Ana Sayfa Teknoloji NASA, İki Kadın Astronotun Uzay Yürüyüşünü Yayınladı

NASA, İki Kadın Astronotun Uzay Yürüyüşünü Yayınladı

NASA, İki Kadın Astronotun Uzay Yürüyüşünü Yayınladı

Uzay araştırmalarında görev alan astronotlar genelde erkeklerden seçiliyor. Fiziksel şartlara dayanıklılık nedeniyle bu yönde bir seçim yapıldığı düşünülse de NASA, son yıllarda kadın astronotların da aktif olarak görev almaya başladığını duyurmuştu. Hatta NASA tarafından yapılan son açıklamada Ay görevi Artemis için kadın astronotların görevlendirileceği belirtilmişti. Tüm bu açıklamaların ardından tarihte bir ilk yaşandı ve iki kadın astronot beraber uzay yürüyüşü gerçekleştirdi.

Bu zamana kadar NASA, kadın astronotların erkek astronotlarla beraber uzaya çıkmasını istemişti. Canlı olarak yayınlanan uzay yürüyüşüyle bu konuda bir ilke imza atılmış oldu.

NASA Uzay Yürüyüşünü Canlı Yayınladı

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevli olan Christina Koch ve Jessica Meir isimli kadın astronotlar, ilk defa istasyonun dışına çıkarak, beraber uzay yürüyüşü gerçekleştiren kadınlar oldu. İki kadın astronotun yürüyüşü toplamda 6.5 saat sürdü.

Tekrar istasyona dönen astronotların yürüyüşünün canlı yayınlanmasıyla beraber NASA’nın da bir hayli ilgi toplamayı başardığını gördük. İki kadın astronot tarafından gerçekleştirilen yürüyüşün ardından, bu konuda veriler de paylaşıldı.

Paylaşılan verilere göre şimdiye kadar 227 astronot uzay yürüyüşünü gerçekleştirdi. Astronotlar tarafından yapılan bu yürüyüşlerde yer alan kadınların sayısı ise sadece 14 olarak açıklandı. Üstelik kadınların uzay yürüyüşünde mutlaka erkek bir astronot bulunduğunu da ekleyelim.

Kadın astronotlar tarafından yapılan son uzay yürüyüşü ise 23 yıl önce Rus kozmonot Svetlana Savitskaya tarafından gerçekleştirilmişti. Böyle bakıldığı zaman NASA’nın adımı bir hayli ilgi topladı. Zaten çalışmanın planlanmış bir çalışma olduğunu da ekleyelim. Christina Koch ve Jessica Meir, ISS dışına çıkarak, lityum iyon pillerinden birini değiştirdi. Doğru bir şekilde çalışmadığı tespit edilen pillerin değiştirilmesini sağlayan astronotlar, görevi başarılı bir şekilde tamamladı.

NASA, İki Kadın Astronotun Uzay Yürüyüşünü Yayınladı

Christina Koch ve Jessica Meir isimli kadın astronotların görevi başarı ile tamamlamış olması, NASA için de yeni bir dönemi başlatmış oldu. Bu alanda kadınlara daha fazla yer verileceği kesin. Şimdi yeni, Ay görevi için bu yönde bir karar alınması bekleniyor.

Lise döneminde teknoloji dünyasıyla yakından ilgilenmeye başladım. Zamanla işin mutfak kısmı olarak gördüğüm yazılım dünyasına ilgim arttı ve bunu meslek olarak seçip yazılım mühendisi oldum. Hem bu süreçte sektör hakkında elde ettiğim deneyimleri hem de yakından takip etmeye devam ettiğim teknoloji dünyasındaki gelişmeleri, mümkün olduğunca kaliteli içerikler hazırlayarak paylaşmaya çalışıyorum.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin