Teknoloji

NASA, Astronotlar için Akıllı Eldivenlerini Tanıttı

NASA, son günlerde Ay görevine odaklanmış durumda. Ay görevi için hemen her kategoride yeni ürünler tanıtılmaya başlandı. İlk olarak Ay’a gidiş için kullanılacak olan araçlar tanıtılmıştı. Sonrasında Ay yüzeyinde görev yapacak olan araçların tanıtıldığını gördük. Aradan sadece birkaç hafta geçtikten sonra yeni astronot kıyafetleri tanıtıldı. Şimdi ise astronot kıyafetleri için bambaşka bir teknoloji ortaya çıktı. Bu kez akıllı eldiven duyuruldu.

Astronotlar için Özel Akıllı Eldiven

NASA’nın çözmekte zorlandığı en büyük sorunların başında, astronotların hareket kabiliyeti geliyor. Ay görevinde astronotların hareket sınırlamasının olmaması gerekiyor. Bunun için basınç ayarlı yeni astronot kıyafetleri tanıtılmış olsa da hala diğer araçların ve nesnelerin kullanımı konusunda sıkıntıları var.

Akıllı eldivenler bu noktada devreye giriyor. Eldivenler, astronotların araçları kolaylıkla kullanmasını sağlıyor. Özellikle drone kullanımı için özelleştirilmiş bir yapı söz konusu. Eldiven drone ile eşleştiriliyor. Ardından astronotların sadece el hareketleri yapması yeterli oluyor. El hareketleri ile drone kontrol edilebiliyor. Üstelik sadece uçuş ya da iniş kontrolleri değil, tüm hareket kontrollerinin yapılması sağlanıyor.

Ayrıca akıllı eldiven üzerinde yer alan sensörlerle hassaslık ayarlarının yapılabildiğini de ekleyelim. Yani hangi harekette nasıl bir tepki verileceği konusunda da çalışmalar tamamlanmış durumda. Astronotlar bu ayarları kendi kullanımlarına göre düzenleyebilecekler.

Testleri tamamlanan ve kullanıma hazır olan akıllı eldivenler, SETI araştırmacılarıyla beraber geliştirildi. Asıl amaç ise drone ile sınırlı kalmamak. Bunun yanında uzay görevlerinde kullanılacak olan araçların kontrollerinin de aynı eldiven üzerinden yapılması hedeflenmiş durumda. Ay görevinden örnek verecek olursak; görev sırasında kullanılacak olan araçların hareket etmesi, sondaj çalışmaları yapması, merkez konuma dönmesi gibi komutların yine bu eldiven aracılığıyla yapılması bekleniyor.

Akıllı eldivenlerin bu noktada daha birçok güncelleme alması söz konusu olacak. Şu an için 2024 yılında gerçekleştirilecek olan Ay görevine yönelik hazırlıklar var. 2024 yılına kadar akıllı eldivene diğer kontrollerin de eklenmesi söz konusu olabilir.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu