Yazılım

Msvcp120.dll Hatası Nedir? Nasıl Çözülür?

DLL dosyaları Windows’un düzgün çalışabilmesi için son derece önemlidir. Dolayısıyla bazı durumlarda DLL dosyalarının hasar görmesi veya silinmesi sisteminizin düzgün bir şekilde çalışmasını engeller. Ayrıca DLL dosyaları bilgisayarınıza yüklemiş oyunların düzgün bir şekilde açılabilmesi için de oldukça önemlidir.

Dolayısıyla Msvcp120.dll hatası da oyun severlerin sıklıkla karşılaştığı bir DLL hatası olarak bilinmektedir. Ancak hem bu hatanın hem de diğer hataların giderilmesi için oldukça basit bir çözüm yöntemi bulunmaktadır. Sözü fazla uzatmadan Msvcp120.dll hatasının nasıl çözüleceğini ilgili işlem adımları aracılığıyla sizlere aktaralım.

Hatayı gidermek için:

  • İlk olarak, Buraya tıklayın ve sayfayı aşağıya kaydırarak işletim sisteminize uygun olan (sayfada Architecture kısmının karşısında yer alan 32-bit – 64-bit ifadelerine dikkat ederek) Msvcp120.dll dosyasının yanındaki “Download” butonuna tıklayın. (Eğer bilgisayarınızın kaç bit olduğunu bilmiyorsanız Windows arama çubuğuna “dxdiag” yazın ve Enter’a basın)
  • Daha sonra, indirmiş olduğunuz DLL dosyasını hatayı almış oldunuz oyunun veya programın .exe uzantılı dosyasının bulunduğu kurulum klasörüne taşıyın.
  • Son olarak, Msvcp120.dll dosyasını kopyalayarak C > Windows > System32 dizinine yapıştırın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.
  • Yukarıdaki işlemleri gerçekleştirdiğinizde Msvcp120.dll hatası aldığınız program veya oyun düzgün bir şekilde çalışacaktır.

Ancak nadiren de olsa bazen tüm bunlar yeterli olmayabilir. Dolayısıyla eğer ilgili işlemleri gerçekleştirdikten sonra da hatayı almaya devam ediyorsanız, hata aldığınız programı veya oyunu silip tekrar kurmanız gerekecektir. Bunun dışında bazı durumlarda aynı program için başka bir .dll dosyası hakkında da hata alabilirsiniz.

Çünkü o program çalışabilmek için başka bir .dll dosyasına ihtiyaç duyabilir. Eğer böyle bir durum söz konusuysa aynı şekilde eksik olan .dll dosyasını da indirip yukarıda belirlediğimiz işlem adımlarını tekrar uygulamanız gerekecektir. Programın veya oyunun çalışması için gerekli olan tüm .dll dosyalarını indirip işlem adımlarını gerçekleştirdiğinizde hem msvcp.dll hatası hem de diğer .dll hataları ortadan kalkmış olacaktır.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu