Teknoloji

NASA, Sagittarius A Kara Deliğinin Videosunu Çekecek

Uzay araştırmalarında kullandığı teknolojileri sürekli olarak yenileyen NASA, yeni teknolojilerin avantajlarını da görmeye başladı. En son geçtiğimiz aylarda Event Horizon Teleskobu ile M87 galaksisinin içerisinde yer alan kara deliğin fotoğrafını çekmeyi başaran NASA, şimdi ise Sagittarius A kara deliğinin videosunu çekmeye hazırlanıyor.

Sagittarius A Kara Deliği için Yeni Proje

Dünyanın 54 milyon ışık yılı uzağında yer aldığı açıklanan ve M87 ismi ile anılan galaksiye yönelik çalışmalarına devam eden NASA, galaksinin merkezinde yer alan Sagittarius A kara deliğinin sırlarını öğrenmeye çalışıyor. Aslında çalışmalar yeni yeni başlamadı.

Yıllardır NASA’nın M87 galaksinin merkezinde yer alan süper kütleli kara deliği incelediği biliniyor. Fakat son dönemde kara deliğin bu kadar gündeme gelmesinin nedeni, NASA tarafından Nisan ayında kara deliğin fotoğrafının çekilebilmiş olması.

NASA, Sagittarius A Kara Deliğinin Videosunu Çekecek

Resmi site üzerinden yayınlanan fotoğraf, hem bir ilke imza atılmasını sağlamış hem de yoğun ilgi görmüştü. Şimdi ise çalışmaların yoğunlaştırıldığı ve video çekileceği açıklandı. Bilim insanları tarafından yapılan açıklamaya göre, Sagittarius A kara deliğinin, süper gaz biriktirme diksi bulunuyor.

Şu an için video çekilmesi noktasında, en büyük engel de bu gaz diski. Görüntü alınmasını engelleyen gaz diskinin, belli süreler içerisinde yer değiştirdiği ve bu şekilde de kara deliğin görüntülerinin alınabildiği belirtiliyor.

Tabii ki videoda bu görüntülerden oluşacak. Tek bir seferde uzun süreli bir video çekmek mümkün olmayacak. Aylarca fotoğraf çekimlerinin devam etmesi bekleniyor.

Fotoğraf çekimlerinin tamamlanmasının ardından, kara delik hareketlerini gösteren bu fotoğraflar video haline getirilecek. Bu şekilde hem kara deliklerin yapısını anlamak mümkün olacak hem de Sagittarius A kara deliğinde, neden bu denli büyük bir gaz diskinin oluştuğu konusunda daha detaylı bilgiler elde edilebilecek.

Bilim dünyasının merakla beklediği videonun ne zaman yayınlanacağını şu an için bilemiyoruz. Sagittarius A kara deliğinin sadece bir fotoğrafının ne kadar ilgi gördüğünü düşünecek olursak, video zaman alacak olsa da uzun süre gündemde kalmayı başaracak gibi duruyor.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu