Yazılım

Kopyala – Yapıştır Çalışmıyor Sorunu ve Çözümü

Windows 10’un en temel işlevi yapılacak olan işlemin kısayollar aracılığıyla kolayca gerçekleştirilebiliyor olmasıdır. Bu sebeple çok zor gibi görünen bir işi sadece iki hamleyle çözebiliyorsunuz. “Kopyala – Yapıştır” özelliği de iki hamleyle gerçekleştirilebilen işlemler arasında yer alıyor. Bir yazıyı, kelime grubunu ya da dosyayı “CTRL + C” kombinasyonu ile kopyalayıp, “CTRL + V” kombinasyonu ile yapıştırarak dilediğiniz noktadan farklı bir noktaya taşıyabilirsiniz.

Her ne kadar durum böyle olsa da bazı zaman dilimlerinde sistemsel ya da yazılımsal hatalarla karşı karşıya kalma ihtimaliniz vardır. Herhangi bir sebepten kaynaklı olarak kopyala ve yapıştır işlevi çalışmıyorsa bu durumun birden çok sebebi olabilir. Bu sebepler arasında sorunun en temel kaynağı bozuk dosyalardır. “Kopyala – Yapıştır Çalışmıyor Sorunu ve Çözümü” için ne yazık ki sistemi yeniden başlatmak ya da sorun gidericiyi çalıştırmak gibi klasik çözümler işe yaramıyor.

Yöntem 1: Windows’u Güncelleme İşlemleriyle Başlayın.

Windows 10’da sistemsel hatalar kopyala – yapıştır çalışmıyor sorununun ortaya çıkmasındaki en temel sebeplerden biridir. Bu hatalar için “Microsoft” anlık çözümler oluşturarak yeni güncelleştirmeler gönderiyor. “Windows Güncelleştirmeleri” aracını kullanarak güncellemeleri tamamlayın.

 • Başlat” menüsüne tıklayın.
 • Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik” yolunu takip edin.
 • Güncelleştirmeleri Denetle” butonuna dokunun.
  Güncelleştirmeleri Denetle

Bu noktada eğer ki kopyala – yapıştır sorunun çözümü için herhangi bir güncelleme gönderilmişse, ilgili güncelleme indirilecek ve otomatik olarak kurulum tamamlanacaktır.

Yöntem 2: “Windows Defender” ve “Virüs Programı” Niteliği Olan Koruma Kalkanlarını Kapatın.

İş için ya da günlük kullanım için sahip olduğunuz bilgisayarın güvenliği fazlasıyla önemlidir. Bu sebeple güvenliği sağlamak için sağlam koruma kalkanı sunan virüs programlarını kullanmalısınız. Her ne kadar ilgili programlar sizi memnun etmeyebilir olsa da çalıştığı süre boyunca sistemsel arızalara sebebiyet verebilir. Eğer ki cihazınızda “Kopya – Yapıştır Çalışmıyor Sorunu” ile karşılaştıysanız önlem olması amacıyla aktif halde olan virüs programlarını kapatmalısınız.

Yöntem 3: “Check Disk” İşlemi Gerçekleştirin.

Kopyala – Yapıştır Çalışmıyor Sorunu ve Çözümü” başlıklı içeriğimizin her kelimesinde bahsettiğimiz gibi ilgili sorunla karşılaşmanızın en temel sebebi sistemsel dosya arızaları olabilir. Bu arızaları ortadan kaldırmak için “Check Disk” işlemi yapmalısınız. Söz konusu işlemi aşağıdaki adımları uygulayarak gerçekleştirme imkanınız var.

 • Dosya Gezgini” klasörünü açın ve “Bu Bilgisayar” bölümüne girin.
 • Yerel Disk (C:)” sürücüsüne sağ tıklayın ve “Araçlar” sekmesine basın.
 • Hata Denetimi” başlığı altındaki “Denetle” butonuna dokunun.
  Denetle

Bu işlemlerin ardından eğer ki sistemsel hataya sebebiyet veren herhangi bir bozuk dosya bulunuyorsa “Check Disk” adımları aracılığıyla kolayca tespit edilecek ve çözüme kavuşacaktır.

Yöntem 4: Sistem Geri Yükleme Yolunu Takip Edin.

Kopyala – Yapıştır Çalışmıyor Sorunu” ile ilgili sorunlar son zamanlarda yaptığınız herhangi bir değişiklikten kaynaklanabilir. Bu sebeple aşağıdaki adımları uygulayarak “Sistem Geri Yükleme” yapabilirsiniz.

 • Denetim Masası” bölümüne girin.
 • Arama bölümüne “Kurtarma” yazın.
 • Kurtarma” seçeneğine dokunun.
 • Sistem Geri Yükleme’yi Aç > İleri” adımlarını takip edin.
  Sistem Geri Yüklemeyi Aç > İleri
 • İleri > Son” seçeneklerine tıklayın.

Bu işlem adımlarının ardından söz konusu sorun çözülecek ve cihazınızı yeniden başlattıktan sonra çalışmayan kopyala – yapıştır işlevi çalışmaya devam edecektir.

1/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu