Teknoloji

Korsan Oyun Yüklü PS4 Sahibine Dava Açıldı

Korsan oyun, ülkemizde olduğu gibi diğer ülkelerde de sorun teşkil ediyor. Özellikle içerik üreticilerinin haklarını korumak adına kimi zaman ciddi adımların atıldığını görüyoruz. Nitekim ABD’de yaşanan yeni gelişme, bu duruma örnek teşkil ediyor. Konuyla ilgili çalışma yapan Sony, korsan oyun bulunduran PS4 kullanıcısına dava açtı. Eğer kazanan taraf Sony olursa karşı taraf ağır bir ceza alabilir.

Yüz binlerce Dolarlık Ceza Söz Konusu

Korsan Oyun Yüklü PS4 Sahibine Dava Açıldı

Belirtilenlere göre Sony’nin dava açtığı kişi, eBay üzerinde korsan oyun yüklü PS4 satışı gerçekleştiriyor. Hatta bu noktada verilen satılık ilanlarında korsan oyuna özendirici mesajların bulunduğuna dikkat çekiliyor. Şimdiye kadar korsan oyunla ilgili büyük bir adım atmayan Sony, anlaşılan ipleri eline almak istiyor. Zira şu anda eski sürüm PS4 konsolları kırılabiliyor ve böylelikle korsan oyun çalıştırabilir hale geliyor.

Sadece korsan oyun satışı yapmakla kalmayan söz konusu satıcı, ilanda yer verdiği açıklamalar neticesinde işin özendirici bir boyuta ulaşmasına yol açıyor. Bununla birlikte bu tarz ilanların artma ihtimali, korsan içerik kullanımının doğrudan artmasına kaynaklık edebilir.

Daha Önce Benzer Davalar Görüldü

Korsan Oyun Yüklü PS4 Sahibine Dava Açıldı

Konuya ilişkin adım atan ve dava açan Sony, karşılığında kişinin gereken cezayı almasını talep ediyor. Eğer mahkeme Sony lehine sonuçlanır ise ilanı veren kişinin tazminat ödemesi gerekecek. Bunun yanında daha ağır bir sonuç ile karşılaşılıp karşılaşılmayacağı ise elbette bilinmiyor. Daha önce korsan içerik ile ilgili özellikle ABD’de çeşitli davalar görülmüş, ağır yaptırımlar uygulanmıştı.

63 adet korsan oyunun yüklü olduğu konsolu satmaya çalışan kullanıcının ismi Blackcloak13 olarak geçiyor. Sony ise söz konusu kullanıcının ilanı üzerinden korsan oyun yüklü cihazı satın aldı ve konuya ilişkin kesin bir kanıtın var olmasını sağladı.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu