Yazılım

Mouse DPI Ayarı Nedir? Ne İşe Yarar?

Mouse DPI ayarı özellikle de bilgisayar oyuncuları için son derece önemlidir. Bu yüzden de profesyonel olarak oyun oynayan birçok lisanslı e-sporcu yüksek DPI’a sahip olan fareleri tercih etmektedir. Bunun sebebi bu Mouseların daha yüksek bir hassasiyete sahip olmasıdır. Dolayısıyla yüksek DPI’a sahip Mouselarda en küçük hareketiniz bile hemen algılanır ve ekrana yansıtılır.

DPI (Dots Per Inch) kısaltmasının açılımı İnç başına düşen doğrusal nokta sayısıdır. Bilindiği üzere ekran büyüklüklerini de ifade eden inç biriminde 1 inç 2,45 cm’ye tekabül etmektedir. Dolayısıyla DPI değeri de Mouse’unuzu 2,54 cm hareket ettiğinizde, bu 2,54 cm’nin kaç farklı doğrusal noktaya bölüneceğini ifade eder. Eğer oyun oynamıyorsanız ya da fare hassasiyetinin önemli olduğu herhangi bir işle uğraşmıyorsanız Mouse DPI değeri sizin için önemli değildir.

Ancak özellikle büyük bir ekranda PUBG gibi rekabetçi online oyunlar oynuyorsanız Mouse DPI ayarı yüksek olmalıdır. Çünkü ancak bu sayede Mouse’u hızlı bir şekilde kullanabilirsiniz. Aksi takdirde hedefi ekranın sağından soluna oynatmak için fareyi uzun bir mesafe kaydırmanız gerekir ve bu da oyun oynamanızı zorlaştırır. Dolayısıyla bizler, oyun oynayan kullanıcılarımıza en az 2000 DPI’a sahip Mouse’ları kullanmasını öneriyoruz.

DPI Değerini Artırma

DPI değerini arttırmanın en sağlıklı yolu yüksek DPI değerlerine sahip bir Mouse satın almaktadır. Ancak yazılımsal olarak da Mouse’unuzun DPI değerini arttırabilirsiniz. DPI arttırma işlemini gerçekleştirmek için:

Mouse DPI Ayarı Nedir? Ne İşe Yarar?

  • Öncelikle, denetim masasına girin ve ekranın sağ üst köşesinde yer alan arama çubuğuna “Fare” yazarak karşınıza çıkan “Fare” başlığını altında yer alan “Fare İşaretçisi görünümünü veya hızını değiştir” seçeneğine tıklayın.

Mouse DPI Ayarı Nedir? Ne İşe Yarar?

  • Daha sonra, açılan penceredeki “İşaretçinizin Hızını Seçin” ibaresinin altında yer alan ibrenin üzerine tıklayıp basılı tutarak, ibreyi “Hızlı” veya “Yavaş” tarafına doğru sürükleyip bırakın. (Hızlı tarafına sürüklemeniz fare DPI değerini, yani fare hassasiyetinizi arttırır ve farenin en küçük hareketinize bile tepki vermesini sağlar)

Şu ana kadar paylaştığımız bilgilerle Mouse DPI Ayarı nedir? Ne işe yarar? Sorularına cevap vermiş olduk. Makalemizi bitirmeden önce, eğer yüksek DPI değerine sahip bir Mouse alacaksanız, alacağınız Mouse’un üzerinde “DPI değiştirme” tuşunun yer almasına dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Konu hakkında takıldığınız yerleri “yorum yap” kısmında belirterek bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu