Oyun

Mount & Blade 2: Bannerlord Oynanış Rehberi

Hepimizin bildiği üzere, Türkiye’de bulunan TaleWorlds şirketinin geliştirdiği Mount & Blade hem Türkiye’de hem de tüm dünyada büyük bir beğeni toplayarak bizleri gururlandırdı. Şüphesiz, herkesin severek oynadığı, günlerimizi, aylarımızı ve hatta yıllarımızı geçirdiğimiz Mount & Blade Warband’den sonra sabırsızlanarak ikinci oyunu beklemeye koyulduk. İlk oyun çıktıktan 4 yıl sonra, 2012 yılında Mount & Blade 2: Bannerlord oyunun çıkacağını duyuran TaleWorlds firması, yaptığı açıklamayla beraber oyuncularda büyük bir heyecan uyandırmayı başardı.

Ancak bizler oyunun 2-3 yıl içerisinde çıkmasını bekler ve sabırsızlanırken, bu sürenin sürekli uzaması ve toplam 8 yıllık bir bekleyişe dönüşmesi çoğumuzu hayal kırıklığına uğrattı. Neyse ki bu bekleyiş, firmanın Mount & Blade 2: Bannerlord’u 1 Nisan’da erken erişime açmasıyla son buldu. Dilerseniz sözü fazla uzatmadan sizler için hazırlamış olduğumuz oynanış rehberi aracılığıyla oyun hakkındaki bilgilerimizi sizinle paylaşalım.

1. Mount & Blade 2: Bannerlord Oyununda Bulunan Orijinal İpuçları

Sizlere rehberimizi anlatmaya başlamadan önce, oyunda bulunan ipuçlarına yer vermek faydalı olacaktır:

 • Savaş sırasında “ALT” tuşuna basılı tutmak, düşman ve müttefik oluşumları işaretle gösterir.
 • Geçerli alanı terk etmek için “TAB” tuşuna basılı tutabilirsiniz.
 • Bir şehir veya köy içerisindeyken “ALT” tuşuna basılı tutarak önemli kişileri ve noktaları görebilirsiniz.
 • Envanterinizde birkaç at tutmak partinizi önemli ölçüde hızlandırabilir, çünkü taşıma kapasitenizi artıracaklardır ve yoldaşlarınız yedek atlara bineceklerdir. Yük atları ve katırlar sadece kargo taşımaya yararlar.
 • Oyun pencerelerinde, ansiklopediyi açmak için bir öğeye sağ tıklayabilirsiniz. Bu özellik portreler, yerleşke simgeleri ve diğer birçok unsur için çalışır.
 • Bir ipucu kutusunu incelerken, “ALT” tuşuna basarak genişletilmiş halini görebilirsiniz.

2. Yetenek Ağacı

Mount & Blade 2: Bannerlord oyunundaki yetenek ağacı, çoğu yönden bir önceki oyundaki yetenek ağacıyla benzer. Ancak bazı değişiklikler de bulunuyor. İsterseniz bu değişiklikleri, ilgili görsellerle beraber, maddeler halinde sıralayalım:

Mount & Blade 2: Bannerlord Oynanış Rehberi

 • Hepimizin eski oyundan bildiği gibi yine, güç, karakter, dayanıklılık vb. öz yeteneklerimiz var ve bu öz yeteneklere bağlı olan tek elli silahlar, çift elli silahlar, gönderli silahlar vb. becerilerimiz var (Görseldeki yetenek ağacına ulaşmak için ekranın sol-alt köşesinde bulunan karakter simgesine tıklayabilirsiniz). Ancak eski oyunda karakterimiz her seviye atladığında, istediğimiz öz yeteneği 1 seviye arttırabiliyor daha sonra da buna bağlı olan becerilerimizi artırabiliyorduk. Ancak bu durum, Bannerlord oyununda değişti. Artık her 3 seviye atladığımızda öz yetenek puanlarımızı sadece 1 puan artırabiliyoruz (Öz yetenek puanlarınız görselin sol üst köşesinde, normal yetenek puanlarınız görselin sağ üst köşesinde gösterilir).

Mount & Blade 2: Bannerlord Oynanış Rehberi

 • Seviye atladığınızda, herhangi bir yeteneği seçip, “Odak Noktaları” ifadesinin altında yer alan “+ (artı)” simgesine tıklayarak, bu yeteneği öğrenme hızınızı/odağınızı/limitinizi geliştirebilirsiniz.

Mount & Blade 2: Bannerlord Oynanış Rehberi

 • Mount & Blade 2: Bannerlord oyunundaki bir diğer yenilikse, artık geliştirdiğimiz yeteneklerin bize birtakım özellikler kazandırıyor olması. Yukarıdaki görselde yetenek ağacında bulunan her kutucuk, bize bu yetenekle ilgili kazanabileceğimiz bazı özellikleri gösteriyor. Ancak dikey olarak aynı hizada, altlı üstlü bulunan iki kutucuktan, yani iki özellikten, sadece birini seçebiliyoruz. Bu işlemi gerçekleştirmek için yetenek kutularının üzerine gelerek seçim yapabiliyorsunuz. Örneğin biz bu görselde, tek elli silahlar yeteneğini geliştirdik ve ekstra can özelliğini aktif ettik. Böylece açıklamada da görüldüğü gibi can puanımız 3 puan artmış oldu.
 • Bu yeniliklerin yanı sıra, yeteneklerinizi, yine eski oyunda olduğu gibi birtakım pratiklerle de artırabilirsiniz. Örneğin; tek elli silahlar becerilerinizi artırmak için, savaşırken tek elli silahlar kullanabilir, daha atletik olmak ve hızlı koşmak için yaya olarak savaşabilir ya da haritada yaya olarak yolculuk edebilirsiniz. Zaten Bannerlord oyununda, hangi yeteneği nasıl geliştirebileceğiniz, söz konusu yeteneğe tıkladıktan sonra, yukarıdaki görseldeki gibi; “Nasıl Öğrenilir” başlığının altında da yazmaktadır. Dilerseniz diğer yeteneklere tıklayarak bunları nasıl geliştireceğinize de bakabilirsiniz.

3. Mount & Blade 2: Bannerlord: Meydan Savaşı, Taktik, Birlikler, Yolculuk

Mount & Blade 2: Bannerlord oyununda da tıpkı önceki oyunda olduğu gibi hikaye tamamen sizin ellerinizde şekilleniyor. İster bir krallığa girebilir, ister ticaret yapabilir, isterseniz de tüm krallıklara isyan ederek kendi krallığınızı kurmaya çalışabilirsiniz. Ancak elbette, nihayetinde seçtiğimiz her yolda bizi savaş bekliyor. Bu noktada oyunun meydan savaşı ve taktik konusunda birtakım küçük yenilikleri bulunuyor. Dilerseniz hemen bu yeniliklerden bahsedelim.

Mount & Blade 2: Bannerlord Oynanış Rehberi

 • Eski oyunda olduğu gibi Bannerlord oyununda da savaş alanında yine “F1” tuşuna basarak taktik menüsünü açabiliyoruz. Elbette bu menü eski oyuna göre oldukça zenginleşmiş durumda. F1 tuşuna bastıktan sonra ekranın sol tarafında açılan taktik menüsünde hangi emirleri hangi tuşlara basarak vereceğimiz yazıyor. Ekranın üst kısmındaysa bu emirleri hangi birliklere vermek istediğimizi seçebileceğimiz bir bölüm açılıyor. Örneğin bu görselde emirleri vermeden Önce “2” tuşuna basarsak birliğimizdeki okçuları seçmiş oluyoruz ve daha sonra ekranın soldaki bölümünü kullanarak vereceğimiz emirler yalnızca bu birliği kapsıyor. Eğer hiçbir birliği seçmeden emir verirsek de emirlerimiz birliğimizin tüm askerlerini kapsıyor.
 • Bunun yanı sıra Mount & Blade 2: Bannerlord oyununda savaş alanında “ALT” tuşuna basılı tutarak düşmanların nerede olduğunu ve ne taraftan geleceğini görebiliyoruz. ALT tuşuna basılı tuttuğumuzda, yukarıdaki görselde olduğu gibi, ekranda düşmanın yerini ve türünü (Okçu, süvari vb.) gösteren kırmızı bir daire beliriyor.

Mount & Blade 2: Bannerlord Oynanış Rehberi

 • Birlikler kısmında, yine eski oyundaki gibi gelişmeye hazır olan askerlerimizin yan tarafında ok işareti bulunuyor. Bu askerlere tıkladığımızdaysa küçük kutucuklar beliriyor ve askeri hangi göreve terfi ettireceğimizi seçiyoruz.

Mount & Blade 2: Bannerlord Oynanış Rehberi

 • Bannerlord oyununda askerlerinizi geliştirirken, ileride nasıl geliştirebileceğinizi görmek için, terfi olmaya hazır askerin üzerine gelerek sağ tuşa tıklayın. Böylece karşınıza, yukarıdaki görseldeki gibi bir terfi ağacı çıkacaktır. Buradan, askerinizi son olarak hangi aşamaya terfi ettirmek istiyorsanız, ona uygun terfi yolunu izleyebilirsiniz.
 • Bu noktada sizlere, önemli bir yenilikten de bahsetmiş olalım. Eskiden askerlerimizi süvariye ya da atlı bir askere dönüştürürken, askerin atı otomatik olarak geliyordu. Ancak Mount & Blade 2: Bannerlord oyununda bu durum değişti. Artık askerlerinizi atlı bir askere dönüştürmek için envanterinizde bu terfiye uygun olan bir atın bulunması gerekiyor. Bazı askerleri terfi ettirmek için, yük beygiri ve katır hariç (bunlar yük taşımak için kullanılıyor) herhangi bir at yeterli olurken, bazı askerlerin terfisi sadece savaş atıyla mümkün olabiliyor. Dolayısıyla askerlerinizi terfi ettirirken bu duruma dikkat etmeniz gerekiyor.

Mount & Blade 2: Bannerlord Oynanış Rehberi

 • Birliğinizin büyüklüğü, yani birliğinize kaç asker alabileceğiniz, 3 temel faktör üzerinden şekilleniyor. Bunlar; oyunun size ilk başta sunduğu 20 asker + Her klan seviyesi Başına 25 Asker + Levazım subayı başına 4 asker. Ancak hemen belirtelim; bir birlikte sadece 1 yoldaşı levazım subayı olarak görevlendirebilirsiniz.

Mount & Blade 2: Bannerlord Oynanış Rehberi

 • Mount & Blade 2: Bannerlord oyununda daha fazla askere sahip olup ordunuzu genişletmek için, klan bölümünden birlikler sekmesine girerek, “Yeni Parti Oluştur” seçeneğine tıklayabilir ve yanınızdaki bir yoldaşı oluşturacağınız yeni partinin lideri yapabilirsiniz. Oluşturacağınız yeni parti sayısı klan seviyesine göre belirlenmektedir. Örneğin klan seviyeniz 3 ise 2 birlik daha kurabilirsiniz. Klan seviyeniz her 1 seviye arttığında kurabileceğiniz parti sayısı da 1 artar.
 • Yolculuk konusunda dikkat etmeniz gereken şey envanterinizde bol sayıda binek atı ve yük beygiri bulundurmanız olacaktır. Çünkü Mount & Blade 2: Bannerlord oyununda yoldaşlar envanterinizdeki bu atlara otomatik olarak biner ve sizin daha hızlı hareket etmenizi sağlar. Bunun yanı sıra yük beygirleri ve katırlar da envanterinizi genişletir ve envanterinizdeki yüklerin hızlıca taşınmasını sağlar.

4. Yoldaşlar, Yoldaş Rehberi, Yoldaşlara İtem Verme

Mount & Blade 2: Bannerlord oyununda da tıpkı eski oyunda olduğu gibi tavernalardan yoldaş toplayabilirsiniz. Toplayabileceğiniz yoldaş sayısı oyunun en başında 3 olmaktadır. Daha sonrasındaysa, klan seviyenizdeki her 1 seviye artış size 1 yoldaş daha toplama imkanı vermektedir. Dilerseniz yoldaşlar hakkındaki önemli noktaları da maddeler halinde sıralayalım.

 • Bu oyunda da yoldaşların tıpkı eski oyunda olduğu gibi hekimlik/ticaret/mühendislik/iz sürme vb. yetenekleri vardır ve şüphesiz bu yeteneğe sahip yoldaşları birliğinize almanız birliğinizi daha güçlü hale getirecektir.
 • Yoldaşları tavernalara gidip tek tek toplamak zorundayız. Ancak artık Mount & Blade 2: Bannerlord oyununda, oyundaki tüm yoldaşların yeteneklerini ve nerede olduklarını yanlarına gitmeden, ansiklopediyi açarak öğrenebiliriz.

Mount & Blade 2: Bannerlord Oynanış Rehberi

 • Yoldaşlara bakmak için ilk olarak “N” tuşuna basarak ansiklopediyi açabilir ve “Kahramanlar” bölümüne girebilirsiniz.

Mount & Blade 2: Bannerlord Oynanış Rehberi

 • Daha sonra, kahramanlar menüsünün en altı kısmında, sol tarafta yer alan “İşgal” başlığının altındaki “Göçebe” ibaresinin yanında bulunan kutucuğu işaretleyerek tüm yoldaşları listeleyebilirsiniz.

Mount & Blade 2: Bannerlord Oynanış Rehberi

 • Listelenen herhangi bir yoldaşa tıkladığınızdaysa, bu yoldaşın becerileri görüntülenecektir.

Mount & Blade 2: Bannerlord Oynanış Rehberi

 • Aynı sayfanın (yoldaşın becerilerinin görüntülendiği sayfanın) sağ üst köşesindeyse bu yoldaşın en son nerede olduğu yazmaktadır. Eğer özelliklerini beğendiyseniz ve birliğinize faydalı olacağını düşünüyorsanız direkt olarak yoldaşın bulunduğu yere gidebilirsiniz. Bu noktada yoldaşın bulunduğu şehri uzun uzun aramak istemiyorsanız, bu sayfada “Ostican” ibaresinin/ şehir isminin üzerine tıklayın (Elbette söz konusu şehir ismi sizde daha farklı olacaktır).

Mount & Blade 2: Bannerlord Oynanış Rehberi

 • Daha sonra, açılan pencerenin sol üst köşesinde, şehir isminin hemen altında yer alan “İz Sürmek” ibaresinin altındaki kutucuğa tıklayın.

Mount & Blade 2: Bannerlord Oynanış Rehberi

 • Böylece, seçtiğiniz yerleşke, harita üzerinde, yukarıdaki görseldeki gibi işaretlenecektir. Elbette bu da bu yerleşkeyi kolayca bulmanızı sağlayacaktır. Bahsettiğimiz işlemi sadece yoldaş aramak için değil, oyunun arayüzünde karşılaştığınız bölümlerdeki bütün mekan isimlerine tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz.

Mount & Blade 2: Bannerlord Oynanış Rehberi

Mount & Blade 2: Bannerlord Oynanış Rehberi

 • Rehberi oluşturmadan önce, çoğu oyuncunun, yoldaşlara item verme konusunda sıkıntı çektiğini ve bu sekmeyi bulamadığını fark ettik. Yoldaşlara item vermek için öncelikle ekranın sol alt köşesindeki bölümden envantere girin ve açılan pencerenin üst orta kısmındaki, karakterinizin isminin hemen yanında yer alan oklara tıklayın. Böylece yukarıdaki görselde olduğu gibi Mount & Blade 2: Bannerlord oyununda yoldaşlara item verme penceresi açılacaktır.

5. Atölye Satın Alma, Kervan Oluşturma

Mount & Blade 2: Bannerlord oyununda ticaret yeteneğinizi geliştirmek için, yeteneğe vereceğiniz puanlar ve ticaret yapmak dışında, kervan da oluşturabilirsiniz. Bu sayede hem ticaret yeteneğinizi artırabilir hem de para kazanabilirsiniz. Ancak kervan oluşturmak için, kervanın başına geçebilecek bir yoldaşa sahip olmanız gerektiğini belirtelim. Kervan oluşturmak için:

Mount & Blade 2: Bannerlord Oynanış Rehberi

 • Öncelikle herhangi bir şehre gelin ve fareyi şehirdeki kişilerin üzerine götürerek bir tüccar arayın.

Mount & Blade 2: Bannerlord Oynanış Rehberi

 • Daha sonra, tüccarın portresine tıklayarak, karşınıza çıkan penceredeki “Konuş” seçeneğini seçin.

Mount & Blade 2: Bannerlord Oynanış Rehberi

 • Böylece, tüccarla olan diyaloğunuzda “Bu kasabada bir kervan oluşturmak istiyorum” seçeneği belirecektir. Bu seçeneğe tıklayarak kervan oluşturabilirsiniz (Kervan oluşturma bedeli yaklaşık 15 bin altındır).

Mount & Blade 2: Bannerlord Oynanış Rehberi

 • Atölye satın almak içinse herhangi bir şehre gidin ve “şehir merkezinde yürüyüşe çık” seçeneğine tıklayın.

Mount & Blade 2: Bannerlord Oynanış Rehberi

 • Daha sonra, “ALT” tuşuna basılı tutarak “Tabakhane”, “Bira Atölyesi”, “Keten Dokuma”, “Demirci” vb. seçeneklerinden herhangi birine gidin.

Mount & Blade 2: Bannerlord Oynanış Rehberi

 • Gittiğiniz noktada, “Dükkan Çalışanını” bularak “F” tuşuna basın ve diyalog penceresini açın. Böylece karşınıza “Bu atölyeyi satın almak istiyorum” seçeneği çıkacaktır. Bu seçeneğe tıklayarak Mount & Blade 2: Bannerlord atölye satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz (Atölye satın almak için de yaklaşık 15 bin altın gerekmektedir).

Mount & Blade 2: Bannerlord Oynanış Rehberi

Mount & Blade 2: Bannerlord Oynanış Rehberi

 • Satın aldığınız atölyelerin ve oluşturduğunuz kervanların gelirlerini, toplam giderlerinizi, klan bölümüne girip “diğer” sekmesine tıklayarak görüntüleyebilirsiniz. Bu bölümden aynı zamanda, yukarıdaki görselde bulunan “sat” ve “üretimi değiştir” seçenekleriyle, atölyede ürettiğiniz ürünü değiştirebilir ya da atölyeyi satabilirsiniz. Klan bölümündeki üyeler sekmesindense oluşturduğunuz kervanları dağıtabilirsiniz.

Böylece, sizler için oluşturduğumuz Mount & Blade 2: Bannerlord oynanış rehberi adlı makalemizin sonuna geldik. Rehberimizi sürekli güncelleyecek ve oyuna gelen her güncellemede, güncellemeyle ilgili eklemeler yapacağız. Dilerseniz sizler de makalemize yorum yapıp bu sürece dahil olabilir, bilgilerinizi bizimle paylaşabilir veya oyun hakkında merak ettiğiniz şeyleri bizlere sorabilirsiniz. Bu sayede tüm oyun severlere fayda sağlayacak bu içeriği ortaklaşa bir çabayla zenginleştirebiliriz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

2 Yorum

 1. Aynı şehirde birden fazla atölye açılabiliyor mu ? ve makale için teşekkürler.

  1. Merhaba, makalemizi okuduğunuz için biz teşekkür ederiz. Evet açılabiliyor. Ancak sahip olabileceğiniz maksimum atölye sayısında bir sınırlama var. Oyun ilk başta size sadece 1 atölyeye sahip olma hakkı tanıyor. Daha sonra klan seviyenizdeki her 1 seviye artışta 1 Atölye alma hakkı daha kazanıyorsunuz. Mesela klan seviyeniz 3 ise oyunun en başta verdiği 1 atölye satın alma hakkı + klan seviyenizden kaynaklanan 3 atölye satın alma hakkı yani toplamda 4 atölye satın alma hakkına sahip oluyorsunuz. Hesaplama bu şekilde yapılıyor bu konuda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu