Teknoloji

NASA, Mars Reconnaissance Orbiter ile Çekilmiş Görselleri Paylaştı

NASA’nın uzay araştırmaları için kullandığı birçok araç var. Bu araçların kimisi Mars yüzeyinde kimisi ise uzay boşluğunda. NASA’nın araştırmalar için kullandığı araçlardan birisi de Mars Reconnaissance Orbiter olarak isimlendirilen uzay sondası. Mars yörüngesinde yer alan sondanın amacı ise biraz daha farklı. Bu sonda ile bir yandan Mars yüzeyi konusunda araştırmalar yapılıyor bir yandan ise Kızıl Gezegen’i araştırmak için gönderilen araçlar izleniyor.

NASA son olarak bu araçların nasıl görev yaptığını göstermek adına bazı görseller paylaştı. Mars Reconnaissance Orbiter tarafından çekilmiş olan görseller, ne derece derinlemesine bir araştırma yapıldığının da kanıtı oldu.

Mars Reconnaissance Orbiter, NASA Araçlarını İzliyor

Paylaşılan görsellerde en çok dikkat çeken ise Curiosity aracı oldu. Çok kısa bir süre öncesinde bu araçla beraber NASA’nın, Mars yüzeyinde su kalıntıları bulduğu açıklanmıştı. Gale Krateri olarak isimlendirilen bir krater içerisinde, kurumuş nehir ve göllere ait kanıt bulduğu belirtilen aracın, yine bu krater içerisinde çekilmiş olan görüntüleri yayınlandı.

Mars Reconnaissance Orbiter uzay sondası tarafından çekilmiş olan görüntüler, hem aracın gözükmesini sağlıyor hem de krater içerisinde yapılan hareketin kanıtı sunuluyor. Paylaşılan görsellere bakıldığı zaman, aracın krater içerisinde bıraktığı teker izlerinin de görüntülendiği söyleniyor.

NASA Mars Reconnaissance Orbiter ile Çekilmiş Görselleri Paylaştı

Krater içerisinde 337 metre yol aldığı belirtilen aracın, bu sırada yüzey incelemesi yapmak adına sondaj çalışmaları yürüttüğü de paylaşılan karelere yansımış durumda. Mars Reconnaissance Orbiter uzay sondası tarafından çekilen görüntülere yansıyan bir başka araç ise InSight aracı.

Gezinmek yerine belli noktalarda sabit durduğu görülen araç, Mars yüzeyindeki depremlerin dinlenmesi için kullanılıyor. NASA, çok kısa bir süre önce yine bu araçla kayıt edilen sesleri de paylaşmıştı. Mars yüzeyinde oluşan depremlerin seslerinin paylaşıldığı video, bilim dünyasında da teknoloji dünyasında da büyük oranda ses getirmişti.

NASA Mars Reconnaissance Orbiter ile Çekilmiş Görselleri Paylaştı

Tüm bunlar gösteriyor ki NASA, Mars yüzeyine gönderdiği araçlarını da sürekli olarak izliyor. Bu görevi 2006 yılında yörüngeye yerleştirilen Mars Reconnaissance Orbiter uzay sondası üstelenmiş durumda. Yüksek kalitede kameralarla yüzeyi inceleyen cihazdan gelen yeni görüntülerin de belli aralıklarla yayınlanmaya devam edeceğini belirtelim.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu