Teknoloji

NASA, Elektrikli Uçak X-57 ile Testlere Başlıyor

İçten yanmalı motor teknolojilerinin yerini yavaş yavaş elektrikli motor teknolojileri almaya başladı. Küresel ısınmanın etkilerinin artmasından sonra, elektrikli motorlar için dönüşüm süreci de hızlandırıldı. Artık sadece otomobiller için geliştirilen elektrikli motor teknolojileriyle karşılaşmıyoruz. Son örnek tamamen elektrikle çalışan bir uçak oldu. Kısa süre önce NASA’ya teslim edilen X-57 uçağı, tamamen elektrikli ilk uçak olma özelliği taşıyor.

Çok kısa bir süre öncesinde NASA’ya teslimatı yapılan X-57 modelinin testlerinin de hemen başlayacağı açıklandı.

Tamamen Elektrikli İlk Uçak X-57

NASA, elektrikli deneysel hava aracı projesi için teslim aldığı X-57 uçağında, test aşamalarının neler olduğu konusunda da bilgiler paylaştı. Empirical Systems Aerospace tarafından hafta içerisinde NASA’ya teslim edilen uçak, ilk etapta yer testleri için kullanılacak.

NASA, Elektrikli Uçak X-57 ile Testlere Başlıyor

Yer testlerinin sorunsuz bir şekilde tamamlanmasıyla beraber NASA’nın ikinci aşamaya geçeceği bilgisi var. Tamamen elektrikli uçakların ikinci aşama testleri ise uçuş için uygunluk testleri olacak. Üçüncü aşamada ise yolcu ile uçuş testleri başlatılacak. Böylece tamamen elektrikli uçağın, uçuşa ne kadar hazır olduğu tespit edilecek.

Tüm bu testlerin başarılı olması durumunda ise yavaş yavaş elektrikli uçak döneminin başladığını göreceğiz. Uçağın teknik özelliklerinin neler olduğu kısmında çok fazla bir açıklama yok. Muhtemelen test süreçleri tamamlanmadan önce, uçakların sahip oldukları teknik donanım açıklanmayacak.

X-57, elektrikli uçak projesinde başarı elde edilecek olursa, projenin üçüncü ve dördüncü nesil uçaklarla devam etmesi bekleniyor. Sektörde tamamen elektrikli uçaklara geçiş yapmak ise uzun bir sürecin sonunda gerçekleşecek.

Tamamen elektrikli ilk uçak X-57, bu noktada en önemli öncülerden biri olacak ancak hem projenin tam olarak başarıya ulaşması hem de yeni teknolojinin eski tip uçakların yerini alması epey bir zaman alacaktır. Küresel ısınma etkilerini azaltmak, karbon salınımını düşürmek adına çok önemli bir adım olarak gösterilen elektrikli uçaklar için NASA’nın tam olarak nasıl bir artı sağlayacağını da zaman gösterecek. Şimdilik uçuş testlerinin tamamlanması bekleniyor.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu