Teknoloji

NASA Icon Uydusunu İyonosfere Gönderdi

Atmosferin son tabakası olarak bilinen iyonosfer, uzay ile Dünya arasındaki perde olarak görülüyor. Güneş’ten gelen ultraviyole ışınlar için koruyucu tabaka olarak gösterebileceğimiz bu tabaka, gaz partiküllerinin ışınlarla elektrik yüklendiği katman olarak da biliniyor. Oluşan elektrikli partiküller ise radyo dalgalarının yeryüzüne geri dönmesini sağlıyor. NASA, uzun süredir bu tabakanın sırlarını keşfetmeye çalışıyor. Bu noktada son olarak iyonosfere bir uydu gönderildiği açıklandı. Icon isimli uydu, son tabakayı incelemeye alacak.

Icon ile İyonosfer İncelenecek

Aslında bu projenin ilk olarak 2017 yılında hayata geçirilmesi bekleniyordu. Fakat NASA açıklamadığı nedenlerden ötürü, uydunun görevini geciktirdi. Sonunda beklenen görev açıklaması da yapıldı. Yapılan açıklamanın ardından uydunun gönderildiği bilgisi paylaşıldı.

İlk olarak bir uçağa yüklendiği açıklanan uydunun, Florida bölgesinde ise uçaktan bırakıldığı ve 5 saniye içinde ateşlenen Pegasus roketiyle beraber iyonosfere gönderildiği öğrenildi. Uydunun bir buzdolabı boyutunda olduğu da açıklamalara yansıyan detaylar arasında.

NASA Icon Uydusunu İyonosfere Gönderdi

Icon için belirlenen görev konusunda da herhangi bir soru işareti yok. Uydu, bu tabakanın detaylı olarak incelenmesini sağlayacak. Yapılan incelemeler sonucunda elde edilen veriler hem bundan sonra geliştirilecek olan uzay araçlarının teknolojisine etki edecek hem de iyonosfer tabakasının sırları ortaya çıkarılacak. Öyle ki NASA yetkililerine göre bu tabaka, sadece Güneş’ten gelen ışınların emilmesinden sorumlu değil.

Güneş’ten gelen ışınlar nedeniyle elektrik yüklenen gaz partiküllerinin; kasırga, hortum, tayfun gibi doğa olaylarında da etkili olduğu düşünülüyor. Eğer bu doğa olaylarında doğrudan etkinin neden kaynaklandığı tespit edilecek olursa, bu kez buna yönelik bazı önlemlerin alınabileceği belirtiliyor.

Yeryüzünden 580 km yukarıda yer alan bir alana gönderilen uydudan gelen verilerin ne zaman açıklanacağı konusunda ise herhangi bir bilgi bulunmuyor. Icon, NASA tarafından özel olarak geliştirilmiş bir araç ve verileri rahatça gönderebilecek bir teknolojiye sahip. Bu nedenle verilerin ulaşması çok fazla zaman almayacak gibi duruyor. Yine de yapılacak resmi açıklamaları beklemek gerekecek. Henüz araştırma sonrası için, nasıl bir yol izleneceğini de bilemiyoruz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu