Teknoloji

NASA Açıkladı: JF1 Asteroidi Dünya’ya Çarpabilir

Uzaya yeni uydular gönderme gibi bir fikri olan NASA, bir yandan da son teknoloji cihazlarla uzayı izlemeye devam ediyor. Mars yüzey araştırmaları, Venüs atmosferinin araştırılması bir yana, sürekli olarak uzayın izlendiğini de biliyoruz. Yüksek teknoloji cihazlar ile yapılan bu izleme neticesinde son olarak ilginç bir veriye rastlanıldı. Elde edilen son veride bir asteroidin Dünya’ya yaklaştığı tespit edildi. JF1 kod isimli asteroid için NASA tahminlerini de açıkladı.

JF1 Asteroidi Dünya’ya Doğru Hareket Ediyor

NASA’nın izleme araçlarının elde ettiği bilgiye göre JF1 Asteroidi Dünya’ya doğru ilerliyor. Eğer asteroidin rotasında herhangi bir değişiklik olmazsa, şu an için Dünya yüzeyine çarpma ihtimali yüksek. NASA tarafından yapılan açıklamada da bu bilginin doğrulandığını ekleyelim.

Yapılan incelemelere göre JF1 Asteroidi, 128 metrelik bir çapa sahip. Bu da oldukça geniş bir yüzeyinin olduğunu gösteriyor. Yeni verilere göre değerlendirilecek olursa, bu asteroidin 250 kilometrelik bir TNT patlayıcıya eşit olduğu söyleniyor. Bir karşılaştırma yapmak istersek, ortaya çıkan enerjinin Hiroşima’ya atılan atom bombasının 15 katı olacağı açıklandı.

NASA Açıkladı: JF1 Asteroidi Dünya’ya Çarpabilir

NASA tarafından yapılan bu açıklamanın hemen sonrasında JF1 Asteroidi için çarpma zamanı konusunda da bir hesaplama yapıldı. Bu hızla ve bu rotayla devam edecek olursa, asteroidin 2022 yılının Mayıs ayı içerisinde Dünya yüzeyine çarpması söz konusu olacak.

Tabii ki bu noktada NASA’nın izlemelerinin sürekli olarak devam edeceğini belirtelim. Hatta NASA’nın bazı önlem planları olduğu da biliniyor. Öyle ki daha önce yapılan araştırmalarda 2000 yılda bir Dünya’ya asteroid çarptığı ancak birçoğunun atmosferde parçalandığı için çok büyük bir etkiye neden olmadığı söyleniyor.

Kısacası zaten NASA bu gerçeği benimsemiş ve sürekli bir risk olduğunu bilen merkezler arasında. JF1 Asteroidi, çapı değerlendirildiği zaman bir şehri yok edecek potansiyele sahip. Fakat bunun için atmosferi geçmesi ve NASA’nın aldığı önlem planlarının da işe yaramaması gerekiyor. Eğer rota değişmez ve herhangi bir risk oluşursa, NASA’nın ne gibi teknolojilerle engelleme yapacağı ya da yapmaya çalışacağı da merak konusu.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu