Teknoloji

Microsoft DreamWalker Sanal Gerçeklik Teknolojisini Duyurdu

Sanal gerçeklik konusunda önemli adımlar atan firmaların başında yer alan Microsoft, bu alanda yatırımlar yapmaya devam ediyor. İlk olarak HoloLens projeleriyle kendisini gösteren firma, şimdi ise yeni bir sanal gerçeklik sistemi üzerinde çalışmakta. DreamWalker adıyla duyurulan yeni sanal gerçeklik teknolojisinin gerçek dünya ile sanal dünyayı bir araya getireceğini söyleyebiliriz.

DreamWalker ile Sanal Gerçeklik Dünyasına Giriş Yapılıyor

DreamWalker teknolojisi, yürüyüş yapmayı seven kullanıcılar için bambaşka bir deneyim sunacak. Yeni teknolojinin amacı, yürüyüşü istediğiniz herhangi bir ortamda yapmanızı sağlamak. Diyelim ki işe giderken yürüyorsunuz ya da akşam yürüyüşe çıktınız.

DreamWalker sanal gerçeklik teknolojisini kullanarak yürüdüğünüz mekanı değiştirebiliyorsunuz. Sanal gerçeklik başlığını taktığınız anda siz kaldırımda yürürken, sanal dünyada deniz kenarında yürüyüş yapabiliyorsunuz. Yani yeni VR başlığı sizi istediğiniz mekana taşıyor.

Nerede yürüdüğünüz değil nerede yürümek istediğiniz önemli oluyor. Şu an konsept aşamasında olduğu için, tanıtımda paylaşılan görüntüler çok kaliteli değil. Fakat sistemin sanal gerçeklik ortamlarını çok daha kaliteli görüntülerle sunması bekleniyor.

Yeni duyurulan teknolojinin teknik kısımlarına baktığımız zaman ise GPS artısı görüyoruz. DreamWalker içerisinde derinlik sensörleri bulunuyor. Buna ek olarak DreamWalker, çift bant GPS sistemi, Samsung Odyssey kulaklık, GPS özelliklerini sağlıklı bir şekilde kullanmak için Xiaomi Mi 8 akıllı telefon ve iki adet Intel RealSense 425 RGB derinlik kamerası barındırıyor.

Bir sırt çantasına sığdırılan tüm bu teknolojik ekipman, kullanıcıların etrafında olan bitenin algılanmasını sağlıyor. Sensörler çevre birimlerini algılıyor ve kullanıcıların çevresinde yer alan engeller ya da insanlar tanımlanarak, kullanıcılara bu konuda güvenli yollar işaret ediliyor.

Yürürken karşınıza çıkabilecek engeller için de farklı bir uyarı bölümü oluşturulmuş. Direkt olarak bu engel hakkında ekranda yönlendirme göreceksiniz. Sanal gerçeklik görüntüsünde sarı oklarla kullanıcılara güvenli yürüyüş rotasını göstermekte.

Şu an denemeleri devam eden Microsoft DreamWalker, şimdiden ilgi odağı olmayı başardı. Firmanın bu ekipmanları sadece bir sanal gerçeklik başlığı içerisinde toplaması mümkün olacak mı? Bilmek oldukça zor. Şimdilik sırt çantası ebatlarında bir ekipman seti taşımak gerekiyor. Çalışmaların uzun soluklu olacağı kesin.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu