Yazılım

Msvcp140.dll Bulunamadı Hatası ve Çözümü

Özellikle Windows işletim sistemi kullananlar, çok sık DLL bulunamadı hatalarıyla karşı karşıya kalmıştır. Kimi zaman bir programı açmak istediğiniz de kimi zaman bir oyunu açmak istediğinizde, “DLL eksik” ya da “DLL hatalı” uyarılarıyla karşılaşabiliyorsunuz. En sık rastlanan DLL sorunlarından birisi de Msvcp140.dll hatası olarak biliniyor. Özellikle online tabanlı programları açmak istediğiniz zaman karşılaşabileceğiniz Msvcp140.dll hatasının detaylarından ve bu hatayı nasıl çözebileceğinizden bahsedelim.

Msvcp140.dll Nedir?

Neler yapacağımıza ve DLL hatasının nasıl giderileceğine geçmeden önce “Msvcp140.dll nedir?” sorusuna cevap vermeye çalışalım. Msvcp140.dll; online uygulamalar ve oyunlar için kullanılan bir dosyadır. Online oyunlar, Skype, Windows Mağaza gibi uygulamalar açıldığı zaman, söz konusu dosya kullanılır. Visual C++ Redistributable for Visual Studio 2015 üzerinden Msvcp140.dll dosyası ile oyunlar ya da online uygulamalar iletişim kurar ve sıkıntısız bir şekilde programların ya da oyunların başlaması sağlanır.

Fakat eğer DLL silinmiş ya da DLL bozulmuş ise bu durumda söz konusu uygulamaları ve oyunları açarken hata mesajı alırsınız. Msvcp140.dll bulunamadı ya da dosya bozuk şeklinde bir uyarı alabilirsiniz.

Msvcp140.dll Bulunamadı Sorunu Nasıl Çözülür?

Msvcp140.dll Bulunamadı Hatası ve Çözümü

Gelelim bu sorunun nasıl çözüleceği kısmına. Bu sorunu çözmek adına uygulayacağınız birkaç farklı işlem var. Hem nedenlerden hem de bu nedenlere göre uygun olan çözümlerden söz edelim.

1. Neden: DLL Dosyası Bozuldu

İlk neden DLL dosyasının bozulması olarak gösterilebilir. Kimi zaman sistem dosyalarında yaşanan hatalar kimi zaman kullanıcıların yapacağı bazı hatalar, DLL dosyasının bozulmasına neden olabiliyor. Bu durumda da bahsettiğimiz hata mesajlarıyla karşılaşırsınız ve uygulamaların doğru bir şekilde başlatılması da engellenir. Bu tip hatalarla karşı karşıya kaldığınız zaman yapacağınız ilk işlem “Sistem Dosya Denetçisi” üzerinden onarım yapmak olacaktır.

1. Çözüm: Sistem Dosya Denetçisi ile Onarım

Eğer Msvcp140.dll bozulmuş ya da hasar görmüşse, SFC taraması ile dosyayı bulmanız ve hemen ardından da onarımın yapılmasını sağlamanız gerekiyor. Yapacağınız işlemler şöyle:

Msvcp140.dll Bulunamadı Hatası ve Çözümü

 • Arama çubuğuna tıklayın ve “Komut İstemi” ya da “CMD” yazarak aratma yapın. Uygulamaya sağ tıklayıp, “Yönetici Olarak Çalıştır” seçeneğini seçin.

Msvcp140.dll Bulunamadı Hatası ve Çözümü

 • Komut penceresi açılacak. Komut penceresine “sfc/scannow” komutunu yazmanız ve “Enter” tuşu ile onaylama yapmanız gerekiyor.
 • Kısa bir arama işlemi yapılacaktır. Arama işleminden sonra bozuk dosyalar bulunacak ve sonrasında ise bozuk dosyaların onarılması sağlanacaktır.

Çözüm 1’deki Avantajımız: Bu çözüm, doğrudan Microsoft sistemleri üzerinden onarımın yapılmasını sağlamakta. Microsoft tarafından sunulan kopyalar kullanıldığı için bu yöntemin en büyük avantajı güvenli olmasıdır.

2. Neden: Uygulama Hatası

Eğer bir uygulamayı açtığınız zaman, DLL hatası alıyor ancak başka bir uygulamada bu sorunu yaşamıyorsanız, o zaman hata uygulamadan kaynaklı olabilir. Mesela Windows Mağaza uygulamasında bir sorun yaşamıyor ancak Skype uygulamasını açarken, Msvcp140.dll bulunamadı hatası alıyorsanız sorun uygulamadan kaynaklıdır.

Kullandığınız uygulamanın sistem dosyalarında bir bozulma meydana gelmiş ve DLL dosyasından bilgi alınamıyor olabilir. Bu durumda “kod yürütülmesine devam edilemiyor, msvcp140.dll bulunamadı” hatası alırsınız.

2. Çözüm: Uygulamayı Tamamen Silip Yeniden Kurun

Eğer sorun 2.nedenden kaynaklanıyorsa, bu durumda en iyi çözüm soruna neden olan uygulamayı tamamen silmek ve yeniden yüklemek olacaktır. Hangi uygulamada sorun yaşıyorsanız, “Program Ekle veya Kaldır” kısmından bu uygulamayı silin ve sonrasında yeniden yükleme yapın.

3. Neden: Windows Güncelleme Sorunu

Windows 10 işletim sistemi sürekli güncellemeler alıyor. Bazı güncellemelerden sonra DLL dosyalarında sorunlar yaşanabiliyor. Hemen sonrasında yayınlanan bir düzenleme güncellemesi ile çoğu zaman bu sorunlar gideriliyor.

3. Çözüm: Güncellemeleri Denetleyin

Yeni güncellemeleri kontrol etmek ve varsa güncellemeleri yüklemek için yapacağınız işlemlerden söz edelim.

Msvcp140.dll Bulunamadı Hatası ve Çözümü

 • “Başlat” menüsüne girin ve “Ayarlar” kısmına tıklayın.

Msvcp140.dll Bulunamadı Hatası ve Çözümü

 • Buradan “Güncelleştirme ve Güvenlik” sekmesini seçin.

Msvcp140.dll Bulunamadı Hatası ve Çözümü

 • Güncellemeler için arama yapılacak ve yeni bir güncelleme varsa ekranda görüntülenecek.
 • “İndir” butonuna tıklayıp, güncellemelerin indirilip yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

4. Neden: Msvcp140.dll Dosyası Silinmiş

Msvcp140.dll dosyasının silinmesi de bu hataya neden olabilir. DLL dosyasının silinmesi durumunda güncelleme ya da onarım işe yaramayacaktır. Bu durumda yeniden DLL dosyasını indirmeniz gerekiyor.

4. Çözüm: Msvcp140.dll Dosyasını İndirme

Msvcp140.dll hatası için en kesin çözüm, dosyanın indirilip gerekli klasör içerisine atılmasıdır. Fakat burada çok dikkatli olmanız gerektiğini de belirtelim.

Sahte DLL dosyaları, casus yazılımların yayılması noktasında hackerlerin en çok kullandığı dosyalardır. Güvenliğiniz için bilmediğiniz adreslerden DLL dosyası indirmeyin. Bunun için kullanılan güvenli bir adres var. Bu adres üzerinden nasıl indirme yapacağınızdan söz edeceğiz.

Msvcp140.dll Bulunamadı Hatası ve Çözümü

 • www.dll-files.com adresine girin.
 • Arama çubuğuna Msvcp140.dll yazarak “DLL Dosyasını Ara” butonuna basın.

Msvcp140.dll Bulunamadı Hatası ve Çözümü

 • Hemen alt kısımda DLL dosyasının çıktığını göreceksiniz. Dosyanın üzerine tıklayın.

Msvcp140.dll Bulunamadı Hatası ve Çözümü

 • Bir pencere açılacak. Buradan da size uygun olan sürümü seçip son kısımda yer alan “İndir (Download)” butonuna tıklayarak DLL dosyasını indirin.
 • İndirilen DLL dosyasının hangi belgenin içerisine atılacağından da bahsetmek gerekiyor.
 • İndirdiğiniz versiyona bağlı olarak DLL arşiv içerisinde gelebilir. Böyle bir durumda DLL dosyasını arşivden çıkarın. Eğer direkt DLL dosyası inmişse de doğrudan belirteceğimiz alana dosyayı atmanız yeterli olacaktır.
 • 64 Bit sistem kullanıcıları dosyayı “C:/Windows/System32” içerisine atmalı.
 • 32 Bit sistem kullanıcıları ise dosyayı “C:/Windows/SysWOW64” klasörünün içerisine atmalı.

5. Neden: Virüs Bulaşması

Eğer yukarıda saydığımız işlemleri yapmanıza rağmen hala Msvcp140.dll bulunamadı hatası alıyorsanız, bu durumda sisteminize virüs bulaşmış olabilir. Virüs DLL dosyasının doğru bir şekilde çalışmasını engelleyecektir.

5. Çözüm: Virüs Taraması

Başarısına inandığınız iyi bir virüs programı bulmanız ve tam tarama yaptırmanızı öneriyoruz. Eğer virüs programları hakkında fikir almak isterseniz buradan virüs programı önerileri yazımıza bakabilirsiniz.

Msvcp140.dll bulunamadı hatasından söz ettik. Ayrıca merak edenler için “Msvcp140.dll nedir?” sorusuna da yanıt aramaya çalıştık. Tüm bu adımların sorununuzu çözmüş olması gerekiyor.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu