Teknoloji

NASA, Ay’a VIPER Aracını Gönderiyor

Ay yüzeyinde çalışmalar yapan birçok ülke var. Bu ülkelerin başında Çin geliyor. Daha önce Ay inceleme görevleri için yüzeye araç gönderen Çin’e rakip olan bir başka ülke ise Hindistan. Tüm bu ülkelerin yatırımları gündem olurken, NASA tarafından da yeni Ay projeleri duyurulmaya devam ediyor. Ay görevi Artemis için hazırlıklarına başlayan NASA’nın bir yandan da Ay yüzeyini incelemek adına araçlar hazırladığı ortaya çıktı. Yapılan duyuruya göre VIPER isimli araç, Ay’a gönderilecek.

VIPER Yüzey Araştırmalarında Kullanılacak

VIPER konusunda detayları paylaşan NASA, uzay aracının Ay’ın güney kutbuna gönderileceğini açıkladı. Aracın, Ay yüzeyinin güneş almayan tarafı olarak bilinen güney kutbuna gönderilmesi, güneş enerjisinden de yararlanılamayacağı anlamına geliyor.

Bu nedenle VIPER aracında enerji sorununun oluşacağı düşünülüyor. NASA, aracın uzun süre dayanması adına, yolculuk sırasında yeteri kadar güneş enerjisinin depolanmasını sağlayan bir teknoloji kullanmış. Tabii ki bu enerjinin ne kadar kullanılabilir olacağı ya da ne kadar süre dayanacağı konusunda bir bilgi yok.

NASA, Ay’a VIPER Aracını Gönderiyor

Aracın teknik özelliklerine baktığımız zaman ise yine araştırmalarda kullanılacak ekipmanlara sahip olduğunu görüyoruz. Buna göre aracın üzerinde bir sondaj makinesi bulunuyor. Sondaj makinesi yüzeyi delebilecek şekilde tasarlanmış.

Zaten NASA’nın amacı da yüzey konusunda bilgi alabilmek. Öyle ki planlar içerisinde Ay yüzeyine tesis kurma gibi fikirler var. Hatta görev Artemis, bu konuda araştırmaların yapıldığı bir görev olacak ve muhtemelen NASA planlarını harekete geçirmek için insanlı araştırmalara ağırlık verecek.

Uzay araştırmaları konusunda, yeni bir dönem başlatması beklenen VIPER aracı tüm bu projeler kapsamında 2022 yılında Ay’a gönderilecek. Araştırmanın birkaç yıl süreceği ve araştırma sonuçlarına göre Artemis görevinin güncelleneceği düşünülüyor. Araştırma sonuçlarının paylaşılıp paylaşılmadığını da zamanla göreceğiz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu