Teknoloji

MIT Duvar Ötesini Gösteren Kamera Geliştirdi!

Amerika Birleşik Devletleri’ nin özellikle bilim ve mühendislik konularında başarılı olduğunu biliyoruz. Bu başarılarının yanında bir de ekonomi konularındaki başarılarıyla tanınmış, teknik üniversitesi Massachusetts Institute of Technology tarafından geliştirilen yeni nesil ürünü bir kamera herkesi şaşırttı.

Teknoloji gündemin de oldukça iyi bir ilgi görmeyi başaran kameranın alışılmışın dışında özellikleri bulunmakta. Bu özelliklerinden sadece birisini söylemek gerekirse, duvarın arkasındaki cisimleri gösteriyor olması deriz tabi. Bu gelişmeyle teknolojide yeni ufuklar açacağa benziyor. Şimdiden herkesin dikkatini çekmeyi başaran bu yeni teknoloji kamera, peki nasıl gösterebiliyor duvarın arkasındaki cisimleri?

Duvar ötesi kamera, mikrodalgada kullanılan sinyalleri kullanarak çalışmakta. Duvarların arkasında bulunan fakat görünmeyen cisimlerin görünmesini sağlayan bu kameranın şimdiden çektiği ilgiye bakılırsa oldukça sevileceğe benziyor.

MIT Duvar Ötesini Gösteren Kamera Geliştirdi!

Daha farklı bir şekilde açıklamamız gerekirse eğer, duvarın arkasındaki gizli görünmeyen bir nesneyi, köşelerden sızan ışıkların yardımıyla görebiliyor. Duvarların arkasında kalan bu görüntüyü ise, 3D modelleme yöntemi ile çiziyor ve bize bu şekilde aktarıyor. Şimdilik düşük çözünürlükte bir görüntü kalitesi elde edebilen ve MIT tarafından geliştirilen bu duvar ötesi kameranın bir farklı yanı da standart kameraların aksine elektronik dalgalardan daha fazla yararlanıyor olması. Bu sayede düşük çözünürlüklü de olsa dahi bir görüntü elde edebiliyor.

Kamera özellikleri şimdilik, çok iyi bir fotoğraf kalitesinde olmasa da duvarın arkasında bir canlının olup olmadığını algılayabiliyor ve basit grafikler yardımıyla bunu bize gösterebiliyor. Bunun yakın zaman da daha da geliştirileceğini düşünüyoruz.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, Amerika Birleşik Devletleri’ nde bu konular hakkında başarılarıyla dünya çapında tanınıyordu ve buna bir yenisini daha eklemiş oldular bu duvar ötesi kamera sayesinde. Teknoloji ve mühendislik konularında özellikle, dünyanın en iyi teknik üniversitesi olarak tanınan MIT’ nin öğretim görevlisi ve araştırma üyelerinden tutun da öğrenci ve mezunlarına kadar hepsi arasında Nobel Ödülü kazananların sayısı 72’ ye ulaşmış durumda şuan. MIT 1861 senesinde kurulmuş ve 1865 senesinde Boston kentinde kiraladıkları bir binada eğitime başlamışlar.

MIT Duvar Ötesini Gösteren Kamera Geliştirdi!

Bir süre sonra Cambridge semtinde bulunan şimdiki kampüs yerlerine yerleştiler. Bir zamanlar, MIT ile aynı şehirde bulunan dünyaca ünlü bir başka üniversite olan, Harvard Üniversitesi ile birleşmesi düşünülmüştü. Fakat bu öneri MIT mezunlarının verdikleri tepki üzerine gerçekleştirilemedi. Enstitü zamanla daha önemli işlere imza attı, özellikle II. Dünya Savaşı sırasında yapmış olduğu bilimsel ve askeri buluşlar başarılarını daha da artırdı.

Şuan 21. Yüzyıl da ise MIT, hem kendi içinde yaptığı buluşlar, hem de mezunlarının kurmuş olduğu bilim ve teknoloji firmalarıyla günümüzde önemini korumaya devam ediyor. Bu başarılı enstitünün duvar ötesi kamera sonrasında ki gelecek buluşlarını merakla bekliyoruz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu