Yazılım

Kotlin Nedir? Avantajları Neler?

Kotlin, özellikle mobil uygulama geliştirme noktasında sık sık gündeme gelmeye başladı. Bu alanda yavaş yavaş tercih edilmeye başlayan ana programlama dillerinden biri olma yolunda ilerlemesi Kotlin’e olan ilginin artmasını sağladı. Bu yazımızda da en basit şekilde Kotlin dilinin ne olduğundan ve nasıl avantajlar sağladığından söz edeceğiz.

Kotlin Nedir?

Kotlin; ilk olarak 2011 yılında ortaya çıkarılan ve JetBrains firması tarafından geliştirilen bir programlama dilidir. Statik bir kodlama dili olan Kotlin, Java Virtual Machine üzerinde çalışabilen bir programlama dili olarak da öne çıkmakta. Ayrıca bu dilin genelde Android uygulama geliştirme amaçlı olarak kullanıldığını da ekleyelim. Apple’ın kendi platformu için sunduğu Swift diliyle benzetebileceğimiz bir dil söz konusu.

Kotlin Nedir? Avantajları Neler?

Nasıl Avantajları Var?

Kotlin dilinin bu kadar yaygınlaşmasını ve bu derece öne çıkmasını sağlayan en önemli etken, Google tarafından aldığı destek. Google I/O konferanslarında da bu dile Google’ın destek verdiği açıklanmış ve dilin Android platformu için seçildiği söylenmişti.

Google’ın destek vermesi bile başlı başına bir artı olarak gösterilebilir. Bu hem Google imkanlarının kullanılabileceği hem de Android için tam destek verileceğini gösteriyor. Diğer artılardan da söz edelim.

Kod Satırları Çok Daha Az: Kotlin dilinde kullanılan kod satırlarının Java ile karşılaştırıldığı zaman çok daha az olduğunu ve bu sayede kodlama kısmında önemli bir avantaj sağlandığını söyleyebiliriz.

Bytecode’a Derlenir: Genel performansı oldukça yüksektir.

Sade ve Anlaşılır: Kodlamada kullanılan dil çok daha sade ve anlaşılır bir yapıya sahiptir. Komutlar daha nettir.

Öğrenmesi Kolay: Alanı belli ve komutlarının düzeni net olduğu için öğrenmesi biraz daha kolay bir dildir.

Daha Hızlıdır: Kodların daha kısa olması, derlenme hızını arttıran bir etken olarak gösterilir. Derlenme hızının yüksek olması da genel uygulama performansının daha yüksek olmasını ve daha hızlı uygulamalar sunulmasını sağlar.

Platform Desteği Fazladır: Sadece Android uygulamalar için destek verilmez. Bunun dışında JavaScript projelerinin geliştirilmesi, sunucu taraflı uygulamaların geliştirilmesi ve Native uygulamaların yapılması da mümkündür.

Artılarından söz ettikten sonra dilin Java ile olan ilişkisinden de söz etmek gerekiyor. Java, Android için en iyi dillerden biri olarak biliniyor. Haliyle bu konuda da farklı düşünceler var.

Kotlin Nedir? Avantajları Neler?

Java ile Kotlin Durumu

Aslında bakarsanız, Java ile Kotlin tam bağımsız gibi gözükse de birbirleriyle ilişki içerisinde olan dillerdir. Mesela diyelim ki Java ile geliştirdiğiniz bir proje var. Bu projenize Kotlin dili ile devam etmeniz mümkün. Java içerisinde Kotlin kullanmak, Kotlin içerisinde ise Java kullanmak mümkündür.

Ayrıca iki dilde de Java kütüphanelerini kullanabilirsiniz. Kısacası Kotlin dilini Java diliyle beraber ele almak çok önemli bir avantaj sağlayacaktır. İki dili bir arada kullanmak önemli bir artı sunar.

Kotlin konusunda merak edilenleri kısaca açıklamaya çalıştık. Yeni gelişen ama Google desteğiyle hızla büyüyen bir dilden söz ediyoruz. Özellikle Android platformu için sıkça tercih edilmeye başlayan bir dil söz konusu.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu