Ana Sayfa Donanım Modem WiFi Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

Modem WiFi Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

Modem WiFi Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok internet kullanıcısı kablolu bağlantının aksine kablosuz bağlantıyı tercih etmektedir. Kablosuz bağlantının kullanıcılar için pek çok avantajı bulunmaktadır. Bunlardan birincisi herhangi bir kablo derdi çekmeden istediğiniz yerden internete bağlanmaktır. WiFi yani kablosuz bağlantının sizin isteğiniz dışında kullanılmaması için bir de güvenlik şifreleri bulunmaktadır.

WiFi şifresi, ilk kurulumda modemin arkasında yazan şifre olarak ayarlıdır. Bu WiFi şifresini değiştirmek isteyebilirsiniz. Peki, Modem WiFi şifre değiştirme nasıl yapılır bilmiyor musunuz ? Yazımızın devamında sizlere nasıl Modem WiFi şifresi değiştirilir onu göstereceğiz.

Modeminize ilk kurulumu yaptığınızda varsayılan olarak ayarlanmış WiFi şifreniz modemin arka yüzünde bulunan WiFi Router adı ve şifresi kısmında yazmaktadır. WiFi adı ve şifresini değiştirmeniz mümkündür. Bunun için aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayınız.

Modem WiFi Şifre Değiştirme

Modem WiFi Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

Şifre değiştirme işlemlere başlamadan önce ilk yapmanız gereken modeminizin sahip olduğu ağ adresini yani IP adresini öğrenmelisiniz. IP adresinizi öğrenebilmek için yapmanız gereken işlem ise oldukça basittir.

Başlat butonuna tıklayıp Çalıştır kısmına “cmd” yazarak komut istemi konsolunu açmalısınız. Windows sürümlerinin tamamında “cmd” kodunu kullanarak komut istemini açabilirsiniz.

Açılan konsola “ipconfig” yazın ve klavyenizden “Enter” tuşuna basın. Karşınıza IP özellikleri yazan bir takım yazılar çıkacak. Burada kendi IP adresimizin olduğu kısım ise, “Default Gateway” yani varsayılan ağ geçidi kısmıdır. Burada genelde 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 yazılıdır. IP adresinizi bir kenara not edin. Ve modem WiFi şifre değiştirme işlemi için sonraki adıma geçin.

Modem Arayüzüne Giriş Yapma

Modem WiFi Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

Bir önceki adımda kenara not aldığınız modem IP adresini, internet tarayıcınızı açarak adres satırına yazın ve sayfayı açın. Karşınıza yukarıdaki gibi bir sayfa çıkacak. Burada kullanıcı adı ve şifre girmeniz istenecek.

Eğer önceden modem arayüzünüze girip kullanıcı adı veya şifre değiştirmediyseniz varsayılan olarak ayarlı olan kullanıcı adı ve şifreyi kullanabilirsiniz. Bu genelde kullanıcı adı ve şifre için “admin” olmaktadır.

Eğer kullanıcı adı ve şifreye admin yazdığınızda giriş yapamıyorsanız internette modem markanızı ve modelini yazarak varsayılan şifrenin ne olduğunu öğrenebilirsiniz. Veya kullandığınız modem markasının müşteri hizmetlerini arayarak kullanıcı adı ve şifreyi öğrenebilirsiniz.

Modem arayüzünüze girdikten sonra modem WiFi şifre değiştirme işlemine başlayabilirsiniz. Aşağıda genelde kullanılan modem markaları için modem WiFi şifre değiştirme nasıl yapılır öğrenebilirsiniz.

Airties Modem WiFi Şifre Değiştirme

Modem WiFi Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

Kullandığınız modem markası Airties ise aşağıdaki yönergeleri takip ederek şifrenizi ve ağ adınızı değiştirebilirsiniz. Bir önceki başlıkta anlatılan modem arayüzüne giriş yapabilmek için Airties Router’ların genellikle kullandığı 192.168.2.1 IP adresini adres satırına yazın ve giriş yapın.

Giriş yaptıktan sonra yukarıdaki görseldeki gibi bir sayfa çıkacak karşınıza. Burada solda bulunan menüden “Kablosuz” yazan butona tıklayıp alt menüden “Kablosuz Ağ Ayarları” yazan kısma giriş yapın. Açılan bölümde “Kablosuz Ağ Adı (SSID)” kısmından ağ adınızı değiştirebilirsiniz.

Güvenlik seçeneği yazan kısımdan “WPA/WPA2” olanı seçin ve parola yazan kısma ise en az 8 karakterden oluşan modem WiFi şifresi giriniz. Ve altta bulunan kaydet butonuna basınız. Bu şekilde çok kolay olarak WiFi şifrenizi değiştirmiş olacaksınız. Şimdi sırasıyla bu kablosuz bağlantıyı kullanan tüm cihazlarınızdan bu şifreyi girerek interneti kullanabilirsiniz.

TP Link Modem WiFi Şifre Değiştirme

Modem WiFi Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

TP Link modem arayüzüne giriş yapabilmek için adres satırına 192.168.1.1 yazmalısınız. Açılan sayfada kullanıcı adı ve şifre kısmına “admin” yazarak modem arayüzüne giriş yapabilirsiniz.

Açılan sayfada “Arayüz Ayarları” kısmına tıklayın ve buradan “Kablosuz” seçeneğine girin. Karşınıza çıkan sayfada, “WPA-PSK/WPA2-PSK” güvenlik seçeneğini aktif hale getirin.

Devamında bulunan “SSID” kısmından WiFi adınızı değiştirebilirsiniz. “Ön Paylaşım Anahtarı” bölümünden ise modem WiFi şifre değiştirme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Zyxel Modem WiFi Şifre Değiştirme

Modem WiFi Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

İnternet tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak Zyxel modeminizin arayüz sayfasını açabilirsiniz. Eğer önceden kullanıcı adı ve parola değiştirmediyseniz, kullanıcı adı kısmına “admin” parola kısmına ise “ttnet” yazarak modem arayüzüne giriş yapabilirsiniz.

Arayüze giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan sayfada “Ağ Ayarı” bölümüne tıklayın. Açılan menüden “Kablosuz” seçin. Açılan sayfanın altlarında bulunan “Otomatik olarak şifre oluştur” yazısının yanındaki tik işaretini kaldırın. Ve aşağıya istediğiniz WiFi şifresini yazarak “Uygula” butonuna tıklayın.

Yazımızda anlattığımız her adımı sırasıyla uyguladığınızda modem WiFi şifre değiştirme işlemini tamamlamış olursunuz. Yaşadığınız herhangi bir sıkıntıyı bizlere sorarak çözebilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin