Donanım

Laptop Batarya Işığı Yanıp Sönüyor

Genelde kırmızı veya turuncu renkte olan batarya ışığının yanıp sönmesi laptop’ta bir sorun olduğuna işaret eder. Bu sorunsa laptopunuzun şarj bağlantısının sürekli olarak kopmasıdır. Böyle bir durum laptopunuzda performans düşüşüne, donmalara, takılmalara sebep olabilir. Dolayısıyla batarya ışığınızın sürekli olarak yanıp sönmesi durumunda sorunun çözümü için yapmanız gereken ilk şey laptop bataryasını kontrol etmek olmalıdır. Kontrol için:

 • Öncelikle bataryanız doluyken bilgisayarınızın şarj adaptörünü prizden çekin.
 • Daha sonra laptopunuzu açarak bataryası bitene kadar kullanın.

Yukarıdaki adımları uygulayarak laptopunuzun batarya performansını test edebilirsiniz. Eğer batarya çok kısa bir süre içinde hızla biterse bu laptop batarya ışığı yanıp sönme sorununun bataryadan kaynaklı olduğu anlamına gelecektir. Eğer böyleyse yapabileceğiniz en iyi şey laptopunuzun orijinal bataryasını satın almak ve mevcut bataryanızı değiştirmek olacaktır.

Ancak böyle bir durum söz konusu değilse ve bilgisayarınızın bataryası normal bir zaman aralığında bittiyse (Genelde 1-2 saat arası olmakla beraber laptop modeline göre bu süre uzayabilir) sorun batarya kaynaklı değildir. Şimdi sizlere bu gibi durumlarda uygulayabileceğiniz çözüm yöntemleri sunacağız.

Çözüm Yöntemi 1

Bu çözüm yöntemini uygulamak için bataryayı ve şarj adaptörünü laptopunuzdan çıkardıktan sonra:

 • Laptop’un güç düğmesine yaklaşık 15 saniye kadar basılı tutun.
 • Bu işlemi 3-4 defa tekrar edin.
 • Son olarak bataryanızı ve şarj adaptörünüzü laptop’a takın.

Böylece laptop bataryanız düzgün bir şekilde şarj olacak ve batarya ışığının yanıp sönmesi sona erecektir. Ancak bu yöntem de sonuç vermediyse önerdiğimiz diğer çözüm yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Çözüm Yöntemi 2

Eğer laptop şarj adaptörünüz aşırı ısındıysa bu da batarya ışığının yanıp sönmesine sebep olabilir. Böyle bir durumda yapmanız gerekenler son derece basit.

 • Laptopunuzu kapatarak bataryanızı ve şarj adaptörünüzü çıkartın.
 • Şarj adaptörü tamamen soğuduktan sonra bataryanızı takarak tekrar şarj edin.

Bu sayede yanıp sönen batarya ışığı düzelecektir. Ancak şarj adaptörünüz yeniden ısındığında sorun tekrar edebilir. Bu yüzden böyle bir durumla karşılaşmamak için bilgisayarınızı daha soğuk bir ortamda kullanmayı veya adaptörünüzü soğuk metal bir yüzeyin üzerine koymayı deneyebilirsiniz.

Çözüm Yöntemi 3

Sizlere önereceğimiz son yöntem laptop bataryasını tamamen deşarj etme yöntemidir. Bu yöntemde:

 • Şarj adaptörünüzü çekin ve laptopunuza USB aracılığıyla şarj olabilen herhangi bir cihaz takın.
 • Bataryanız tamamen bitene kadar bekleyin.
 • Laptop bataryası bittikten ve kapandıktan sonra USB aracılığıyla bağladığınız cihazı yaklaşık 1 saat daha laptop’a bağlı tutun.

Bu yöntemle bilgisayarınızın bataryası tamamen deşarj olacaktır. Deşarj işlemini tamamladıktan sonra şarj adaptörünüzü takarak laptopunuzu açabilirsiniz. Artık laptop batarya ışığı yanıp sönmeyecek ve laptop düzgün bir şekilde şarj olacaktır.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

39 Yorum

 1. Merhaba son zamanlarda leptopum şarj almasına rağmen şarjı hızla tüketiyor ve kapanıyordu bir şekilde hallediyordum 15dk felan bekleterek adaptörü takıyordum oluyordu bu kez yine aynı sorun oldu leptop kapandı ama artık açılmamaya başladı önceden adaptörü taktığımda kırmızı ışık hep sabit dururdu şimdi 5 saniye yanıp sönüp 5 sn dolunca hiç ışık yanmıyor söylediğiniz her yöntemi denedim yine aynı ne yapmam gerekiyor leptop eski denizci leptobu batarya nalları dikmiş olabilir mi acaba ne yapmam gerekiyor yeni batarya mı alayım yoksa tamire mi götüreyim yardımcı olursanız çok müteşekkir olurum

  1. Merhaba, normalde batarya olmadan da adaptör yardımıyla açılabilmesi gerekir. Fakat sanırım batarya cihazın açılmasına müsaade vermiyor. Bu durumda yetkili servisten hizmet almanız çok doğru bir karar olacaktır.

 2. Merheba benim laptopum acer 1 sene olmadı alalı şarja takıyorum %55 e kadar doluyor sonra pil ışığı turuncu yanıp sönüyor sorunu ne acaba lütfen yardımcı olun.

 3. Çok teşekkür ederim 1. Çözüm yöntemi işe yaradı

 4. Toshiba laptopum var bilgisayarcıya bakım temizlik yapması için verdim işlem bittikten sonra evde adaptörü taktığım zaman turuncu ışık yanıp sönmeye başladı.

 5. Hp laptopum şarjda iken birden kapandı şarja taktim ama açmaya tuşuna bastığımda kırmız bir ışık yanıp sönmeye başladı bunun sebebi nedir?

 6. Merhaba, Şarja takınca şarj yerindeki ışık sarı oldu sonra beyaz oldu bilgisayar açılmıyor neden acaba

 7. Merhaba toshiba satellite L775 Model bilgisayarım var şarj adaptörünü ve bataryasını taktığım zaman hiç bir şekilde ışık yanmıyor başlat tuşuna bastığımda durum ışıklarından biri 5 defa kırmızı yanıp sönüyor, şarj adaptörünü çıkardığımda da değişen bir şey olmuyor yardımcı olursanız sevinirim.

 8. Merhabalar,

  Yukarıdaki yöntemlerin hemen hepsini denedim. Hatta 1. ve 2. yöntem Beni bir hafta idare etti. Çözüm önerileriniz için Teşekkür ederim. Bir hafta sonunda sorun devam edince birde batarya aldım. Lazım olursa diye şarj soketini de beraberinde sipariş ettim. Gerek te olmadı. Yeni bataryada da aynı sorunların devam etmesi, sorunun başka bir yerde olma olasılığını düşündürdü. Evet sonunda sorunu çözdüm. Hiç bu kadar basit bir sorun olacağını tahmin bile edemezsiniz. Üçlü prizin toprak hattının bilgisayarın fişine temas eden yeri kapkara olmuş(oksitlenmiş). Temizledikten sonra sorun çözüldü. Ödülüm de 3 yedek batarya oldu:-)

 9. Merhaba benzer sorun bende de var anlamadığım için aynı şeyi tekrar edebilirim kusura bakmayın. Samsung R520 bilgisayarım şarj ışığı kırmızı kısmen de yeşil yanıp sönüyor. Bataryasız da çalışmıyor. Yeşil şarj ışığı yanıyor ama açılmıyor. Yardımcı olabilir misiniz lütfen.

 10. Merhaba, bilgisayar 3 senelik çok fazla olmadı alalı. HP marka işim gereği sürekli bilgisayarda olduğum için şarjda kullanıyorum, yaklaşık 3-4 aydır prizden çıkarttığım zaman 5 dk içersin de şarjı olmasına rağmen kapanıyordu ve sonrasında şarjda olmasına rağmen ışık yanıp sönüyor. İki hafta oldu bu sorun olalı iki kere kapandı. Nerde sorun olduğunu öğrenebilirsem ve ne yapmam gerektiğini çok sevinirim.

 11. Merhaba. Benim de laptopum dell şarj aleti veya sokette bir problem yok ama beyaz ışık yanıp sönüyor ve şarj aletini çıkardığım zaman gidiyor ışık.

 12. Acer marka laptopumu yaklaşık 8-9 yıldır kullanmaktayım. Batarya ölü ve prize takılı kullanıyorum ama şöyle bir sorunum var. Bazen pc şarj almayı kesiyor ve güç tuşu yanıp yanıp sönüyor eğer bu süre zarfında şarj girişini pc den çıkarmazsam pc kapanıyor ama girişi çıkarıp 5-10 saniye bekledikten sonra takarsam sorun düzeliyor. Bu arada adaptörden duyulacak şekilde bir cızırtı geliyor. Acaba sorun adaptörde mi adaptörü değiştirmem sorunu çözer mi?

 13. Merhaba ben Acer markalı laptopumu 8-9 yıldır kullanıyorum. Geçen ay bir bilgisayarcıda ssd termal macun ve fan temizliği yapıldı. Şöyle bir sıkıntım var laptopumun bataryası ölü ve şarjda kullanıyorum. Ama bazen power tuşu yanıp yanıp sönüyor bu süre zarfında şarj girişini laptoptan çıkmazsam PC kapanıyor. Ama çıkarıp geri takarsam düzeliyor acaba adaptörde mi bir sıkıntı var ?

 14. Merhaba. Benim lenovo g570 laptopum açılmıyor şarj ışığı kırmızı renkte yanıp sönüyor şarjdayken denedim bataryası yokken denedim ama açamıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

 15. Merhaba, asus notebook şarj adaptörünün ışığı yeşil ve kırımızı yanıp sönüyor ayrıca şarja bağlı olmasına rağmen şarj düzeyi %39 un ne üstüne çıkıyor ne de iniyor birde kendi kendine şarjı bitmemesine rağmen birkaç kez kapandı ne yapmalıyım.

 16. İyi günler. Benim de laptopumun fan temizliğini yaptıktan sonra batarya sorunum ortaya çıktı. Laptopum elektriğe takılı olmadan çalışmıyor ve sürekli turuncu şarj ışığı yanıp sönüyor. Batarya sağlamdı. Herhangi bir bağlantının yanlış takılması bunu yapabilir mi? Bir de anakartta tornavida ile çok ince bir çizik oluştu. Bu da böyle bir duruma neden olabilir mi? Cevap verirseniz çok memnun olurum teşekkürler.

  1. Merhaba, fan temizliği sırasında parçalara ayırdığınız donanımlara zarar vermeniz veya bağlantı noktalarını doğru yapmamanız ya da unutmanız bu soruna sebebiyet verebilir. Özellikle yorumda da belirttiğiniz gibi anakart yüzeyinde yapılan en ufak bir zarar, veri yolu akışına zarar verecektir.

 17. Merhaba benim laptopum şarj almıyor. Laptop bataryası takılıyken şarj adaptörünü taktığım zaman şarj ışığı kırmızı yanıp sönüyor sorun nedir acaba ?

  1. Merhaba, büyük ihtimalle bataryanız ömrünü tamamlamıştır. Genellikle sergilediği tepki bu. Bunun dışında bataryanızın bilgisayara tam olarak takılı olmasına dikkat edin. Ufak bir temassızlıkta bu soruna sebebiyet verebilir.

 18. Laptopum normal kullanırken (batarya takılıyken) bir süre sonra elektrik sürekli git gel yapıyor ve kapanıyor. Açmaya çalıştığımda ise belli bir sure açılmıyor. Bataryayı sokup direkt prize bağlı iken de belli bir sure sonra kapanıyor ve hemen açılmıyor power ışığı yanıp sönüyor. Servisine yollamama rağmen anakartta, sarj aletinde ve sarj giriş yerinde herhangi bir problem bulamadılar. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

  1. Merhaba, belirttiğiniz vaka kesinlikle donanımsal bir arızayı göstermektedir. Bu anakartta olabilir, şarj cihazı da. Böyle bir durum başıma gelse ve kesik kesik kesintiler söz konusuysa ilk bakacağım yer bilgisayarın şarj soket girişi olurdur. Bu yer zamanla yıpranmakta ve en ufak titreşimde, yer değişiminde, kesintiye uğramamaktadır. Bunun haricinde yapacağım ikinci durumda aynı şarj adaptörüne erişip test etmek olacaktır. Size tavsiyem bu gibi durumları göz önünde buldurup, yetkili servise tekrar başvurmanız.

 19. Merhaba,

  Şarjı takılı durumda şarj alıyor olarak gözüküyor doluluk oranı da yükseliyor fakat kırmızı ışık 5 saniyede bir sönüp duruyor bu işlem olurken adaptörden çok ince ses geliyor bu şarj soketine zarar verir mi?

  1. Merhaba, tabii ki zarar verir. Adaptörü ilgili servislerde kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Bu şekilde kullanım sağlamayın.

 20. Merhaba, bilgisayarımın şarj cihazı ve bataryası takılı fakat şarj aletini çıkardığım anda kapanıyor. Ayrıca batarya ışığı bir turuncu bir beyaz yanıyor. Problem yok iken sadece beyaz yanardı. Bilgisayar modelim Dell. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Merhaba, eğer uzun yıllar cihazınızı kullanıyorsanız, batarya ömrünü tamamlamış olabilir.

   1. Eğer batarya ömrünü tamamlasaydı 1 hafta öncesine kadar 1.30 saat idare etmeyeceğini düşünüyorum. Yani 1 hafta öncesine kadar hiç bir problem yoktu. Bir de bilgisayar açılırken bir hata veriyor. Çevirisi şöyle: Batarya tanınmıyor. Sistem bataryanızı şarj edemeyecek. Bilginiz var mıdır?

    1. Kaç yıldır bilgisayarınızı kullanıyorsunuz? Buna göre yorum yapalım. “Bir de bilgisayar açılırken bir hata veriyor. Çevirisi şöyle: Batarya tanınmıyor.” İşte belirttiğim konuda bu. Batarya artık işlevini yitirdiği için ya istendik performansı göstermiyor ya da tamamen çalışmıyor.

     1. Yaklaşık 5-6 senedir :) Sanırım batarya görevini tamamladı. Tahtalı köy yolcusu. Tekrardan ilgilendiğiniz için teşekkür ediyorum.

      1. Sanırım :) Rica ederiz, ne zaman ihtiyacınız olursa tekrar buradayız…

       1. Selamun aleyküm ya benim toshiba bilgisayarım açılmıyor ve ekran yeşil renkte. Birde şarj ederken çıkan kırmızı ışık yanıp yanıp sönüyor. Lütfen bana yardımcı olun :((((

 21. Dizüstü bilgisayarım açılmıyor şarj ışığı beyaz yanıyor açma tuşuna basınca kırmızı oluyor beyaz olan şarj ışığı. Ne ses var ne açılma sadece şarj ışığı yanıyor fişe takınca çalışıyor fişe takmadan çalışmıyor hiç teşekkürler.

  1. Merhaba, Laptop’u sadece şarj cihazı ile başlatabiliyorsanız, bunun nedeni bataryanın arızalı veya ömrünü tükettiği olabilir. Tabii bu en yakın olasılık. Bunun haricinde batarya yerine tam oturmuyor olabilir. Son olarak ve en uzak ihtimal anakart taraflı sorunlardır. İlk bahsettiğimiz durumu değerlendirebilirsiniz…

 22. Ben bilgisayarımda da aynı sorunu yaşıyorum bilgisayarın bataryasını ve şarjını kestikten sonra güç düğmesine basıyorum 10 -15 saniye ve bunu 4 er defa yaptım bir işe yaramadı, bugün yeni batarya aldım ve hala şarja taktığım zaman şarj ışığı yanıp sönüyor bu konuyla ilgili birisi var mı yardımcı olabilecek.

  1. Merhaba, farklı bir şarj adaptörü ile deneme sağladınız mı? Eğer hayırsa; Bilgisayarınızın orijinal şarj adaptörüyle birebir uyumlu (Voltaj- Amper vb.) farklı bir şarj adaptörünü deneyip bize sonucu aktarabilir misiniz?

   1. Hp marka laptop 2-3 ay önce aldım neredeyse sürekli şarjda kullanıyordum cs go adlı oyunu falan oynuyordum bu sabah adaptörü takınca sarj yerinde turuncu ışık yanmaya başladı yeni model diye de altında pili gözükmüyor içinde sanırım servise falan mı vermem gerekiyor illa yoksa yapılabilecek bir işlem var mı? Pil ömrünü mü tamamladı anlamadım pek ama yardımcı olursanız sevinirim.

    1. Merhaba, 2-3 ay da pil ömrü tükenmez. Uzun süre şarjda kullanmanız bu soruna sebebiyet vermiş olabilir. Çözüm ise şarj cihazı olmadan çalışıyorsa eğer, bataryayı tamamen tüketene kadar çalıştırın. Ardından aynı şekilde bataryayı tam dolu olacak şekilde şarj edip tekrar şarj cihazı olmadan kullanın. Bu işlemi birkaç defa uyguladıktan sonra tam dolu ve şarj cihazı bağlı bir şekilde tekrar cihazı kullanmayı deneyin. Eğer sorun çözülmezse teknik servise başvurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu