Teknoloji

NASA, Mars Görevindeki InSight Aracı için Yeni Bir Açıklama Yayınladı

Mars yüzeyinde araştırmalarına devam eden NASA, araştırmaların kapsamını genişletmek adına Mars’a yeni araçlar göndermişti. Son olarak geçtiğimiz Kasım ayında InSight aracı gönderilmiş ve doğrudan yüzeyin incelenmesi için çalışmalar başlatılmıştı. Asıl olarak aracın 2 görevinin olduğu da belirtilmişti.

İlk görev Mars yüzeyine bir sismometre eklenmesi olarak açıklandı. InSight ilk görevini başarılı bir şekilde yerine getirdi. Hatta NASA, Mars yüzeyine yerleştirilen sismometrenin başarılı bir şekilde çalıştığını duyurmuş ve Mars yüzeyinde oluşan depremlerin de tespit edildiğini söylemişti.

Daha önceki haberlerimizde de yer verdiğimiz gibi bu depremlere ait ses kayıtlarının paylaşıldığını gördük. İlk görev başarılı oldu. Fakat bugün yapılan bir açıklama ikinci görevde sorunlar olduğunu gösteriyor.

InSight Aracı Yüzeyin Altına İnemiyor

Aracın ikinci ve aslında en büyük görevi, Mars yüzeyinde kazılar yapmak ve 5 metreye kadar derine inmek. Bunun için InSight tarafından bir keşif yapıldı ve yumuşak, kazmaya müsait olan bölgeler tespit edildi. Hafta başında belirlenen bölgede kazı çalışmalarına başlayan aracın, derine doğru sondaj yaparak indiği öğrenildi. Ancak 50 santim gibi bir ilerlemeden sonra, aracın sıkıştığı açıklandı. Bunun nedeni toprağın sürekli yeniden kapanması ve aracı dışa doğru itmesi.

NASA, Mars Görevindeki InSight Aracı için Yeni Bir Açıklama Yayınladı

Paylaşılan bilgilerde aracın ön kısmının tamamen toprak dolduğu ve sıkıştığı belirtiliyor. NASA, InSight için nasıl bir kurtarma işlemi yaptıklarını da açıkladı. Sıkışan aracın kazma kollarını farklı şekilde kullanması sağlandı. Kollar ile biriken toprağa basınç uygulayıp bir ittirme kuvveti oluşturup, araç saplandığı yerden çıkarıldı.

NASA, tüm bu gelişmelerin araştırmalar için önemli bir engel oluşturduğunu söylemekte. Fakat bir yandan da aracın görevinin iptal edilmediği ve kazıya uygun bir alan için çalışmaların devam ettiği de yine verilen bilgiler arasında yer alıyor.

InSight aracının bu görevi başarması oldukça önemli. Yüzey altında yer alan yapının incelenmesi, herhangi bir yaşam belirtisinin olup olmadığını ortaya çıkaracak. Görevin bir sonraki aşamasında nasıl bir adım atılacağı konusunda ise henüz planlar paylaşılmadı.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu