Teknoloji

NASA, Mars Depremi Sırasında Oluşan Sesleri Paylaştı

Mars yüzeyinde bir koloni kurma fikri içerisinde olan NASA, bunu gerçekleştirmek adına sürekli olarak araştırmalarına devam ediyor. Mars yüzeyine gönderilen InSight aracı ile yapılan araştırmalar, şaşırtıcı gerçeklerin ortaya çıkmasını sağlamakta. Son olarak NASA, InSight aracı sayesinde Mars yüzeyinde gerçekleşen depremlerin sesini kaydetmeyi başardı. Mars depremi sırasında kayıt edilen seslerin NASA’nın resmi bloğundan da paylaşıldığını belirtelim.

Mars Depremi Sırasında Ses Kaydı Nasıl Alındı?

Paylaşılan ses, Mars’ta depremlerin gerçekleştiğinin bir kanıtı. Asıl merak edilen ise NASA’nın bu sesi nasıl kayıt altına alabildiği. Aslında NASA, gezegen üzerindeki tüm bu doğal olayları incelemek ve sismik dalgaları tespit etmek için, yüzeye sismometre yerleştirmişti. InSight aracı tarafından yerleştirilen sismometre ile hem sismik dalgaların durumu tespit edildi hem de Mars depremi için kayıtlar alındı.

NASA, Mars Depremi Sırasında Oluşan Sesleri Paylaştı

Ses kayıtları paylaşılan Mars depremi ise ilk defa gerçekleşmiyor. NASA tarafından paylaşılan bilgilere göre Nisan ayından bu yana, yüzeyi etkileyecek 100 deprem meydana geldi. Fakat bu depremler çok geniş çaplı depremler olmadı. Sadece 21 deprem için kayıt alınabildi. Ses kaydı ise 3.7 şiddetinde son büyük depremden alınabildi.

22 Mayıs tarihinde gerçekleşen depremin sesinin insan işitme aralığında olmadığı da açıklandı. İnsanların duyabileceği sesin daha altında bir ses olduğu için NASA’nın ses üzerinde hızlandırma yaptığı belirtildi. Hem hızlandırılan hem de belli başlı noktalarında işlem yapılan seslerin, resmi NASA bloğu üzerinden paylaşılması, detayları da ortaya çıkarmış oldu.

Seslere ve NASA tarafından paylaşılan verilere bakacak olursak, Mars yüzeyinde gerçekleşen depremler, Dünya yüzeyinde gerçekleşen depremlere göre biraz daha farklı. Mars yüzeyinde çatlaklar üzerinde sürekli bir ilerlemenin gerçekleştiği ve bu nedenle depremlerin dakikalarca sürebildiği söyleniyor.

Dünya yüzeyinde ise çatlaklar içerisinde sular bulunduğu için, etki biraz daha farklı oluşuyor. Zaten yetkililere göre Dünya’da kayıt edilen deprem seslerinde, çatlaklar arasında bulunan suyun sesi net bir şekilde anlaşılıyor. Aynı durum Mars için geçerli değil. Bu da iki gezegen arasında hem yüzey hem de katman farkının olduğunu ortaya koyuyor.

NASA tarafından yapılan tüm bu çalışmaların Mars gezegenine ait detayları ortaya çıkardığını görüyoruz. Muhtemelen koloni kurma fikri üzerinde ilerleyen NASA, gezegenin hemen her durumunu değerlendirmeye çalışıyor. Gerçekten Mars yüzeyinde bir topluluk oluşturma fikrinin hayata geçip geçmeyeceği ise soru işareti.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu