Teknoloji

NASA, Mars 2020 Aracını Uzaya Gönderiyor

Mars yüzeyinde son yapılan araştırmalar, beklenmedik yeni keşiflerin yapılmasını sağladı. Bir süredir yüzeyde araştırma yapan araçlar, su kalıntıları bulmaya başladı. Daha önce Gale Krateri için yapılan araştırmadan söz etmiştik. Toprak yapısında bazı minerallerin bulunması, burada yaşam kalıntıları olduğuna işaret etmişti. Ufacık bir ipucunu bile araştıran NASA, bu kalıntıları incelemek için çalışmalarını yoğunlaştırdı. Benzer kalıntılara da ulaşan NASA, yeni bir araştırma için Mars 2020 aracını Kızıl Gezegen’e gönderiyor.

Mars 2020 ile Yaşam Kalıntısı Aranacak

Yeni aracın hedefi Gale Krateri olmayacak. Yeni aracın hedefi Jezero ismi verilen bir krater olacak. Bu kraterin içerisinde karbonat minerallerine rastlanıldığı ve mineral bakımından zengin bir yapının olduğu söyleniyor.

Haliyle NASA, daha öncesinden krater içerisinde göl ya da su birikintileri olabileceğini düşünüyor. Şu an için de bölgede mikroskobik canlıların olduğu yönünde düşünceler var. Öyle ki deniz kabukları ve mercan kayalıklarının yapısında da karbonat mineralleri bulunuyor. Böyle düşünüldüğü zaman, NASA’nın bölgede su kalıntısı, dolayısıyla yaşam kalıntısı araştırması normal.

NASA, Mars 2020 Aracını Uzaya Gönderiyor

Bilim insanlarının görüşü, bu alanda 3,5 milyar yıl önce geniş bir göl olduğu ve bir etki sonucunda bu gölün tamamen yok olduğu yönünde. Devasa bir gölün bulunduğu düşünülen kraterin içerisinde yaşam formlarının olması da söz konusu olabilir. Yine bilim insanlarına göre bu krater içerisinde fosiller ve canlı kalıntılarına rastlamak mümkün.

Şüphelerin ne kadar geçerli olduğunu görmek isteyen NASA ise son teknoloji Mars 2020 aracını hazırlamış durumda. Aracın şu an için tüm sistemleri hazır ve kullanımda. 2020 yılının yaz aylarında uzaya gönderilmesi beklenen aracın, başarılı bir görev uçuşu gerçekleştirmesi durumunda, 2021 yılının Şubat ayında Mars yüzeyine inmesi bekleniyor. Yine aynı ay içerisinde aracın sistemleri aktif hale geçecek ve araştırmalar tüm hızı ile başlatılacak.

Kraterin içerisinde bulduğu örnekleri doğrudan NASA veri merkezleriyle paylaşması beklenen Mars 2020 aracının, görevi ne kadar başarılı bir şekilde yerine getirebileceğini de göreceğiz. Araştırmalar Mars hakkında düşünceleri baştan sona değiştirebilir, bunu da eklemiş olalım.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu