İnternet

KYK Wi-Fi Ağına Giriş ve Çıkış Nasıl Yapılır?

Bilindiği gibi ülkemizde yaklaşık 700 bin üniversite öğrencisi KYK yurtlarında kalıyor. Devlet, yurtlarda kalan bu öğrencilerin internete erişebilmesi için KYK Wi-Fi ağlarını kullanıma sunuyor. Öğrenciler, yurt idaresiyle iletişime geçtikten sonra idare tarafından onlara verilen kullanıcı adı ve şifre sayesinde KYK Wi-Fi ağına giriş ve çıkış yapabiliyorlar.

Ancak birçok öğrenci ağa bağlanmakta, ağdan çıkış yapmakta veya daha farklı konularda birtakım sorunlarla karşılaşabiliyor. Böyle bir durumun varlığını fark ettiğimiz için bu yazımızda öncelikle KYK Wi-Fi ağına giriş ve çıkış nasıl yapılır? Sorusunu cevaplayacak, sonrasındaysa ağ giriş çıkışlarında yaşanan diğer sorunlara değineceğiz.

KYK Wi-Fi Ağına Giriş Yapma

KYK Wi-Fi Ağına Giriş ve Çıkış Nasıl Yapılır?

Yurt idaresiyle iletişime geçerek kullanıcı adı ve şifre edindikten sonra yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir:

  • Öncelikle telefonunuzun ya da bilgisayarınızın Wi-Fi bölümüne girerek mevcut ağları görüntüleyin (Telefonunuzda bu işlemi yapabilmek için öncelikle Wi-Fi’yi aktif etmeniz gerekmektedir).
  • Daha sonra listelenen Wi-Fi ağları arasından “KYKWIFI” ağını seçerek ağa bağlanın (Hangi yurtta olduğunuz fark etmeksizin KYK’nın bütün yurtlarında Wi-Fi ağının ismi KYKWIFI’dir).
  • Böylece cihazınız KYKWIFI ağına direkt olarak bağlanacak ve otomatik olarak kullanıcı adı ve şifre girebilmeniz için bir sayfa açılacaktır (Eğer bu sayfa açılmadıysa cihazınızdaki internet tarayıcısından https://wifiadmin.gsb.gov.tr/login.html adresine gidebilirsiniz).
  • Son olarak, açılan sayfada yer alan kullanıcı adı ve şifre bölümlerine idareden temin etmiş olduğunuz kullanıcı adını ve şifreyi girerek “Giriş” seçeneğine dokunun/tıklayın.

Bu sayede KYK Wi-Fi ağına giriş yapma işlemi tamamlanmış olacaktır.

KYK Wi-Fi Ağından Nasıl Çıkış Yapılır?

KYK Wi-Fi Ağına Giriş ve Çıkış Nasıl Yapılır?

KYK Wi-Fi ağından çıkış yapmak için birtakım hususlara dikkat edilmesi gerekir. Örneğin ağdan çıkış yapabilmek için KYK Wi-Fi ağından kopmamış olmanız gerekir. Eğer yurttan uzaklaştıysanız veya ağın kapsama alanının dışındaysanız ağdan çıkmanız mümkün olmaz. Çünkü KYK Wi-Fi ağından çıkmak için https://wifiadmin.gsb.gov.tr/ adresine gitmeniz gerekir.

Ancak bu adrese yalnızca KYKWIFI ağına bağlıyken ulaşabilirsiniz. Mobil bağlantı ya da başka bir Wi-Fi bağlantısıyla bu adrese ulaşabilmeniz mümkün değildir. Bu adrese gittikten sonra tek yapmanız gerekense karşınıza çıkan sayfadaki “Çıkış” butonuna tıklamak/dokunmak olacaktır.

KYK Wi-Fi Ağında Yaşanan Sorunlar

“Kullanıcı Aktif Değil” sorunu KYK Wi-Fi ağında sıklıkla karşılaşılan sorunlardan biridir. Bu sorunla karşılaşmanızın sebebi KYK’nın size tanıdığı aylık kullanım kotasını doldurmanız olabilir. Böyle bir durumda idareyle bağlantıya geçerek Wi-Fi hesabınızın tekrar kullanıma açılmasını sağlayabilirsiniz.

KYK Wi-Fi ağında yaygın olarak yaşanan bir diğer sorunsa “Giriş Hakkınızı Doldurdunuz” sorunudur. Bu sorunun sebebi KYK’nın size verdiği kullanıcı adı ve şifreyi aynı anda 1’den fazla cihazda kullanmanız olabilir. Örneğin aynı kullanıcı adı ve şifreyle hem bilgisayarınız hem de telefonunuz üzerinden KYKWIFI ağına giriş yapmanız bu sorunla karşılaşmanıza sebep olabilir.

Bu durumda yapmanız gereken KYKWIFI ağına yalnızca tek bir cihazla bağlı kalacak şekilde diğer cihazlardan çıkış yapmanızdır. Ancak sorunun ortadan kalkması için bu işlemi yaptıktan sonra bir süre beklemeniz gerekecektir.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu