Teknoloji

NASA, BRUIE Robotu ile Uzayda Hayat Arayacak

NASA, gezegen araştırmalarına devam ederken bir yandan da uzayda yaşam arama çalışmalarına devam edeceğini duyurmuştu. NASA tarafından yapılan duyuruda, yakın zamanda bu konuda önemli açıklamaların yapılacağı konusunda da bilgiler paylaşılmıştı. Merakla beklenen detaylar ise paylaşılmaya başlandı. Bu kez BRUIE robotu tanıtıldı. NASA’nın yeni uzay görevinde kullanılacak olan robotun tek amacı olacak. BRUIE, sadece uzayda hayat olup olmadığının bilgisine ulaşmaya çalışacak. Bu kez araştırmalar Jüpiter ve Satürn’ün uydularında yapılacak.

BRUIE Devasa Okyanusları Araştırması için Özel Olarak Geliştirildi

NASA, daha önce yaptığı uydu araştırmalarında Satürn’ün uydusu Enceladus’ta yer kabuğunun altında su bulunduğunu tespit etmişti. Aynı şekilde veriler, Jüpiter’in uydusu Europa’nın yer kabuğunun içerisinde de su dolu yüzeylerin olduğu yönünde kanıtları göstermişti. BRUIE tam olarak bu bilgiyi araştıracak. İki gezegenin de uydusuna BRUIE robotları gönderilecek.

Dev okyanusların içerisinde canlı yaşamı aramaya yönelik olarak geliştirilmiş olan bir robottan söz ediyoruz. Eğer her iki uyduda da tahmin edildiği gibi dev su kütleleri varsa, BRUIE bu kütleler içerisinde yaşam olup olmadığını araştıracak.

NASA, BRUIE Robotu ile Uzayda Hayat Arayacak

Robot, su kütlelerine girecek ve derinlemesine bir araştırmaya başlayacak. Robotta bunun için geliştirilmiş olan sensörler ve kameralar bulunuyor. Aşırı soğuğa ve suyun oluşturacağı basınca dayanması için özel bir malzeme ile kaplanan robot üzerinde, detaylı çekim yapabilecek su altı kamera sistemi de bulunacak.

Ayrıca yine yaşam belirtilerini tespit edecek sensörlere de sahip olan robotun çektiği görüntüleri ise beraberinde gönderilecek bir uyduya göndermesi ve bu uzay araştırma uydusunun da verileri NASA’ya ulaştırması bekleniyor.

Şu an için robotun zor şartlara dayanıp dayanamayacağını görmek adına testlerin Antarktika’da yapıldığı belirtiliyor. Aşırı soğukta da sorunsuz bir şekilde çalışması gereken BRUIE robotunun testlerinin başarılı olması durumunda, 2025 yılında hedefine gönderileceği de açıklandı. Testlerin ne kadar başarılı olacağı ve su kütlelerinde hayat bulunup bulunmayacağı da şimdilik merak konusu.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu