Teknoloji

NASA, TESS Uydusunun Çektiği Görüntüleri Paylaştı

Uzayda, araştırmalar için birçok aracı bulunan NASA, zaman zaman bu araçları tarafından yapılan keşifleri paylaşıyor. Daha önce defalarca Mars yüzeyine gönderilen araçların görselleri ve araştırma verileri paylaşılmıştı. Şimdi ise 2018 yılında uzaya gönderilen, Transiting Exoplanet Survey Satellite yani Geçiş Halindeki Öte Gezegen Araştırma Uydusu tarafından çekilmiş olan görseller paylaşıldı.

TESS tarafından çekilen görseller oldukça kaliteli. Zaten Kepler Uzay Teleskobu’nun yerini alan TESS bunun için göreve başlamıştı. Kepler Uzay Teleskobu’nun içerisinde yer alan bazı teknolojiler yetersiz kalmaya başlamıştı. Sistemlerini güncelleyen NASA, ultra ince lens teknolojisi gibi artıları bulunan TESS’i göreve başlattı. Paylaşılan görüntülerin detaylarına geçmeden önce, söz konusu uydunun fırlatılışı hakkında da bilgi verelim.

İlk olarak 18 Nisan 2018’de fırlatılan uydu, Falcon 9 roketleri ile konumuna ulaştırılmıştı. Burada SpaceX tarafından sunulan Falcon 9 roketlerinin tek kullanımlık olmadığını da hatırlatalım. Roketlerin görev sonrası yüzeye inmesi ve yeniden kullanılması mümkün.

TESS’in Çektiği Görseller Çok Daha Detaylı

Henüz geçtiğimiz sene uzaya gönderilen uydunun, Kepler’e göre 400 kat daha büyük bir alanı kapsayarak çekim yapabilmesi ve 100 kata kadar daha parlak yıldızları gözlemleyebilmesi de nasıl bir teknoloji farkı olduğunu gösteriyor.

Paylaşılan çalışmada da bunu net bir şekilde görüyoruz. Bu zamana kadar çekilen 208 fotoğraftan hazırlanan çalışma, uydunun ne kadar derinlemesine çekimler yapabildiğini ortaya koyuyor. 208 fotoğrafı bir araya getirerek bir video oluşturan NASA, videoda çekilen görüntüler hakkında bazı bilgileri de paylaştı.

Çekilen görsellerde Güneş Sistemi dışında 29 adet gezegenin bulunması da dikkat çeken detaylar arasında. Bu detay hem uydunun yeteneklerini ortaya koyuyor hem de geleceğe yönelik çalışmalardan beklentileri yükseltiyor.

Bir video oluşturularak paylaşılan görsellerin orijinal boyutunun 250 MB seviyesine kadar çıktığını da söylemek lazım. Öyle ki görüntülerin çözünürlük değeri oldukça yüksek. Görüntülerin 16 binin üzerinde piksel değerleri var. Benzeri çalışmalarla beraber TESS için daha fazla görselin paylaşılması da beklenmekte.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu