Donanım

Laptop’ta Touchpad Nasıl Kapatılır?

Bilindiği üzere bütün laptoplarda, fareye ihtiyaç duymadan imleci kontrol edebilmemiz için touchpad bulunmaktadır. Böylece kısa süreli işlerimizi herhangi bir masaya ya da düzeleme ihtiyaç duymadan bilgisayarı kucağımıza alarak kolayca halledebiliriz. Ancak yine de uzun süreli laptop kullanımında çoğu kişi mouse (fare) kullanmayı tercih etmektedir. Elbette fare touchpad’e göre kullanım açısından daha hızlı daha pratik ve daha ergonomiktir.

Bunun yanı sıra laptop’ta oyun oynayanlar için de oldukça işlevseldir. Fare kullananlar için “laptop’ta touchpad nasıl kapatılır?” sorusunun cevabını bilmek oldukça önemlidir. Çünkü klavye kullanırken farkında olmadan touchpad’e dokunmak, istemediğimiz işlemler yapmamıza sebep olabilir. Bu makalemizde sizlere laptop touchpad kapatma işlemini gerçekleştirebileceğiniz 2 farklı yöntem önereceğiz.

Klavyeyle Touchpad Kapatma

Bilgisayarınızdaki birtakım fonksiyonları çalıştırmak için ve touchpad kapatma işlemini yapmak için “Fn” tuşuyla birlikte F1, F2, F3, F4 vb. tuşları kullanabilirsiniz. Örneğin:

Laptop’ta Touchpad Nasıl Kapatılır?

Bu görseldeki klavyede, alt tarafta “Fn” tuşu, üst taraftaysa üzerinde touchpad işareti olan “F5” tuşu bulunmaktadır. Bu durumda Fn tuşuna basılı tutarak F5 tuşuna bastığınızda touchpad kapanacaktır. Bu işlemi tekrarladığınızda ise touchpad tekrar aktif hale gelecektir.

Siz de laptop klavyenizin üst kısmındaki F1, F2, F3 vb. fonksiyon tuşlarını inceleyerek, bu tuşlarda touchpad işareti olup olmadığını kontrol edebilir ya da Fn tuşuna basılı tutarak, laptop touchpad kapatma işlemi için bütün fonksiyon tuşlarını deneyebilirsiniz.

Fare Ayarlarından Touchpad Kapatma

Bilgisayarımızdan, fare ve dokunmatik yüzey ayarları bölümüne girerek de touchpad kapatma işlemini yapabiliriz. Bu işlem için:

Laptop’ta Touchpad Nasıl Kapatılır?

  • Öncelikle başlat çubuğunda yer alan arama bölümünden “Fare ve Dokunmatik” yazarak aratın ve karşınıza çıkan “Fare ve Dokunmatik Yüzey Ayarları” seçeneğine tıklayın.

Laptop’ta Touchpad Nasıl Kapatılır?

  • Daha sonra, açılan pencerenin alt kısmında bulunan “Ek Fare Seçenekleri” seçeneğiyle devam edin.

Laptop’ta Touchpad Nasıl Kapatılır?

  • Son olarak, açılan pencerenin orta bölümünde bulunan “Harici USB İşaretleme Aygıtı Eklendiğinde Dahili İşaretleme Aygıtını Devre Dışı Bırak” seçeneğinin yanındaki kutucuğu işaretleyerek “Uygula” butonuna tıklayın. Böylece bilgisayarınıza fare taktığınızda touchpad otomatik olarak devre dışı kalacaktır.

Böylece “laptop’ta touchpad nasıl kapatılır?” adlı makalemizin sonuna geldik. Sizlere önerdiğimiz her iki yöntemle de touchpad kapatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu