Teknoloji

MIT, Cheetah Robotlarına Futbol Maçı Yaptırdı

Robotlar üzerinde yapılan çalışmaların sayısı günden güne artmaya başladı. Bu alanda birçok firmanın girişimleri olduğunu görüyoruz. MIT bunlardan bir tanesi. Robot ve yapay zeka üzerinde çalışmalar yapan MIT, bu alanda son ürünlerini ortaya çıkardı. Daha doğru ifadeyle MIT, en iddialı robotlarından biri olan Cheetah robotunun yeteneklerini gösterdi. 9 farklı robotla beraber Cheetah serisinin neler yapabildiğini gösteren bilim insanları, robotlara futbol maçı yaptırdı.

En Çevik Robot Cheetah!

Adını dünyanın en hızlı hayvanı olarak bilinen çitadan alan robot, isminin hakkını veriyor. Tıpkı bir başka robot serisi olan Spot gibi 4 ayaklı olan robotun, hareket kabiliyeti de oldukça yüksek. Takla atma, koşma, nesnelerin üzerine tırmanma, engelleri çıkma gibi yetenekleri olan model, tüm bu yeteneklerini futbol maçında da göstermiş oldu.

Her ne kadar yapay zeka destekli olsa da bu serinin diğer modellerden biraz daha farklı olduğunu da söylemek lazım. Bu modelde yer alan yapay zeka, çevre algılamaya yönelik. Yani henüz son dönem insansı robotlarında olduğu gibi otonom bir sistem söz konusu değil.

Robotun çevreyi yorumlayıp kendi kendine mantıklı bir şekilde hareket etmesi şimdilik mümkün gözükmüyor. Bu duruma insansı robotlardan biri olan Atlas’ı örnek gösterebiliriz. Atlas kendi yapay zekası sayesinde, insansı hareketleri hiçbir müdahale olmadan yapabiliyor.

Cheetah robotlarının henüz bu evreye gelmediğini görüyoruz. Robotların kontrolü uzman kişiler tarafından özel olarak hazırlanmış kumandalar üzerinden yapılıyor. Videoda da bunu net bir şekilde görebiliyorsunuz.

Hareket kabiliyeti konusunda belli bir sınırı aşmış olan modelin, yapay zekası için çalışmalar devam ediyor. Benzer robotlardan biri olan Spot gibi bu serinin de satışa çıkmasını bekliyoruz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu