Teknoloji

NASA Robot Oteli Uzaya Gönderildi

NASA ile SpaceX firmasının belli uzay projelerinde beraber görev almaya başladığını biliyoruz. İki firma tarafından yapılan ortaklıklar neticesinde daha önce birkaç kez uzaya roket gönderilmişti. NASA ile SpaceX firmasının bu kez ortaklık kurduğu proje ise robot oteli projesi oldu. RiTS olarak isimlendirilen yeni proje ile Uluslararası Uzay İstasyonu’nun hemen yanına özel bir koruyucu alan oluşturulacak.

NASA, Görevlerde Kullanılacak Olan Gereçleri Bu Alanda Saklayacak

NASA’nın robot oteli oldukça işlevsel bir yapıya sahip olacak. Aslında bakarsanız bu projenin hayata geçirilmesinin nedeni, NASA’nın uzay araştırmalarını hızlandırmak. Bundan sonra Mars ve Ay’a araç gönderilirken ya da yeni bir araştırma görevi düzenlendiği zaman, her seferinde araç gereçler Dünya’dan gönderilmeyecek.

Artık gerekli olan bazı araçlar robot oteli içerisinde tutulacak ve herhangi bir görevde araçlar doğrudan buradan hareket ettirilecek. Tekrar tekrar Dünya yüzeyinden roket fırlatmak gerekmeyecek. Bu da doğal olarak araştırmalar için harcanan masrafları çok daha fazla düşürmüş olacak.

NASA Robot Oteli Uzaya Gönderildi

Mars ve Ay görevlerinde kullanılacak olan araçların depolanacağı alanın kontrolü ise Uluslararası Uzay İstasyonu tarafından yapılacak. İstasyonun hemen yanında konumlandırılacak olan otel içerisine eklenen ilk cihaz ise RELL cihazı olacak. Dış yüzey sızıntı saptayıcı cihazının hem korunması hem de ideal sıcaklık değerinde kalması sağlanacak. Aslında bunun bir örnek olduğunu söylemek yanlış olmaz. Yani ilk deneme RELL cihazı ile yapılacak ancak merkezde sadece bu cihazı görmeyeceğiz. Zaman içerisinde yeni araçların da otele gönderilmesi söz konusu.

Dün Falcon 9 roketleriyle hedefe gönderilen robot oteli için bundan sonraki planları merakla bekliyoruz. Özellikle merkeze yerleştirilecek olan araçların hareketinin nasıl sağlanacağı dikkat edilecek noktalardan en önemli olanı. NASA şu an için bu konuda bir açıklama yapmadı.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu