Ana Sayfa Donanım MacBook Açılmıyor Sorununa 3 Etkili Çözüm Yöntemi

MacBook Açılmıyor Sorununa 3 Etkili Çözüm Yöntemi

MacBook Açılmıyor Sorununa 3 Etkili Çözüm Yöntemi

MacBook cihazınız açılmıyor, ekran görüntüsü alamıyorsanız bu içeriğimizde yer alan çözüm yöntemlerine göz atmalısınız. Bir MacBook kullanıcısı olarak ben de bu sorunla karşılaştım ve çözüm yöntemi konusunda elimde çok fazla bilgi bulunmuyordur. Apple destek ekipleri vb. tüm kanallara, web sitelere ulaşarak sorunun kaynağını ve çözüm noktasında yapılacak yöntemleri araştırdım.

Bu araştırma sonucunda edindiğim tecrübeleri, aynı sorunu yaşayan MacBook kullanıcılarıyla paylaşmaya karar verdim. İçeriğimizdeki her detayın çözüme yönelik bir adım olduğunu belirtmek isterim. Sözü fazla uzatmadan hemen ilk çözüm yöntemimizden başlayalım.

NVRAM – PRAM Sıfırlama: 1. Çözüm Yöntemi

NVRAM ve PRAM MacBooklarda yer alan geçici olmayan bir erişim belleğidir. MacBook’un bazı konfigürasyonları buradan saklanır ve kullanıcı tarafından herhangi bir işlem yapılmadığı sürece sürekli saklı kalmaya devam eder. Bu konfigürasyonlardan en önemlisi MacBook’un başlatılması için gerekli olan “Başlangıç ​​Diski” olmaktadır. Eğer burada bir karmaşıklık söz konusu olursa MacBook sağlıklı olarak başlatılamaz.

NVRAM ve PRAM Belleğini Sıfırlamak:

NVRAM – PRAM Sıfırlama: 1. Çözüm Yolu

 • MacBook cihazınızı tamamen kapatın.
 • Cihazın tamamen kapandığından emin olduktan sonra Güç tuşuna basıp, ardından hemen bu kombinasyonları sağlayın: Option > Command > P > R
 • Bu kombinasyonları yaklaşık 20 Saniye boyunca uygulamanız gerekmektedir.
 • Başlatma sesi olan MacBook cihazlarda 20 Saniye yerine iki defa başlatma sesi gelene kadar bu işlem sağlanmalıdır.

NVRAM ve PRAM sıfırlama işlemi sonrası MacBook cihazın açılmama sorununu tekrar değerlendirin. Eğer sorun çözülmediyse diğer çözümlere göz atmaya devam edin.

SMC (Sistem Yönetim Denetleyicisi) Sıfırlama: 2. Çözüm Yöntemi

Bu sorunu yaşadığımda Apple destek ekiplerinin ilk önerdiği konu SMC sıfırlama işlemi olmuştu. SMC MacBook’un istikrarlı ve stabil çalışması için görev gören en önemli birimlerden biridir. Güç, USB, Pil, Fanlar ve daha birçok önemli donanımın/ birimin kontrolünü ve işlevini yönetmektedir. Bu sebepten çözüm noktasında uygulanacak en önemli işlemdir.

T2 Çipli Cihazlarda SMC Sıfırlama:

 • MacBook cihazınızı kapatın.
 • Cihazın güç düğmesine 10 Saniye boyunca basılı tutun.
 • İşlemin ardından birkaç saniye bekledikten sonra MacBook cihazınızı çalıştırın.

Yukarıda işlem SMC sıfırlama işlemi için yeterli olmadıysa aşağıdaki diğer adımlara geçiş yapın.

SMC (Sistem Yönetim Denetleyicisi) Sıfırlama: 2. Çözüm Yolu

 • MacBook cihazınızı kapatın.
 • Kontrol ↑ > Option (Alt) > Shift tuşlarına 7 Saniye boyunca basılı tutun.
 • 7 saniye sonrasında yukarıdaki tuşlara ek olarak “Güç” tuşuna da basın.
 • Tüm tuşlara 7 saniye boyunca basılı tutmaya devam edin.
 • 7 saniye sonrasında tüm tuşları bırakın ve birkaç saniye sonra MacBook cihazınızı çalıştırın.

Diğer Çıkarılabilir Pili Olmayan (bkz.) MacBook Modellerinde SMC Sıfırlama:

 • MacBook cihazınızı kapatın.
 • Shift > Kontrol ↑ > Option (Alt) tuşuna basılı tutup, sonrasında Güç tuşunu da dahil edin.
 • Tüm bu 4 tuşa 10 Saniye boyunca basılı tutmaya devam edin.
 • Gerekli süreyi tamamladıktan sonra birkaç saniyenin ardından MacBook cihazınızı çalıştırın.

macOS’u Yeniden Yüklemek: 3. Çözüm Yöntemi

Yukarıdaki tüm yöntemlerin ardından sorun devam ediyorsa, son seçenek macOS’u yeniden yüklemektir. Yazılımsal sorunların tamamen ortadan kalkması için bu yönde bir işlem sağlayabilirsiniz. Kurulum adımlarına geçmeden bazı uyarılarda bulunmak istiyoruz;

Kurulum Öncesi Uyarılar:

 • Belirttiğimiz kurulum adımları uygulandığı sürece veri kaybı yaşanmaması gerekmektedir. Fakat bu kesin veri kaybı yaşanmayacak anlamına gelmez. Bu sebepten bu durumu gözeterek bu işlemi sağlayınız.
 • Kurulum sürecine başlamadan önce konumunuzu modeme yakın tutun. Bu işlemin daha hızlı ve sağlık olarak gerçekleşmesini sağlayacaktır.
 • Cihazınız adaptöre bağlı olması gerekmektedir. Özellikle Pil devri yüksek MacBook cihazlarda bu kesinlikle yapılmalıdır.

Kurulum Aşamaları:

 • MacBook cihazınızı kapatın.
 • Cihazınızı başlatın ve hemen sonrasında Komut + R tuşlarına aynı anda basın.

macOS Kurtarma Ekranı Dil Seçimi

 • Bir süre bekledikten sonra karşınıza kurtarma ekranı gelecektir. Buradan dil seçimini sağlayıp, ileri butonuna tıklayın.

macOS Wi-Fi Seçimi

 • Ardından ekranın sağ üst köşesinde yer Wi-Fi simgesinden cihazınızı internete bağlayın.

macOS İzlenceleri

 • İnternet bağlantısını sağladıktan sonra “macOS’i Yeniden Yükle” seçeneğine tıklayın.

macOS Kurtarmayı Başlat

 • Gelen ekranda yer alan “Sürdür” butonu ile kurulum işlemine başlayabilirsiniz.

Kurulum süresi Wi-Fi (İnternet) ve sistem özelliğinize bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Bu sürede cihazınızın ekranını kapatmamalı ve adaptörün prize takılı olduğundan emin olmalısınız.

Kurulum işleminin sonunda yazılımsal tüm hatalar ortadan kalkacaktır. Eğer kurulum sonrası MacBook halen açılmıyorsa cihazın donanımsal olarak incelenmesi gerekir. Diğer başlığımızda bu konuda bazı detayları sizlere aktardık.

MacBook Tamamen Açılmıyorsa Sorunun Kaynağı Bu Olabilir

Sorunun yazılımsal boyutunu incelemenin yanı sıra donanımsal boyutunu da değerlendirmek gerekir. Tamamen açılmayan bir MacBook genellikle bataryadan dolayı bu sorunu sergiler. Batarya kullanım ömrü tamamlanmış cihazlarda bu sorun sıklıkla yaşanmaktadır. Eğer MacBook cihazınız maksimum Pil devir sayısına ulaştıysa bu sorun kaçınılmazdır.

Maksimum Pil devir sayıları ise MacBook cihazın modeline ve yılına göre değişiklik göstermektedir. Genellikle bu; 1000 ve 500 döngü sayısında olmaktadır.

Bunun haricinde sıvı temas gibi durumlarda MacBook’un tamamen açılmamasına sebep olacaktır. Özellikle ıslak havlu tarzı temizlik ürünleri ile cihazı temizlemek bu soruna sebebiyet vermektedir. Bu durumu daha önce bir MacBook cihazında deneyimleyen biri olarak sonucun cihazın tamamen açılmamasıyla sonuçlandığını aktarmak isterim. Bu gibi donanımsal sorunlar için Apple yetkili servislerinden destek alabilirsiniz.

Uzun yıllar boyunca bilişim şirketlerinde faaliyet gösterdikten sonra, teknoloji, bilgisayar, webmaster konularında edindiğim bilgi ve birikimlerimi burada sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bu platform içerisinde sizlere, önemli bulduğum konularda kaliteli içerikler üretmeye çalışıyorum. Dilerseniz paylaştığım içerikler hakkında yorum yazarak hem görüşlerinizi belirtebilir hem de bana destek olabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin