Donanım

Kulaklık Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Teknolojinin hızla ilerlemesi ve toplumsal hayata hızla yayılması kulaklığın da kullanım alanını oldukça genişletmiş durumda. Artık bilgisayar kullanırken, müzik dinlerken hatta telefonla konuşurken bile kulaklığa ihtiyacımız olabiliyor. Dolayısıyla kulaklığımız bozulduğunda hemen yenisini almaya çalışıyoruz. Ancak bütçemize göre en iyi kulaklığı bulmak hiç de kolay olmuyor. Çünkü günümüzde o kadar çok marka ve model var ki bunlar arasında seçim yapmak bir hayli zor.

Bu durumu göz önünde bulundurduğumuzda kulaklık alırken nelere dikkat edilmeli? Sorusunun cevabının oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bundan daha önemli ve belirleyici olan kulaklığı hangi amaçla kullanacağınız ve kulaklıktan ne beklediğiniz oluyor.

Örneğin bilgisayarda online oyun oynayanlar için oyundaki bütün sesleri algılamak çok önemlidir. Müzik dinleyenler içinse ses kalitesi ve bas-tiz dengesi çok önemlidir. Bu iki farklı durum için kulaklık alırken nelere dikkat edilmeli? Sorusunun cevabı da farklıdır. Dolayısıyla dikkat edilmesi gereken hususlar da farklılık göstermektedir. Şimdi sizlere kulaklık alırken dikkat etmeniz gereken frekans aralığı (Hz), ses hassasiyet seviyesi (dB), Empedans değeri (Ohm) gibi değerlerin ne anlama geldiğini açıklayacağız.

Frekans Aralığı (Hz)

Kulaklık Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kulaklık alırken dikkat etmemiz gereken hususların başında frekans aralığı gelir. Çünkü kulaklığın frekans aralığı ne kadar geniş olursa “Bas ve Tiz” kalitesi o kadar fazla olacaktır. Örneğin frekans aralığı 6 Hz – 24000 Hz olan bir kulaklık, frekans aralığı 20 Hz – 22000 Hz olan bir kulaklıktan daha iyidir (Diğer özelliklerinin aynı olduğu düşünüldüğünde).

Bunun yanı sıra her sesin bir frekansı vardır ve frekans aralığının geniş olması kulaklığın frekans aralığı çok düşük ve çok yüksek sesleri de dinleyiciye iletebilmesi anlamına gelir. Bu durum da özellikle müzik dinlemeyi seven veya oyun oynayan kullanıcılar için oldukça önemlidir.

Ses Hassasiyet Seviyesi (dB) ve Empedans Değeri (Ohm)

Kulaklık Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ses hassasiyet seviyesi kulaklığın aldığı elektrik gücünü, ses gücüne dönüştürebilme yetisini gösterir. Dolayısıyla alacağınız kulaklığın dB değerinin yüksek olması sizin için avantajdır. Kulak içi kulaklıklarda genellikle 104 dB civarında değerlerle karşılaşılır ve bu yeterli bir değerdir. Daha yüksek dB değerlerinde ses yüksekliği artar. Ancak bu durum da yüksek ses sebebiyle kulağınızın zarar görmesine neden olabilir.

Empedans değeri (Ohm) kulaklık ve cihaz arasındaki ses gücü uyumunun sağlanması açısından dikkat edilmesi gereken bir değerdir. Dolayısıyla kulaklık almadan önce kulaklığı kullanmak istediğiniz cihazın veya cihazların ses çıkışı gücüne dikkat edin. Örneğin eğer alacağınız kulaklık 16 Ohm empedans’a sahipse ancak kullanacağınız cihazın ses gücü çıkışı 32 Ohm değerindeyse verimsizlik oluşacaktır. Sesi iletecek olan cihaz çok daha güçlü bir ses aktarabilecekken, kulaklığınızın ses gücünün daha düşük olması bu duruma engel olacaktır ve ses gücünü sınırlayacaktır.

Bu sayede sizlere frekans aralığı (Hz), ses hassasiyet seviyesi (dB), Empedans değeri (Ohm) gibi özelliklerin ne demek olduğunu açıklamış olduk. Artık kulaklık alırken bu değerleri inceleyerek bütçenize göre en iyi seçimi yapabilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu