İnternet

Mozilla Firefox’da Karanlık Mod Nasıl Etkinleştirilir?

Mozilla Firefox tarayıcısında, tıpkı Opera ve Google Chrome gibi tarayıcılarda olduğu gibi karanlık mod özelliği bulunmaktadır. Özellikle ışıksız ortamlarda, çıplak gözle bilgisayar ya da telefon ekranına bakmak gözümüzde bulunan retinayı oldukça kötü etkileyebilmektedir. Bu sebepten, uzmanlar ışıksız ortamda elektronik cihazları en düşük parlaklık seviyesinde kullanmamız konusunda bizleri uyarırlar.

Ancak bazı durumlarda en düşük parlaklık seviyesi bile gözlerimizi rahatsız edebilmektedir. Özellikle beyaz renk ve açık renkler, cihazın parlaklık seviyesi en düşükte olsa bile, bizi rahatsız edecek düzeyde ışık yayabilirler. Dolayısıyla bunu dikkate alan yazılım mühendisleri de çoğu tarayıcıda karanlık mod özelliğini kullanıcılara sunmuş durumda.

Bu yüzden, bu makalemizde, Firefox tarayıcısını kullananlar için karanlık mod nasıl etkinleştirilir? Sorusuna cevap vereceğiz. Mozilla Firefox’da karanlık mod özelliğini etkinleştirmek için:

Mozilla Firefox’da Karanlık Mod Nasıl Etkinleştirilir?

  • Öncelikle, Mozilla Firefox’u açın ve pencerenin sağ üst tarafında bulunan “Alt Alta 3 Yatay Çizgi” simgesine tıklayın.
  • Daha sonra, açılan menüdeki “Eklentiler” seçeneğiyle devam edin.

Mozilla Firefox’da Karanlık Mod Nasıl Etkinleştirilir?

  • Şimdiyse, açılan yeni pencerenin sol tarafında bulunan “Temalar” seçeneğine girin ve “Koyu (devre dışı)” seçeneğinin sağ tarafında bulunan “3 Nokta” simgesine tıklayarak “Etkinleştir” seçeneğini seçin.

Mozilla Firefox’da Karanlık Mod Nasıl Etkinleştirilir?

“Etkinleştir” seçeneğine tıkladığınız anda Mozilla Firefox’un teması değişir ve yukarıdaki görselde olduğu gibi tarayıcı arayüzünde koyu renkler ortaya çıkar. Böylece Firefox’u karanlık ortamlarda gözleriniz rahatsız olmadan kullanabilirsiniz.

Mozilla Firefox’da karanlık modu etkinleştirme işlemini anlattık. Ancak makalemizi bitirmeden önce, yaptığınız değişikliği geri almak için, makalemizin ikinci görselindeki pencerede, “Varsayılan” seçeneğinin sağ tarafında bulunan “3 nokta” simgesine tıklayarak, açılan menüden “Etkinleştir” seçeneğini seçmeniz gerektiğini belirtelim. Böylece yaptığınız değişiklikler geri alınacak ve karanlık mod devre dışı olacaktır.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu