Donanım

Modemde İnternet Işığı Yanmıyor

Modemde bulunan ve internet bağlantımızın durumunu anlamamızı sağlayan internet ışığı modemin internet bağlantısı sağlandığı anda sabit bir şekilde yanar. Bunun yanı sıra bazı modemlerde internet ışığı sürekli yanıp sönerek internet trafiğini aktif olduğunu bildirir. Ancak internet ışığınız 3-4 saniye aralıklarla yanıp sönüyorsa ya da hiç yanmıyorsa bu durumda internet bağlantınızda bir problem var demektir. Bu sorun birçok sebepten ortaya çıkıyor olabilir. Bu makalemizde kullanıcıların “modemde internet ışığı yanmıyor” şikayetinde bulunmasına sebep olan bu sorunları ve sorunların çözümlerini tüm detaylarıyla sizlere aktaracağız.

1. DSL ve İnternet Işığı Yanmıyorsa

Modemde İnternet Işığı Yanmıyor

Eğer, modemin üzerinde hem DSL hem de internet ışığı yanmıyor diyorsanız bu durum, modeminizin internet servis sağlayıcınızla bağlantısının kurulamadığı anlamına gelir. Dolayısıyla DSL ışığı yanmıyorsa internet ışığınızın yanması da mümkün değildir. Elbette böyle bir durumda ilk yapmanız gereken internet servis sağlayıcınızın müşteri hizmetlerini arayarak sorunu bildirmek olmalıdır. Çünkü sorunun kaynağı siz olmayabilirsiniz ve sorun internet servis sağlayıcınızdan kaynaklanan genel bir sorun olabilir. Ancak böyle bir durum söz konusu değilse:

 • Öncelikle, modemin kablo bağlantılarını kontrol edin (emin olmak için adaptör dahil tüm kabloları modemden çıkarıp tekrar takabilirsiniz).
 • Kablo bağlantısını kontrol etmenize rağmen bir değişiklik olmuyorsa, modemin adaptörünü çıkarıp 30 saniye kadar bekledikten sonra modeminizi tekrar başlatın (tekrar başlattıktan sonra en az 4-5 dakika kadar bekleyin).
 • Eğer hala DSL ışığı yanmıyorsa ve Splitter kullanıyorsanız, Splitter’ı çıkarın ve hat kablosunu direkt olarak modeme bağlayın.

Tüm bunlara rağmen (internet servis sağlayıcınızda sorun yoksa ve yukarıdaki tüm maddeleri uyguladıysanız) internet ışığı yanmıyor diyorsanız ya modemde ya da modemle bağlantılı kablolarda bir problem vardır. Bu durumda, sorununuzla ilgilenmesi için internet servis sağlayıcınızdan teknik ekip talep etmenizi tavsiye ediyoruz.

2. Sadece İnternet Işığı Yanmıyorsa 1. Çözüm

Modemde İnternet Işığı Yanmıyor

Modemde DSL ışığı yanıyorsa ama internet ışığı yanmıyorsa bu durum, modeminizin servis sağlayıcınızla bağlantısının düzgün bir şekilde kurulduğu ancak internet bağlantınızın olmadığı anlamına gelmektedir. Tabii ki bu durumda da ilk akla gelen internet servis sağlayıcınızdan kaynaklanan bir problem olmasıdır. Dolayısıyla herhangi bir işlem yapmadan önce size bu durumda da önereceğimiz ilk işlem internet servis sağlayıcınızın müşteri hizmetleriyle iletişime geçmeniz olacaktır. Bir ikinci ihtimal de modeminize atanan DNS sunucusu sebebiyle internet bağlantınızın kurulamamasıdır. Eğer modemde internet ışığı yanmıyorsa ve internet servis sağlayıcınızdan kaynaklanan bir sorun yoksa:

 • Bilgisayarınızla modeme atanan DNS sunucusunu değiştirin ve modeminize yeni bir DNS sunucusu atayın. Bu işlemi gerçekleştirmek https://help724.com/en-hizli-dns-adresleri-dns-ayarlari-dns-nasil-degisir/ linkine tıklayarak hem işlem aşamalarını görebilir hem de en hızlı DNS adreslerini öğrenebilirsiniz.
 • Daha sonra bilgisayarınızı ve modeminizi yeniden başlatın (Modemi yeniden başlattıktan sonra en az 4-5 dakika kadar bekleyin).

3. Sadece İnternet Işığı Yanmıyorsa 2. Çözüm

Modemde İnternet Işığı Yanmıyor

İnternet ışığı yanmıyor problemi ile ilgili uygulayacağınız bir çözüm yöntemi daha bulunuyor. Genellikle modemin ilk kurulumunda internet bağlantısının aktif olması için kullanılan ADSL kullanıcı adı ve şifre, modem tarafından oluşan bir arıza sonucunda kendini sıfırlamış olabilir.

ADSL kullanıcı adı ve şifrenin yanlış veya eksik olması internet bağlantısının sağlanmamasına dolayısıyla da modemde internet ışığı yanmıyor şikayetine yol açar. Bu sorunun çözümü ise modem arayüzüne bağlantı sağlayıp kullanıcı adı ve şifreyi teyit etmektir.

Şu soruları sorduğunuzu biliyoruz; ADSL kullanıcı adıma ve şifreme nasıl ulaşacağım?, modem arayüzüne nasıl girilir? Bu soruları isterseniz başlıklar halinde inceleyelim.

ADSL kullanıcı adıma ve şifreme nasıl ulaşacağım?: Anlaşma sağladığınız internet servis sağlayıcısı size ilk kurulum sonrası çeşitli evraklar iletir. Bu evraklar içerisinde kullanıcı adınız ve şifrenizde yer alır. Bu evraklara ulaşamıyorum veya kayıp. Bu durumda servis sağlayıcısı ile iletişim kurmanız ve talep etmeniz yeterli olacaktır.

Modem arayüzüne nasıl girilir?: Her modemin farklı bir yazılım ve arayüz yapısı bulunmaktadır. Bu sebepten buradan vereceğimiz işlemler sizin için geçerli olmayabilir. Fakat biz yine de genel modem arayüz bağlantılarını ve şifrelerini sizler için listeleyelim.

Modemde İnternet Işığı Yanmıyor

 • ZyXEL Modem: 192.168.1.1

Kullanıcı Adı ve Şifresi: “admin” > “1234” veya “admin” > “admin”.

 • TP-Link Modem: 192.168.1.1

Kullanıcı Adı ve Şifresi: “admin” > “admin”.

 • Huawei Modem: 192.168.1.1

Kullanıcı Adı ve Şifresi: “admin” > “ttnet”.

 • Airties Modem: 192.168.2.1

Kullanıcı Adı ve Şifresi: “admin” > “boş bırakın”.

 • Türk Telekom tarafından sağlanan modemlerde şifre: “ttnet”.
 • Turkcell Superonline tarafından sağlanan modemlerde şifre: “superonline”
 • Vodafone tarafından sağlanan modemlerde şifre: “admin” veya “vodafone”.

Ayrıca modem arayüzüne giriş sağlama konusunda hiç bir bilgiye sahip olmayan kullanıcılarımız “Modem Arayüzüne Nasıl Girilir ? Resimli Anlatım” içeriğimizi inceleyebilir.

Modem arayüzüne bağlantı sağladıktan sonra ADSL kullanıcı adı ve şifresine ulaşmak için genellikle hangi yolları izlemek gerekir:

Modemde İnternet Işığı Yanmıyor

ZyXEL Modemlerde: “Ağ Ayarları” > “Genişbant” > “İnternet_DSL” > “Değiştir” Butonu. (PPP Kullanıcı adı – PPP Şifresi)

TP-Link Modemlerde: “Ağ” > “DSL_İnternet” > “Düzenle” butonu. (PPP Kullanıcı adı – PPP Şifresi)

TP-Link Modemlerde 2. Yol: “Hızlı Kurulum” > “İleri” > “Kullanıcı Adı ve Şifre” > Diğer modem ayarları (Bu yöntem modemin baştan sona kurulumunu sağlayacaktır).

Huawei Modemlerde: “WAN Ayarları” > “İnternet Kullanıcı adı – İnternet Şifresi”

Genel olarak sık kullanılan modemlerde izlenilmesi gereken yollar bunlardır. Eğer sorun ADSL kullanıcı adı ve şifresinden kaynaklı ise bu işlemler neticesinde modemde internet ışığı yanmıyor problemi ortadan kalkacaktır.

Yukarıda sunduğumuz 3 çözüm yöntemi bu soruna yol açan başlıca sebeplerdir. Tüm yöntemlere rağmen çözüm sağlayamayıp, servis sağlayıcısı tarafından da her şeyin stabil olduğunu doğrulamanızın akabinde tavsiyemiz farklı bir modem ile test etmenizdir. Ayrıca yorum bölümünü kullanarak bizlerden de destek alabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu