Teknoloji

NASA, Dünya Yörüngesine Yakın Geçecek Asteroiti Açıkladı

NASA, olabilecek herhangi bir tehlikeye karşı sürekli olarak uzayı izlemeye devam ediyor. Uzay araştırmaları bir yana, uzaydan Dünya’ya gelebilecek tehlikelere karşı yapılan izleme çalışması neticesinde bazı önemli bilgiler de elde edilebiliyor. Bu durumun son örneği Dünya’ya yaklaşan bir asteroit oldu.

NASA tarafından keşfedilen yeni asteroit, Dünya yörüngesine oldukça yakın geçecek. Şu an için izleme çalışmalarına devam ettiklerini belirten NASA, bir rota çıkarıldığını da açıkladı. Yapılan açıklamaya göre 481394 2006 SF6 ismi ile adlandırılan asteroit yörüngeye biraz daha yaklaşacak olursa, felaketle sonuçlanacak bir çarpışma yaşanma ihtimali ortaya çıkabilir.

Apollo Sınıfı Asteroit Dünya’ya Yaklaşıyor

NASA tarafından yapılan değerlendirmeye göre asteroit, 650 metre genişliğe sahip. Her ne kadar bir gezegen kadar büyük olmasa da Apollo sınıfı olarak gösterilen tehlikeli asteroit sınıfında yer alan gök cismi, Dünya’nın yörüngesine yakın bir yerden geçiş yapacak.

NASA çalışanları ve uzmanlara göre gök cismi tam bir ada boyutunda ve Dünya için tehlike oluşturabilecek bir boyuta sahip. NEO çalışması kapsamında tespit edildiği belirtilen gök cisminin, dünya yörüngesine ne kadar yakından geçeceği konusunda bir detay paylaşılmadı.

NASA, Dünya Yörüngesine Yakın Geçecek Asteroiti Açıkladı

Bunun yanında uzmanlara göre asteroit Yarkovsky etkisine kapılarak, Dünya yörüngesine daha da fazla yaklaşabilir. Bu durumun herhangi bir tehlikeye yol açması beklenmiyor. Fakat yörüngenin aşırı derecede sapması ya da gök cisminin Dünya’nın çekim alanına girmesi, ciddi bir sıkıntı oluşturabilir. Şu an için bu beklenen bir durum değil. Asteroit aynı rotada devam edecek olursa, herhangi bir sorun oluşmadan yoluna devam edecek.

NASA, Dünya Yörüngesine Yakın Geçecek Asteroiti Açıkladı

21 Kasım’da Dünya’nın yakınından geçeceği açıklanan cisim için NASA şu an sürekli olarak izleme çalışmalarına devam ediyor. Değişiklik durumunda NASA merkezinden bilgilendirmelerin yapılabileceğini de ekleyelim. Beklenti herhangi bir tehlikeli durumun olmayacağı yönünde.

Merak Edenler İçin

Yazı içerisinde bazı teknik kelimeler kullandık. Merak eden kullanıcılarımız için bu terimler hakkında da bilgi verelim.

NEO: Dünya ve Güneş yörüngelerine doğru yaklaşan kuyruklu yıldız ve asteroit gibi gök cisimlerine verilen isim. NEO projesi ise, sürekli olarak bu cisimlerin izlendiği proje.

Yarkovsky Etkisi: Güneş’in yaydığı radyasyonun gök cisimlerinin yönünü değiştirmesi.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu