Teknoloji

NASA, Curiosity Uzay Aracının Selfie Çekimini Yayınladı

Mars araştırmaları için kullanılan uzay araçlarının içerisinde en kapsamlı teknolojiye sahip olan araç Curiosity olarak biliniyor. Özel olarak geliştirilen ve içerisinde mini bir laboratuvar bulunduran araştırma aracı, Mars yüzeyinde yaşam belirtileri olup olmadığını tespit etmeye çalışıyor. Kızıl Gezegen’de yer alan Curiosity için zaman zaman NASA, resmi sayfası üzerinden de paylaşımlar yapıyor.

Son olarak araç ile Gale Krateri tespit edilmiş ve yıllar önce burada su bulunduğuna yönelik kanıtlara ulaşılmıştı. NASA tarafından paylaşılan bilgilerle beraber kraterin görselleri de yayınlandı. Şimdi ise tüm bu çalışmaları yapan Curiosity için net bir görsel yayınlandı. Selfie çekim olarak nitelendirilen görselde, uzay aracının tüm detaylarının net bir şekilde ortaya çıktığını görmekteyiz.

Curiosity Görevinin Başında

Çekilen görselde dikkat çeken bir detay daha var. Görsele baktığımız zaman uzay aracının tüm donanımının ortaya çıktığını görüyoruz ancak bir de Mars yüzeyinde 2 adet delik açıldığı görülmekte. Bu delikler, Mars yüzeyinde hayatı işaret edecek herhangi bir mikroorganizmayı tespit etmek ya da izini bulmak için topraktan örnek almak adına açılan delikler.

NASA, Curiosity Uzay Aracının Selfie Çekimini Yayınladı

Curiosity buradan aldığı numuneyi, içerisinde yer alan mini laboratuvarda değerlendiriyor ve analizlerin sonuçlarını NASA merkezine gönderiyor. Yani her şekilde kapsamlı bir çalışmaya imza atılmış olunuyor.

Şu an Mars yüzeyinde görevine devam eden aracın, yüzey araştırmasında olduğunu da ekleyelim. Muhtemelen NASA tarafından belli aralıklarda paylaşımlar yapılmaya devam edilecek. İlk olarak Gale Krater paylaşımı, sonrasında solar uydu ile çekilmiş fotoğrafların paylaşımı derken şimdi ise selfie paylaşımı geldi.

Bundan sonraki aşamada gelecek olan fotoğrafları merakla bekliyoruz. Ayrıca NASA Curiosity tarafından alınan toprak örneklerinin içeriğine dair henüz bir açıklama yapmadı. Muhtemelen kısa süre sonra bu konuda da yeni bilgiler paylaşılacak.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu