiş olduğunu da ekleyelim.

Tamamen elektrikli olan modelin özelliklerine baktığımız zaman ise, 14 adet elektrikli motor karşımıza çıkıyor. Motorlara güç sağlamak adına lityum iyon pillerini kullanan seri, oldukça sessiz çalışıyor ve herhangi bir içten yanmalı motor kullanılmadığı için tamamen temiz yakıt tüketiyor.

NASA’nın Elektrikli Uçağı Maxwell X-57 Tanıtıldı

Yine NASA tarafından yapılan ilk testlerde de beklenen başarıyı elde eden Maxwell X-57 uçak modelinin hem mürettebat taşıyacağı hem de yük taşımada kullanılacağı belirtiliyor. Uçağın 14 motorla beraber, menzilinin ne kadar olduğu konusunda ise bir bilgi paylaşılmadı. NASA’nın bu bilgiyi kasıtlı olarak saklı tuttuğu düşünülüyor. Öyle ki elde edilen verilere göre serinin özelleştirmeleri devam edecek. Yukarıda söz ettiğimiz gibi ilk etapta 3 farklı versiyon sipariş edilmiş durumda.

Model III için şimdiden çalışmaları başlayan Maxwell X-57 elektrikli uçağının 3. versiyonundan hemen sonra Model IV serisi için geliştirmelerin yapılmaya başlanması bekleniyor. Fakat 4. versiyon henüz kesinleşmedi. Kesinleşen 3 versiyon var. Serinin farklı konfigürasyonlara sahip modellerinin üretilmesinin nedeni ise her versiyonun farklı amaç için kullanılacak olması. Kimi yolcu taşıma kimi keşif görevlerinde kimi ise yük taşımada kullanılacak. Buna göre menzil mesafelerinin ve yük kapasitelerinin değişmesi söz konusu.

Maxwell X-57 modeliyle beraber elektrikli araçların sadece otomobillerle sınırlı kalmayacağını gösteren NASA’nın, bundan sonraki elektrikli uçak serisini merakla bekliyoruz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu