Ana Sayfa Teknoloji Lenovo Hangi Ülkenin Markasıdır? Kurucusu Kim?

Lenovo Hangi Ülkenin Markasıdır? Kurucusu Kim?

Lenovo

Lenovo, elektronik eşyaların yani bilgisayar ve akıllı telefonların donanımlarını üreten Çinli bir şirkettir. Çin’in Markası Lenovo, ana merkez olarak 1984 yılında Pekin şehrinde kurulmuştur. Öncelikle Legend Grup LTD adıyla kurulan şirket daha sonrasında hisselerle satılarak Çin’in farklı pazarlarında yer aldı. Lenovo’nun kurucusu Liu Chuanzhi’dir ve sloganı ise “Innovation Never Stands Still.” yani “Yenilik asla yerinde durmaz.” anlamına gelir. Lenovo’nun kurumsal kampüsü Pekin’de yer alsa da Morrisville, Kuzey Karolina gibi eyaletlerde de bulunarak ABD ve Singapur’da genel merkezleri vardır. Dünya çapında hizmet veren Lenovo üretim yerleri olarak da Çin, Singapur ve ABD vardır.

Lenovo Ürünleri Nelerdir?

2014 yılında belirtilen kaynaklarda 60.000’den fazla çalışanı olan dünya geneline ürün satımı yapan Lenovo’nun pek çok elektronik ürünleri bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla:

 • Akıllı Telefon
 • Masaüstü Bilgisayar
 • Sunucu
 • Dizüstü Bilgisayar
 • Tablet Bilgisayar
 • Notebook
 • Yazıcılar
 • Tarayıcı
 • Televizyon
 • İş İstasyonları
 • Çevre Birimleri
 • Bilgisayar Monitörleri

Elbette sadece bu elektronik ürünlerin üretilmesi olmamakla birlikte, üretilen Lenovo ürünlerinin donanımları ve gerekli parçaları da üretilir. Yani yaşanacak herhangi teknik bir sorun karşısında temin edilebilir Lenovo ürünleri vardır. Lenovo ürünleri arasında en çok satış yapan ürün ise akıllı telefonlardır.

Lenovo Sponsorluğu

Dünya çapında satış yapmasından ve 2015 yılında hesaplanan 46.296 milyar gelirinden hareketle Lenovo sponsor oluşundan bahsedebiliriz. Pek çok büyük şirketlerin yaptığı gibi tanıtımlarını daha geniş alanlara duyurmak isteyen Lenovo şirketi, sponsorluk da yapmıştır.

Özellikle dikkat çekici ve öne çıkan detayları yakalamaya çalışan Lenovo, 2008 Yaz Olimpiyat Oyunlarının ana sponsoru olmuştur. Hatta genel olarak Formula 1’in de ana sponsorudur. Formula 1’den daha çok 2008 Yaz Olimpiyat Oyunlarındaki sponsorluğu ön plana çıkmıştır. Tüm dünya çapında reklam yapabilmesi de Lenovo ürünlerinin satışının her yere ulaştığının bir göstergesidir.

Türkiye’de Lenovo Ürünleri

Ürünlerinin dünya pazarında satılması ile birlikte Türkiye’de de belli bir oranda Lenovo pazar payı bulunur. Özellikle Lenovo bilgisayar satımlarında Türkiye’de büyük kazanç sağlar. Hatta yapılan hesaplamalarda Türkiye’de yaklaşık olarak 2015 yılında 18,2 oranında Lenovo satışlarının Pazar payı olmuş ve satış listelerinde ilk sıraya yerleşmiştir.

Uzun yıllar boyunca bilişim şirketlerinde faaliyet gösterdikten sonra, teknoloji, bilgisayar, webmaster konularında edindiğim bilgi ve birikimlerimi burada sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bu platform içerisinde sizlere, önemli bulduğum konularda kaliteli içerikler üretmeye çalışıyorum. Dilerseniz paylaştığım içerikler hakkında yorum yazarak hem görüşlerinizi belirtebilir hem de bana destek olabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin