Donanım

Mouse Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu makalemizde sizlere mouselar hakkında birtakım teknik bilgiler vererek mouse alırken nelere dikkat edilmeli? Sorusuna cevap vereceğiz. Ancak biz bu soruya cevap vermeden önce sizlerin de mouse’u hangi amaçla kullanacağınızı belirlemenizde fayda var. Çünkü mouse alırken dikkat etmeniz gereken unsurlar mouse’un kullanım amacına göre değişiklik gösterebilirler. Örneğin yalnızca internete giren ya da Microsoft Office programlarıyla uğraşan bir kullanıcıyla, Bilgisayarda FPS oyunları oynayan kullanıcıların dikkat etmesi gereken unsurlar birbirinden oldukça farklıdır. Şimdi sizlere farklı amaçlar için dikkat etmeniz gereken mouse özelliklerinden bahsedeceğiz.

Uzun süre bilgisayar başında kalmanızı gerektiren bir işiniz varsa ya da günlük hayatta bilgisayarla çok uğraşıyorsanız ilk dikkat etmeniz gereken unsur kullanacağınız mouse’un ergonomik olmasıdır. Elinize oturan ve tuşlarına kolaylıkla erişebildiğiniz bir mouse uzun süreli kullanımda size rahatlık sağlar ve sizi oluşabilecek sağlık sorunlarından korur. Bunun yanı sıra mouse’un tuşlarının sessiz olması ve kablosuz olması da uzun vadede size konfor sunar. Kısacası günlük kullanım için mouse’un teknik özelliklerini kaygı etmeniz gereksizdir. Çünkü teknik özelliği ne olursa olsun bütün mouse’lar ihtiyacınızı karşılayacaktır. Ancak grafik-tasarım programlarıyla uğraşan ya da oyun oynayan kullanıcılar için mouse alırken nelere dikkat edilmeli? Sorusunun cevabı farklılık göstermektedir.

DPI, Optik, Lazer, Ayarlanabilir Ağırlık, Programlanabilir Tuşlar

Mouse Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Günlük kullanımda, elinize oturan basit bir mouse kolaylıkla işinizi görebilecekken oyun oynarken ve grafik-tasarım programlarıyla uğraşırken durum hiç de öyle değildir. Çünkü her iki eylemde de mouse’u çok daha hassas ve ustaca kullanmanız gerekir. Bu yüzden mouse alırken belirli bir DPI değerine sahip mouse’ları tercih etmeye dikkat edilmelidir. Çünkü DPI yüksek hassasiyet seviyesi anlamına gelmektedir ve DPI değeri yüksek mouse’lar en küçük hareketinizi bile çok hızlı bir şekilde algılar. Bunun yanı sıra DPI değerinin ayarlanabilir olması da çok önemlidir. Böylece istediğiniz hassasiyet seviyeleri arasında geçiş yapabilir ve yaptığınız eyleme özel belirdiğiniz hassasiyet seviyelerini kullanabilirsiniz.

Programlanabilir tuşlar da kullanımınızı kolaylaştıracak bir diğer unsurdur. Mouse’un üzerinde yer alan tuş sayısının fazla olması bu tuşlara istediğiniz komutları atayarak oynadığınız oyunda ya da kullandığınız programda çok daha hızlı olmanıza yardımcı olur.

Mouse Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ayarlanabilir ağırlıklarsa mouse’un yol tutuşunun kullanıcıya özel düzenlenmesini sağlar. Örneğin mouse size çok hafif gelirse mouse’u hareket ettirmek istediğinizden çok daha fazla oynatabilir ve imleci istediğiniz yere getirmekte zorlanabilirsiniz. Oysa mouse’a takılabilen ağırlık topları sayesinde ayarlanabilir ağırlık özelliğine sahip mouselarda bu sorunu yaşamazsınız. Dolayısıyla ayarlanabilir ağırlık da mouse alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer özelliktir.

“Optik” ve “Lazer” mouse’lar arasındaki farklılıklar mouse’un kullanım yüzeyini algılama sistemiyle ilgilidir. Optik mouselar yalnızca düz ve opak yüzeyleri algılayabilirken lazer mouselar daha farklı yüzeyleri de algılayabilmektedir. Bunun yanı sıra lazer mouselar hem daha güçlü hem de daha hassas bir algılama sistemine sahiptir. Dolayısıyla mouse alırken lazer algılama sistemine sahip olmasına dikkat edilmelidir. Son olarak kablosuz mouseların hem stabillik hem de hız konusunda kablosuz mouselardan daha iyi olduğunu söyleyerek makalemize burada son veriyoruz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu