Ana Sayfa Teknoloji NASA, İnsanlı Ay Görevi Planını Açıkladı

NASA, İnsanlı Ay Görevi Planını Açıkladı

NASA, İnsanlı Ay Görevi Planını Açıkladı

NASA, Ay’a yeniden gitmek adına yeni bir proje başlatmıştı. NASA tarafından geçtiğimiz senelerde duyurusu yapılan proje, Artemis olarak adlandırılmış ve buna yönelik araçlar da geliştirilmeye başlanmıştı. Ay yüzeyine yeniden insan gönderecek olan NASA, görevde kullanılacak araçlar ve görev planı konusunda merak edilenleri de açıkladı. Kısa bir süre önce yapılan açıklamayla beraber Artemis görevi için tüm detayların paylaşıldığını gördük.

Ay Görevi 2024 Yılında Başlayacak!

NASA yetkililerinden biri olan John Connolly tarafından yapılan açıklamaya göre, insanlı Ay görevi kapsamında iki kişilik özel bir astronot ekibi oluşturulacak. Yenilenmiş kıyafetleriyle Ay yüzeyine inecek olan astronotlar, yüzeyde 6,5 gün kalacaklar.

Ayrıca astronotlarla beraber gezici robotlar da kullanılacak. Gezici robotların önceden Ay yüzeyine gönderilmesi planlanıyor. Hem astronotların hem de gezici robotların ana amacı ise karanlık bölgeleri araştırmak olacak. NASA yetkililerine göre, Ay’ın Güneş görmeyen karanlık yüzünde mini buzulların olma ihtimali var. Güneş ışığının ulaşmadığı bu karanlık bölgelerdeki buzulların, yaşama elverişli ortamlar olup olmadığı konusunda bilgi elde edilmeye çalışılacak.

NASA, İnsanlı Ay Görevi Planını Açıkladı

Astronotların Ay’ın karanlık bölgesinde kalan buzullardan direkt olarak örnek alması söz konusu olacak. Çalışmanın 6,5 gün içerisinde tamamlanması gerekiyor. Eğer her şey sorunsuz bir şekilde gerçekleşecek olursa, elde edilen veriler Dünya’ya ulaştırılacak. Bu kez Ay’a doğrudan astronotların gönderilecek olması, hem daha fazla verinin elde edilmesini sağlamış olacak hem de Ay yüzeyine ilişkin daha net bilgilerin ortaya çıkmasını sağlayacak.

İlk başta belirttiğimiz gibi görevin 2024 yılında tamamlanması bekleniyor. İlk Ay görevinin başarılı olması durumunda ise NASA’nın 2025 yılında da Ay yüzeyine astronot göndermeyi planladığını ekleyelim. Aşamalı olarak her seferinde biraz daha geniş kapsamlı araştırmalar yapılacak.

10 yıl gibi bir süre boyunca, insanlı Ay görevlerinin devam edeceği düşünülüyor. Hatta görünen o ki bu sadece Ay ile sınırlı kalmayacak. Mars yüzeyine ya da diğer gezegenlere de astronotların ulaştırılacağı uzay görevleriyle karşı karşıya kalabiliriz.

Lise döneminde teknoloji dünyasıyla yakından ilgilenmeye başladım. Zamanla işin mutfak kısmı olarak gördüğüm yazılım dünyasına ilgim arttı ve bunu meslek olarak seçip yazılım mühendisi oldum. Hem bu süreçte sektör hakkında elde ettiğim deneyimleri hem de yakından takip etmeye devam ettiğim teknoloji dünyasındaki gelişmeleri, mümkün olduğunca kaliteli içerikler hazırlayarak paylaşmaya çalışıyorum.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin