Anasayfa » Donanım » Modem Arayüzüne Nasıl Girilir ? Resimli Anlatım

Modem Arayüzüne Nasıl Girilir ? Resimli Anlatım

Modem Arayüzüne Nasıl Girilir ? Resimli Anlatım

Modem, ‘’Modülator’’ ve ‘’Demodülato’’ kelimelerinin birleşimiyle meydana getirilmiş bir terimdir. Modem, bilgisayarın veya bilgisayarların genel ağa bağlantısını sağlayan cihaza verilen isimdir. Modemler, telefon hattı üzerinden sayısal yani dijital verilerin transferinde kullanılmaktadır. Modem arayüzüne girme işlemi modemlerin markasına göre farklılık göstermektedir.

Özellikle modem arayüz yapılarında tüm markaların kendine ait yazılımsal özellikleri bulunmaktadır. Öncelikle modemin ‘’Varsayılan Ağ Geçidi IP’sini’’ bulmamız için ‘’Başlat’’ menüsünü açıyoruz. Bu kısımda bulunan ‘’Çalıştır’’ bölümüne girerek gelen satıra ‘’CMD’’ yazıyoruz ve tamam butonuna basıyoruz. Karşımıza aşağıdaki resimdeki gibi bir ekran gelmesi gerekiyor.

Modem Arayüzüne Nasıl Girilir ? Resimli Anlatım

Komut ekranı geldikten sonra, buradaki satıra ‘’ipconfig’’ komutunu girin ve Enter tuşuna basın. ‘’Varsayılan Ağ Geçidi’’ veya ‘’Default Gateway’’ yazan satırdaki IP adresi ile modem arayüzüne girme yolunu buluyoruz. Eğer network ayarlarımızda herhangi bir özel değişiklik yapmadıysak, burada karşımıza çıkan rakamsal adresi herhangi bir internet tarayıcısına yazarak modem arayüzüne erişim sağlayabiliriz.

Google Chrome, Mozilla Firefox veya Internet Explorer web tarayıcılarından herhangi biriyle modem arayüzüne giriş yapabiliriz. Tarayıcımızı açtıktan sonra adres satırına ‘’192.168.1.1’’ veya ‘’192.168.2.1’’ rakamsal adresimizi yazıyoruz ve karşımıza modemimizin arayüz sayfası gelecektir.

Modem Arayüzüne Nasıl Girilir ? Resimli Anlatım

Bu ekranda modem arayüzüne giriş yapmanız için kullanıcı adı ve şifre soracaktır. Bu kullanıcı adı ve şifre neredeyse tüm modemlerde admin – admin olarak kullanılmaktadır. Fakat internet sağlayıcıları yani Turkcell, Vodafone, TTNET gibi sağlayıcıların kendi modemlerini kullanıyorsanız kullanıcı adı ve şifre farklılık gösterebilir.

Turkcell için: Kullanıcı adı admin, şifre superonline yazarak giriş sağlayın.

Vodafone için: Kullanıcı adı vodafone, şifre vodafone yazarak erişim sağlayın.

TTNET için: Kullanıcı adı ttnet, şifre ttnet olarak giriş yapabilirsiniz.

Modem giriş bilgileriniz yukarıda ve modemin arkasında yer almıyorsa eğer bu konuda bizlerden yardım alabilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz modemin marka ve modelini yorum olarak belirtirseniz sizlere yardımcı olmak isteriz. Modem arayüzüne nasıl girilir sorusunun cevabını yazımız içerisinde sizlerle paylaştık. Bu konuda yaşadığınız sorunları bizlere iletebilirsiniz.

Yazar Mehmet Karaman

Bilişim hizmetleri veren özel şirketlerde çalışmalarım oldu. İlgi alanım Teknoloji, Bilgisayar ve Webmaster . Bilgi paylaşımını seviyorum ve burada sizlere kaliteli konuları sunmaya çalışıyorum. Yazdığım konular hakkında yorum yazabilir görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*