Anasayfa » Donanım » Laptop Batarya Işığı Yanıp Sönüyor

Laptop Batarya Işığı Yanıp Sönüyor

Laptop Batarya Işığı Yanıp Sönüyor

Genelde kırmızı veya turuncu renkte olan batarya ışığının yanıp sönmesi laptop’ta bir sorun olduğuna işaret eder. Bu sorunsa laptopunuzun şarj bağlantısının sürekli olarak kopmasıdır. Böyle bir durum laptopunuzda performans düşüşüne, donmalara, takılmalara sebep olabilir. Dolayısıyla batarya ışığınızın sürekli olarak yanıp sönmesi durumunda sorunun çözümü için yapmanız gereken ilk şey laptop bataryasını kontrol etmek olmalıdır. Kontrol için:

  • Öncelikle bataryanız doluyken bilgisayarınızın şarj adaptörünü prizden çekin.
  • Daha sonra laptopunuzu açarak bataryası bitene kadar kullanın.

Yukarıdaki adımları uygulayarak laptopunuzun batarya performansını test edebilirsiniz. Eğer batarya çok kısa bir süre içinde hızla biterse bu laptop batarya ışığı yanıp sönme sorununun bataryadan kaynaklı olduğu anlamına gelecektir. Eğer böyleyse yapabileceğiniz en iyi şey laptopunuzun orijinal bataryasını satın almak ve mevcut bataryanızı değiştirmek olacaktır. Ancak böyle bir durum söz konusu değilse ve bilgisayarınızın bataryası normal bir zaman aralığında bittiyse (Genelde 1-2 saat arası olmakla beraber laptop modeline göre bu süre uzayabilir) sorun batarya kaynaklı değildir. Şimdi sizlere bu gibi durumlarda uygulayabileceğiniz çözüm yöntemleri sunacağız.

Çözüm Yöntemi 1

Bu çözüm yöntemini uygulamak için bataryayı ve şarj adaptörünü laptopunuzdan çıkardıktan sonra:

  • Laptop’un güç düğmesine yaklaşık 15 saniye kadar basılı tutun.
  • Bu işlemi 3-4 defa tekrar edin.
  • Son olarak bataryanızı ve şarj adaptörünüzü laptop’a takın.

Böylece laptop bataryanız düzgün bir şekilde şarj olacak ve batarya ışığının yanıp sönmesi sona erecektir. Ancak bu yöntem de sonuç vermediyse önerdiğimiz diğer çözüm yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Çözüm Yöntemi 2

Eğer laptop şarj adaptörünüz aşırı ısındıysa bu da batarya ışığının yanıp sönmesine sebep olabilir. Böyle bir durumda yapmanız gerekenler son derece basit.

  • Laptopunuzu kapatarak bataryanızı ve şarj adaptörünüzü çıkartın.
  • Şarj adaptörü tamamen soğuduktan sonra bataryanızı takarak tekrar şarj edin.

Bu sayede yanıp sönen batarya ışığı düzelecektir. Ancak şarj adaptörünüz yeniden ısındığında sorun tekrar edebilir. Bu yüzden böyle bir durumla karşılaşmamak için bilgisayarınızı daha soğuk bir ortamda kullanmayı veya adaptörünüzü soğuk metal bir yüzeyin üzerine koymayı deneyebilirsiniz.

Çözüm Yöntemi 3

Sizlere önereceğimiz son yöntem laptop bataryasını tamamen deşarj etme yöntemidir. Bu yöntemde:

  • Şarj adaptörünüzü çekin ve laptopunuza USB aracılığıyla şarj olabilen herhangi bir cihaz takın.
  • Bataryanız tamamen bitene kadar bekleyin.
  • Laptop bataryası bittikten ve kapandıktan sonra USB aracılığıyla bağladığınız cihazı yaklaşık 1 saat daha laptop’a bağlı tutun.

Bu yöntemle bilgisayarınızın bataryası tamamen deşarj olacaktır. Deşarj işlemini tamamladıktan sonra şarj adaptörünüzü takarak laptopunuzu açabilirsiniz. Artık laptop batarya ışığı yanıp sönmeyecek ve laptop düzgün bir şekilde şarj olacaktır.

Yazar Mehmet Karaman

Uzun yıllar boyunca bilişim şirketlerinde faaliyet gösterdikten sonra, teknoloji, bilgisayar, webmaster konularında edindiğim bilgi ve birikimlerimi burada sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bu platform içerisinde sizlere, önemli bulduğum konularda kaliteli içerikler üretmeye çalışıyorum. Dilerseniz paylaştığım içerikler hakkında yorum yazarak hem görüşlerinizi belirtebilir hem de bana destek olabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.