Teknoloji

NASA, Ay’dan Getirilen Kaya Örneklerini İncelemeye Başladı

Ay konusunda araştırmalarına hız veren NASA, aslında tarihi boyunca Ay yüzeyine ilişkin araştırmalarını sürdürmüştü. Birkaç kez Ay görevini hayata geçiren NASA, Ay yüzeyinden bazı örnekler toplamayı da başardı. 12 astronot toplamda 2.196 adet kaya parçası örneğiyle geri döndü.

Aradan geçen yıllara rağmen, bu kaya parçalarının detaylı olarak incelenmediğini açıklayan NASA, sonunda bazı ufak kayaları parçalayarak incelemeye aldığını duyurdu. İncelemenin duyurulmasının ardından, incelemeye alınan kaya parçalarının nitelikleri hakkında da açıklamalar yapıldı.

Parçalar Lara Krateri Yüzeyinden

Yapılan açıklamaya göre incelemeye alınan parçalar, bundan 47 yıl önce Apollo 17 astronotları Jack Schmitt ve Gene Cernan tarafından toplandı. İki astronot muhtemelen toprak kayması nedeniyle oluştuğu düşünülen Lara Kraterine 2 metrelik tüp yerleştirmiş ve bu tüple beraber mini kaya örneklerini toplamışlardı. 1972 yılında yeryüzüne getirilen parçaların çoğu, detaylı incelemeye alınmamıştı.

NASA, Ay’dan Getirilen Kaya Örneklerini İncelemeye Başladı

Fakat kısa süre önce Apollo Yeni Nesil Numune Analizi programı duyuruldu. 5 Kasım tarihinde de Apollo 17 astronotları tarafından alınan bu numunelerin açıldığı ve incelemeye alındığı belirtildi. Geçtiğimiz gün ise yeni bir örnek tüpü daha açıldı. Proje kapsamında bu kez, 73002 örneği olarak saklanan örneğin açıldığı belirtildi. Charis Krysher tarafından açılan yeni örnekler, parçalanarak analiz edilmeye başlandı.

Ardı ardına açılan ve incelenmeye başlayan örneklerin hemen ardından Ocak ayında ise 73001 numaralı bir diğer örneğin değerlendirileceği de belirtildi. NASA tarafından yapılan tüm bu çalışmalar, 2024 yılında düzenlenecek olan yeni Ay görevi Artemis için ek verilerin oluşturulması anlamına geliyor.

Bu analizlerde elde edilecek sonuçlara göre, yeni görevin planlamasında farklılıklar yapılması ya da farklı araçların kullanılması mümkün olabilir. NASA’nın yeni göreve her açıdan hazırlandığını gözlemleyebiliyoruz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu