Teknoloji

NASA, Venüs’e Breeze Aracını Gönderecek

Yavaş yavaş uzay çağına doğru ilerlemeye başladık. Şu günlerde uzaya turistik otel yapılması, Ay’a insan gönderilmesi, Mars’a koloni kurulması gibi fikirler tartışılıyor. Hatta artık tartışmakla kalmıyor hayata geçiriliyor. Bu yönde NASA’nın yaptığı çalışmaların önemi büyük. Uzay konusunda çok detaylı araştırmalar yapan NASA, Ay görevinin ardından bu kez Venüs’e odaklanmış durumda. Elde edilen bilgilere göre amaç Venüs’ü araştırmak için yeni bir araç göndermek. Breeze adı verilen aracın, şimdiden geliştirilmeye başlandığını da belirtelim.

Breeze ile Venüs’e Yolculuk

NASA’ya göre Venüs, keşfedilmemiş karanlık bir dünya. Çok yüksek sıcaklığa sahip olan gezegen, sürekli bir volkanik faaliyet içerisinde. Zaten bu nedenle gezegene yaklaşmak pek mümkün olmuyor. Daha önce NASA, bu konuda denemeler yapmış olsa da ne yazık ki başarı elde edilemediği biliniyor. Hal böyle olunca NASA, farklı bir çalışma içerisine girmiş durumda.

NASA, Venüs’e Breeze Aracını Gönderecek

NIAC olarak adlandırılan “Innovative Advanced Concepts” programını başlatan NASA, bu program kapsamında Buffalo Üniversitesi’yle Breeze adı verilen yeni bir araç geliştiriyor. Hareket sistemi, deniz canlılarından biri olan vatoz balığından esinlenilerek oluşturulmuş olan Breeze aracı, üzerinde oldukça geniş güneş panellerine yer veriyor. Aracın üzerinde yer alan güneş panelleri, sürekli olarak enerji sağlanmasına olanak veriyor.

Tasarımı da tamamen vatoz balıklarına benzeyen aracın, tek bir kanat üzerinden hareket ettiğini görmek mümkün olacak. Yeni araçla beraber NASA’nın amacı ise dediğimiz gibi Venüs’ü incelemek. Fakat bunun için gezegenin güneşe bakan tarafı kullanılmayacak.

NASA, Venüs’e Breeze Aracını Gönderecek

Bunun için daha farklı bir çalışmaya yer verilecek. Gezegenin güneş ışınlarına maruz kalmayan karanlık yüzeyi incelenecek. Karanlık yüzeyde daha rahat araştırma yapacaklarını belirten NASA yetkilileri, hem gezegenin yapısından hem de gezegenin atmosferinden örnekler inceleyerek, veri toplamaya çalışacak.

Bunun dışında bir de sonda projesi var ancak sonda projesinin Breeze aracından çok daha sonra hayata geçirilmesi planlanıyor. Öncelikle ilk aracın gönderilmesi ve örneklerin toplanması gerekiyor. Bundan sonra yapılacak analizlerin neticesinde yeni projelerin geliştirilmesi mümkün olacak.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu